Badanie: tłuszcz może powrócić po liposukcji

3 maja 2011 r. - Liposukcja, popularna metoda zasysania tłuszczu, może ucinać problematyczne obszary ciała. Jednak tłuszcz usunięty powraca w stosunkowo krótkim czasie, zgodnie z nowym badaniem.

"Cały tłuszcz powraca o rok" - mówi naukowiec Robert H. Eckel, profesor medycyny, fizjologii i biofizyki na kampusie medycznym University of Colorado Anschutz, który jednak nie powraca na miejsce, które zostało uruchomione "Tłuszcz powraca w różnych miejscach", mówi Eckel WebMD W swoich badaniach kobiety miały liposukcję w dolnej części brzucha, bioder lub ud i były obserwowane przez rok. "Ponowne nagromadzenie tłuszczu w górnym brzuchu i triceps. "

Obszary, które miały liposukcję, nie odzyskały tłuszczu - mówi. Spekuluje on, że sondowanie tych obszarów, które występują podczas liposukcji, w jakiś sposób uniemożliwia powrót tłuszczu.

Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Otyłość.

W 2010 r. Wykonano ponad 203 000 zabiegów liposukcji, o 2% więcej niż rok wcześniej, mówi LaSandra Cooper, rzeczniczka Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych (American Society of Plastic Surgeons). W procedurze cienka, pusta rurka jest wkładana przez nacięcia w celu poluzowania tłuszczu. Następnie wysysany tłuszcz jest odsysany.

Dwóch chirurgów plastycznych, którzy dokonali przeglądu wyników dla WebMD, stwierdzili, że nie zauważyli tłuszczu powracającego do swoich pacjentów po liposukcji.

Śledzenie powrotu tłuszczu u pacjentów liposukcji

Do badania Eckel i jego koledzy ocenili 32 kobiety. Średni wskaźnik masy ciała (BMI) wynosił poniżej 25 i był uważany za zdrową. Zakres wynosił od 22 do 27.

Kobiety miały zdrową wagę przez co najmniej trzy do sześciu miesięcy. W żadnym z przypadków utrata masy ciała w przeszłości nie przekraczała 10% maksymalnej masy ciała. Nie mieli wcześniej liposukcji.

Ich średnia wieku wynosiła 40 lat. Przedział wiekowy wynosił od 18 do 50 lat. Nikt jeszcze nie przeszedł menopauzy.

Z 32, 14 zostało przydzielonych do liposukcji. Pozostałe 18 służyło jako grupa porównawcza,

Kobiety zgodziły się nie zmieniać swoich nawyków związanych ze stylem życia, takich jak ćwiczenia i nawyki żywieniowe.

W grupie liposukcji lekarze usunęli do 5 litrów tłuszczu z maksymalnie trzech regionów: bioder, ud i podbrzusza.

Nieprzerwany

Po sześciu tygodniach procent tkanki tłuszczowej w grupie liposukcji zmniejszył się o 2,1% i o 0,28% w grupie porównawczej.

Po sześciu miesiącach różnica między grupami spadła. Przez rok nie było istotnej różnicy w zawartości tkanki tłuszczowej między obiema grupami.

Tłuszcz, który powrócił w różnych obszarach, to nie tylko tłuszcz leżący bezpośrednio pod skórą, znany podskórnie, ale także głębszy tłuszcz trzewny, powiązany z ryzykiem choroby serca.

Jednak mówi: "Nie zaobserwowaliśmy niekorzystnego efektu metabolicznego".

Mimo że tłuszcz pojawił się ponownie w różnych miejscach, większość kobiet twierdzi, że nadal są zadowolone z wyników tej procedury.

Badanie zostało częściowo sfinansowane z grantu National Institutes of Health.

Rada Eckela dla tych, którzy chcą poddać się liposukcji? "Przygotuj się, Twój tłuszcz wróci i może być rozprowadzany w talii lub powyżej [jeśli obszary liposukcji są poniżej tego.]"

Eckel nie może wyjaśnić, dlaczego tłuszcz powraca w różnych miejscach. Jednak spekuluje, "mózg wyczuwa utratę tłuszczu i przywraca go".

Liposukcja Nie dla Weight Loss

Phil Haeck, MD, jest prezesem Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych i chirurga plastycznego Seattle. Sprawdził nowe badania dla WebMD i nazwał je "przełomowym" badaniem.

"Mam nadzieję, że mamy ich więcej", mówi.

Zauważa jednak pewne ograniczenia, takie jak niewielka liczba badanych kobiet.

Chciałby zobaczyć zdjęcia przed i po, aby ocenić, jak wyraźny jest powrót tłuszczu.

O powrocie tłuszczu mówi: "Nie widziałem tego u moich pacjentów".

Nie ma też Marcela Danielsa, chirurga plastycznego w Long Beach w Kalifornii, który również zapoznał się z wynikami badań dla WebMD.

Od 20 lat wykonuje liposukcję.

"Z tym małym badaniem jest to wstępne", mówi o odkryciach. "Nie można wyciągnąć z tego wniosku."

Zastanawia się, czy niektóre zmiany w tłuszczu wykryte w ciągu roku mogą być związane z wiekiem, ponieważ średni wiek kobiet wynosił 40 lat.

Nieprzerwany

Każdy, kto myśli o liposukcji, mówią Haeck i Daniels, powinien wiedzieć, że nie zastąpi zdrowego stylu życia. Nie jest to również procedura utraty wagi.

Po prawidłowym wykonaniu przez wykwalifikowanego lekarza, mówi Haeck, liposukcja "może być bardzo satysfakcjonującą operacją, ale nie jest substytutem diety i ćwiczeń fizycznych".

"Liposukcja powinna służyć jako trampolina dla zdrowszego stylu życia" - mówi Daniels, który jest także profesorem chirurgii plastycznej na University of California Irvine.

Źródła

ŹRÓDŁA:

Robert H. Eckel, MD, profesor medycyny, fizjologii i biofizyki, University of Colorado Anschutz Medical Campus, Aurora.

Eckel, R. Otyłość, 7 kwietnia 2011 r., Online.

Phil Haeck, MD, prezydent, American Society of Plastic Surgeons; chirurg plastyczny, Seattle.

Marcel Daniels, MD, chirurg plastyczny; profesor nadzwyczajny chirurgii plastycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine.

© 2011 WebMD, LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone.