Czy istnieje związek między fibromialgią a cukrzycą?

Czy zdawałeś sobie sprawę, że fibromialgia i cukrzyca występują prawie cztery razy częściej niż marzysz o tym, by się spodziewać? Badania wykazały, że ścisłe kontrolowanie poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia u każdego z nich fibromialgii w pewnym momencie ich życia.

Badanie przeprowadzone w 2003 roku w czasopiśmie Rheumatology International wykazało, że około 15 do 18 procent pacjentów z cukrzycą ma również fibromialgię. Sugeruje to, że istnieje związek między tymi dwoma.

Związek między fibromialgią a cukrzycą

Interesujące w badaniu przeprowadzonym w Rheumatology International było to, że gdy dochodziło do połączenia między tymi dwoma, związek był silniejszy u osób, które chorowały na cukrzycę typu 1 niż u tych, które chorowały na cukrzycę typu 2 - chociaż związek między fibromyalgią a cukrzycą typu 2 cukrzyca była znacznie wyższa u osób z typem 2.

Przyczyna tego związku jest tak interesująca, ponieważ cukrzycę typu 1 uważa się za występującą z powodu choroby autoimmunologicznej, chociaż spust nie jest dokładnie znany. Ze względu na autoimmunizację związaną z cukrzycą typu 1 oraz fakt, że jest ona silnie związana z fibromyalgią - około 4 razy populacja - sugeruje, że ci, którzy popierają tę autoimmunizację powodują, że fibromialgia może zmierzać we właściwym kierunku. Oczywiście, zanim zostanie to oficjalnie ustalone, należy przeprowadzić więcej badań.

Innym bardzo interesującym związkiem między cukrzycą a fibromialgią jest to, że kontrolowanie poziomu cukru we krwi jest bezpośrednio związane z prawdopodobieństwem wystąpienia fibromialgii. Im wyższy jest poziom hemoglobiny A1C u pacjenta chorego na cukrzycę, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia fibromialgii. Poziom hemoglobiny A1C jest miarą tego, jak dobrze kontrolowany jest poziom cukru we krwi.

Warto również zauważyć, że wysoki poziom cukru we krwi wiąże się ze wzrostem nasilenia objawów fibromialgii u osób z obydwoma zaburzeniami. Objawy znacznie zwiększone u osób, które mają słabą kontrolę nad poziomem cukru we krwi, obejmują: zmęczenie, bóle głowy, liczbę punktów tkliwych i zakłócenia snu.

Fibromialgia i cukrzyca

Rozpoznanie fibromialgii i cukrzycy

Osiągnięcie diagnozy fibromyalgii u pacjentów, którzy już mają do czynienia z cukrzycą, może być bardzo trudne. Dzieje się tak dlatego, że cukrzyca może faktycznie naśladować dowolny lub wszystkie objawy bezpośrednio związane z fibromialgią. Ze względu na fakt, że nie ma testu, który mógłby prawdziwie wykazać obecność fibromialgii, jedynym sposobem prawdziwego osiągnięcia diagnozy jest prawdziwe kliniczne badanie objawów.

Ci, którzy cierpią na cukrzycę - szczególnie kobiety - muszą zdawać sobie sprawę, że fibromyalgia rzeczywiście występuje czterokrotnie częściej u osób z cukrzycą niż w opinii publicznej. Z tego powodu te objawy, które są związane z cukrzycą, ale nie stają się lepsze, gdy poziom cukru we krwi są pod kontrolą, należy przyjrzeć się bliżej, ponieważ mogą one wskazywać na fibromyalgię.

Jednym z najczęstszych źródeł nieporozumień pomiędzy objawami cukrzycy i fibromialgii jest to, że symptomy sensoryczne, takie jak wyładowanie bólu nerwów, tkliwość i ogólny ból, występują zwykle w obu stanach. Jednak badanie przeprowadzone w 2011 r. W Niemczech wykazało, że rozkład objawów był faktycznie inny. W tym badaniu przyjrzano się następującym siedmiu objawom:

 • Kłujący ból
 • Palący ból
 • Drętwienie
 • Woskowanie / bóle męczące (znane jako ataki)
 • Ból na normalne, codzienne bodźce
 • Punkty nacisku
 • Ból na gorący obiekt (znany jako termiczny)

Badanie to wykazało, że sposób grupowania objawów był bezpośrednio związany z chorobą, która była za nie odpowiedzialna. Oto co odkryto dla tych kombinacji objawów.

 • Ataki i punkty nacisku trzy razy częściej powodowały fibromyalgia niż cukrzyca.
 • Punkty termiczne i ciśnienie dwukrotnie częściej powodowały fibromialgię niż cukrzyca.
 • Kłucie i odrętwienie trzy razy częściej powodowało cukrzycę niż fibromyalgia.
 • Ataki i drętwienie dwukrotnie częściej powodowały cukrzycę niż fibromyalgia.
 • Palenie, ciśnienie i ataki wykazały niewielką różnicę w przyczynie, faworyzując fibromialgię jako przyczynę nad cukrzycą.

Wyniki tego badania sugerują, że chociaż prawdą jest, że do jednego z tych zaburzeń można przypisać określone objawy, zrobienie spisu wszystkich objawów może pomóc w ustaleniu, jaka jest dokładna przyczyna tego, w jaki sposób są one pogrupowane, jak również jako czas i ich surowość. Ataki bólu występujące w tym samym czasie, kiedy twoje punkty nacisku są najbardziej wrażliwe, są trzy razy bardziej prawdopodobne, że zostaną spowodowane przez fibromialgię niż ataki bólu, które występują w tym samym czasie, gdy występuje drętwienie.

Leczenie fibromialgii i cukrzycy

Odrębne metody leczenia fibromialgii i cukrzycy są zupełnie inne. Jednak leczenie może (i często powoduje) poprawiać przejawione objawy drugiego. Jest to szczególnie ważne, gdy kontrolowanie poziomu cukru we krwi ma poważny wpływ na objawy fibromialgii - właściwe zarządzanie cukrzycą faktycznie zmniejsza poziom bólu, ilość zaburzeń snu i zmęczenie związane z fibromialgią.

Dodatkowo, podobnie jak w przypadku większości innych warunków, ćwiczenia fizyczne są doskonałym sposobem na zmniejszenie efektów i objawów zarówno fibromyalgii, jak i cukrzycy. Ćwiczenie faktycznie zmniejsza konieczność przyjmowania insuliny i zapobiega osiągnięciu ekstremalnych poziomów cukru we krwi. Służy ona również do zapobiegania chorobom serca i udarom, które są powszechne wśród osób cierpiących na cukrzycę. Jeśli chodzi o fibromialgię, ćwiczenia fizyczne służą zmniejszeniu bólu, wydłużeniu snu i poprawie samopoczucia.

Ćwiczenia aerobowe mają w rzeczywistości wiele różnych korzyści w odniesieniu do wielu różnych chorób, które nie biorą w nim udziału, w rzeczywistości oznaczają brak bardzo dużego i bardzo ważnego elementu każdego schematu leczenia. Eksperci zalecają, aby wykonywać około 15 do 20 minut lekkiej aktywności tlenowej co najmniej trzy razy w tygodniu.

Zarówno fibromyalgia, jak i cukrzyca wydają się być bardziej powiązane niż inne choroby / zaburzenia. Udowodniono, że fibromialgia występuje około cztery razy częściej u osób chorych na cukrzycę niż w populacji ogólnej. Badacze dokładają starań, aby odkryć ten link. W międzyczasie osoby cierpiące na obydwa schorzenia powinny pamiętać, że leczenie ich obu jest najlepszym sposobem na zapewnienie maksymalnego powrotu do zdrowia.

Komentarze

komentarze

Czy istnieje związek między fibromialgią a cukrzycą?

"Gdyby tylko niewielki ułamek tego, co już wiadomo na temat skutków działania cukru, ujawnił się w odniesieniu do jakiegokolwiek innego materiału używanego jako dodatek do żywności, materiał ten zostałby natychmiast zakazany" , John Yudkin

To jest mój 79. wpis dotyczący fibromialgii i / lub przewlekłego zmęczenia i często zastanawiam się, o czym napiszę w następnej kolejności. Niedawno przeczytałem wywiad z Woodym Allenem, który powiedział, że chodzi i opowiada mu historie. To samo dotyczy mnie. Tym razem chodzi o dzielenie się mroczną, głęboką tajemnicą.

Jestem uzależniony od cukru. Tam! Powiedziałem to publicznie, mimo że znam to od wielu lat. Pragnę tego. Lubię ją nosić cukierkami. Ciastka i ciastka ... to zbyt długo, by dać mi cukier; cukierki to najszybszy hit, szczególnie czekolada. Lata temu czytałem Sugar Blues i myślałem, że to nie dotyczy mnie. Jak wszyscy uzależnieni, myślałem, że mogę w każdej chwili przestać; Byłem kochanką mojej domeny. Rzadko spotkałem cukierek, którego nie lubiłem. Chowałbym to przed moimi dziećmi. Zamroziłbym to. Prosiłbym mojego męża, aby ukrył to przed mną, wiedząc doskonale, że odszukuję go w ciągu kilku minut po ukryciu. Mięta pokrywała dno mojej torebki. Szuflady na biurko zostały wypchane bombonierkami. Ale poczekaj! Nie podniosłem nosa do lodów ani ciast ani ciasteczek! Byli przyjemnym drugim wyborem. Często z dumą powiedziałbym, że nie brałem cukru w ​​kawie ani herbacie. To udowodniło, że nie jestem uzależniony, prawda? Ale rzadko piję kawę czy herbatę, więc kogo oszukuję? Eksperci twierdzą, że powinienem zastąpić rafinowany cukier owocami. Ale to nie działa dobrze dla mnie, psychicznie.

Po menopauzie uzależnienie stało się znacznie gorsze, a kwestia wagi stała się poważna. Poziom cukru we krwi zaczął rosnąć. Ból mięśni włóknistych zwiększył się wraz z ilością przyjmowanego cukru. Mimo to tymczasowy komfort trafienia w cukier był pragnieniem, którego nie mogłem zaprzeczyć. Ostatniej zimy postanowiłem przejść na "zimnego indyka" i straciłem 20 funtów, a mój poziom cukru we krwi spadł do normy. Przeszedłem nawet przez okres świąteczny bez słodyczy w moim życiu. Myślałem, że w końcu go pokonałem! Ale potem, podobnie jak alkoholik, spróbowałem trochę smaku ciasteczka trawiennego, potem kilka tygodni później mięta, odrobina lodów; nasilenie bólu mięśni było zauważalne, ale kontynuowałem tę drogę. Bardzo umiarkowane ćwiczenia, które wszyscy możemy z tolerancją na fibromyaligę, są bardziej bolesne po pobłażaniu cukrem.

Czy czytam etykiety? Oczywiście! Jednak wciąż upieram się przy wybieraniu tego, które ma więcej cukru, aby wyżywić moje uzależnienie. Oto przykład: niedawno przyjaciel dał mi słoik salsy mango Newmana. Uwielbiam salsę namiętnie i zjadam to wszystko w ciągu tygodnia. Nie mogłem go znaleźć lokalnie Kupiłem markę z mojego supermarketu, ale nie dało mi tego samego, co Newman's Own. Porównałem etykiety:

Local Mango and Lime: Cukier... 2 g, Newman's Own 3 g. Local Mango:Sód 135 mg, Newmana 180g. Local Mango: Carbos 3g, Newman's 5 g. Lokalny: Vit C... 4, Newman's 0. Czy więc zadowalałem się lokalnym mango, które jest lepszym wyborem? Oczywiście nie! Napisałem notatkę do kierownictwa, żeby przyniosła markę Newman's Own o wyższej zawartości cukru, węglowodanów i sodu, która smakuje tak wspaniale. To tylko jeden mały przykład na to, że nawet tak mała różnica w zawartości cukru może wpłynąć na moje kubki smakowe! Jest to niewątpliwie spowodowane emocjonalnym jedzeniem, które dotyka tak wielu z nas z przewlekłym bólem, ale komfort jest krótkotrwały. ja chcieć to naprawienie cukru, ale nie jest to potrzeba biologiczna, raczej pragnienie umysłu / umysłu. W lipcowym wydaniu magazynu Shambhala Sun, o którym pisze Sasha Loring Jak oswoić Wanting Mind w odniesieniu do problemów żywieniowych. To było najbardziej pomocne.

Co należy zrobić? Regularnie karcam siebie. Berating się nie działa; Czuję się tylko gorzej. Sam mówię o dyscyplinie. Medytuję. Wykonuję tyle lekkich ćwiczeń, ile mogę tolerować bez rozbłysku, ale pod koniec dnia uzależnienie odsłania swoją paskudną głowę. Przez większą część dnia jem bardzo zdrową dietę, ale kiedy przychodzi na mnie ochota, walczę, a potem często się poddaje. Znam strategie: jedz więcej owoców, nie kupuj produktów o wysokiej zawartości cukru, unikaj pieczenia, jedz tylko niewielkie ilości jedzenia o wysokiej zawartości cukru i soli. Ponownie straciłem życie. Cukier jest we wszystkim, co się wydaje, w towarzystwie swojego nienawistnego kuzyna, soli. Ale Loring oferuje fachowe porady, jak oswoić to niezdrowe brakujący.

We wszystkich moich odczytach i próbach na diecie odkryłem, że Weight Watchers to najbardziej rozsądny system żywieniowy do naśladowania. Nie jest to dieta per se, ale zmiana stylu życia na zdrowe odżywianie. Wymaga dyscypliny i dokonywania świadomych wyborów. Ale dla tych z nas, którzy są niezwykle zmęczeni, szczególnie pod koniec dnia, chęć jedzenia komfortowego jedzenia jest przytłaczająca, a bycie rozsądnym nie znajduje się wysoko na liście priorytetów. Owoce, jogurt i inne zdrowe wybory wymagają motywacji i zmiany umysłu. Wyzwania nadal trwają. Dzisiaj jednak będzie dzień bez cukru ... jeden dzień na raz. Miejmy nadzieję, że nie pojawi się ból, bo raz jeszcze staram się zrezygnować z tymczasowego komfortu mojego nałogu. Nadszedł czas, aby zmień mój mózg odkąd opowiadam się za tym podejściem dla tych z nas z fibromialgią przez ostatnie 2 lata! Chodzi o prawdziwe uznanie, że istnieją inne sposoby bycia szczęśliwym i wywyższonym oraz praca z poczuciem bycia niespełnionym.Chodzenie, gdy pozwala na to pogoda, medytując, kiedy łaknienie schodzi na mnie, te między innymi strategie sugerowane przez Loring są kluczowymi aspektami oswajania mojego umysłu ... Znam wszystkie podstawy. Teraz, aby znaleźć radość pomimo bólu, zmęczenia i zakończenia pragnienia znalezienia czegoś poza sobą, aby dać mi komfort. Jestem tym, którego szukałem! W słowach Judith Viorst "Siła to zdolność do przełamania czekolady na cztery części gołymi rękami - a następnie zjedzenie tylko jednego kawałka".