Co powoduje nadmierny gaz w żołądku?

przyczyny nadmiernego tworzenia się gazu w żołądkuTo, co powoduje nadmierny gaz, to w dużej mierze powietrze, które przyjmujemy podczas jedzenia i picia, ale powietrze może być również połknięte przez żucie tytoniu, hiperwentylację i luźne protezy. Istnieje wiele sposobów na opanowanie nadmiernego gazu, a wśród nich również homeopatyczne środki na wzdęcia, które mogą pomóc w dyskomforcie.

Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, takich jak kapusta, fasola i jabłka, oraz picie napojów gazowanych, takich jak napoje gazowane, może również powodować nadmiar gazu. Bycie nietolerancją laktozy jest kolejną przyczyną wzdęć i gazów.

Przekazywanie gazu jest normalną funkcją organizmu. Zdarza się to każdego dnia, a kilka razy dziennie, co najmniej 10 do 12 razy; nawet do 23 razy dziennie jest uważane za normalne. Może to nie być zachowanie akceptowalne społecznie, ale wciąż jest to całkowicie naturalne.

Co powoduje nadmierny gaz?

Jeśli duża ilość gazu jest dla ciebie problemem lub jeśli nadmierny gaz w żołądku powoduje ból, ważne jest, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną tego problemu, ponieważ często ma to związek z spożywanymi pokarmami i napojami. regularnie. Poniżej znajduje się kilka pozycji, które powodują nadmiar gazu.

Przyczyny nadmiaru gazu przez żywność

Jeśli chodzi o jedzenie, co powoduje nadmierny gaz? Żywność i napoje są najczęstszymi przyczynami nadmiernego tworzenia się gazów w żołądku. Poniżej przedstawiono niektóre produkty, które mogą powodować problemy żołądkowe.

 • Niezdolność do rozkładu niektórych związków cukrowych w przewodzie pokarmowym może prowadzić do obecności cukrów w jelitach, które następnie zaczynają fermentować i wywołać gaz. Jeśli problemem jest gaz, ogranicz spożycie produktów z dodatkiem cukru, takich jak batony czekoladowe, ciastka, ciasta, napoje gazowane i twarde cukierki. Rozkoszuj się głodem naturalnymi cukrami, takimi jak miód czy syrop klonowy.
 • Nierównowagi w florze jelitowej mogą powodować wzdęcia. Nasze żołądki mają zarówno dobre, jak i złe bakterie, które dostają się do pokarmu i wody. Jeśli nie są trzymane w szachu, złe bakterie mogą się rozmnażać i rosnąć, powodując zaburzenia równowagi w jelitach. Ten brak równowagi prowadzi do wzdęcia, skurczów i złego gazu. Spożywanie pokarmów, które sprzyjają rozwojowi dobrych bakterii, jest niezbędne, aby temu zapobiec. Tradycyjne produkty fermentowane, takie jak jogurt, kefir, twaróg, kiszona kapusta, marynaty i miso to doskonały wybór.
 • Warzywa kapustne, takie jak brokuły, kalafior i kapusta są jednymi z najgorszych przestępców, ale tylko jeśli twoje ciało nie jest przyzwyczajone do zjedzenia ich. Podczas gdy wytwarzają więcej gazu w żołądku, jeśli są spożywane wystarczająco regularnie, organizm dostosuje się do tego poziomu produkcji gazu.
 • Inną żywnością, która powoduje gaz, są śliwki, brukselka, cebula, soczewica i rodzynki.
 • Czy nabiał powoduje gaz? Prosta odpowiedź brzmi "tak", więc jeśli masz gaz i wzdęcia, spróbuj usunąć produkty mleczne przez dwa tygodnie i sprawdź, czy objawy nie ustępują.

Warunki zdrowotne, które prowadzą do nadmiaru gazu

Jeśli chodzi o warunki zdrowotne, co powoduje nadmierny gaz? Niektóre schorzenia mogą powodować nadmierne gromadzenie się gazu w żołądku. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy jeden z poniższych problemów może dotyczyć Ciebie.

 • Celiakia, która, nawiasem mówiąc, jest jedyną prawdziwą formą nietolerancji glutenu, może powodować nadmierne napompowanie. Osoby z tą chorobą muszą przestrzegać ścisłej diety, więc porozmawiaj z lekarzem, jeśli uważasz, że możesz je mieć.
 • Zespół jelita drażliwego (IBR) dotyka wielu ludzi i jest związany z gazem, wzdęcia, zaparciem i biegunką.
 • Niestrawność, która może przybrać postać niestrawności (ból odczuwany w górnej części brzucha) lub zgagi (palący ból odczuwany za mostkiem) może również prowadzić do nadmiernego gazu.
 • Zapalenie żołądka i jelit jest powszechnie, ale niepoprawnie, często nazywane grypą żołądkową, ale tak naprawdę jest to infekcja żołądkowo-jelitowa i może powodować dużo gazu.
 • Inną przyczyną złego gazu jest giardioza, infekcja spowodowana przez małe pasożyty, które przejmują układ trawienny.

Połknięcie zbyt dużej ilości powietrza prowadzi do nadmiaru gazu

Możemy nie myśleć o tym często, jeśli w ogóle, ale kiedy żyjemy, siedzimy, chodzimy i rozmawiamy, wszyscy wchłaniamy łyk powietrza, a to spożycie powietrza może doprowadzić do nagromadzenia się gazu. Połknięcie zbyt dużej ilości powietrza może być spowodowane:

 • Guma do żucia
 • Jedzenie i / lub picie zbyt szybko
 • Noszenie luźnych protez
 • Używanie słomy w napojach
 • Połknięcie dużo, zwłaszcza gdy jest nerwowy

Tak więc, aby podsumować, co powoduje nadmierny gaz? Nadmierny gaz może stanowić problem, a także kłopotliwy, zwłaszcza w miejscach publicznych. Wszyscy jesteśmy bardzo świadomi tej podstawowej ludzkiej funkcji. Jeśli próbowałeś, na przykład, wyeliminować mleczarnie, lepiej jeść, lub unikać napojów gazowanych, a nie cierpisz na schorzenie, o którym wiadomo, że powoduje gaz, to może czas odwiedzić lekarza, aby omówić sytuację i zobacz, co mówią. Czasami wszystko, czego potrzeba, aby rozwiązać problem, to proste i łatwe zmiany w diecie i stylu życia. Leki mogą również powodować wzdęcia, ale należy porozmawiać z lekarzem przed zaprzestaniem przyjmowania jakichkolwiek leków - nie chcesz doświadczyć żadnych nieprzewidzianych konsekwencji, tylko dlatego, że chcesz uniknąć poczucia gazu.

Źródła do dzisiejszego artykułu:
"Nadmiar gazu (wzdęcia)," O stronie internetowej Kids Health; http://www.aboutkidshealth.ca/en/healthaz/conditionsanddiseases/digestivesystemdisorders/pages/excessive-gas-flatulence.aspx, ostatnio dostępny 9 marca 2016 r.
"Co powoduje wichrzenie i nadmiar gazu?" Strona dr David Williams; http://www.drdavidwilliams.com/what-causes-bloating-excessive-gas/, ostatnio dostępny 9 marca 2016.
"Wzdęcia (gaz)," strona internetowa eMedicine Health; http://www.emedicinehealth.com/flatulence_gas/page3_em.htm#flatulence_gas_causes, ostatnio dostępny 9 marca 2016 r.
"Nadmierna ilość gazu i jedzenia, które jesz", strona internetowa na temat codziennego zdrowia; http://www.everydayhealth.com/digestive-health-pictures/7-top-gas-producing-foods.aspx, ostatnio dostępny 9 marca 2016.
"Wzdęcia-przyczyny", strona internetowa NHS Choices; http://www.nhs.uk/Conditions/Flatulence/Pages/Causes.aspx, ostatnio dostępny 9 marca 2016.
"Top 10 gazów żołądkowych powoduje, że nie spodziewałbyś się," Witryna żołądka wzdęcia; http://stomachbloating.net/stomach-gas-causes-you-would-not-expect/, last accessed March 9, 2016.
"Przyczyny nadmiernego gazu", strona internetowa poświęcona codziennym zdrowiu; http://www.everydayhealth.com/excessive-gas/excessive-gas-tips.aspx, ostatnio dostępny 9 marca 2016.