Niezamierzony przyrost masy ciała: przyczyny, objawy i diagnoza

Niezamierzony przyrost masy ciała następuje po przybraniu na wadze bez zwiększania konsumpcji jedzenia lub płynu i bez zmniejszania aktywności. Często jest to spowodowane zatrzymaniem płynów, nieprawidłowym wzrostem, zaparciami lub ciążą. Niezamierzone ... Czytaj więcej

Niezamierzony przyrost masy ciała następuje po przybraniu na wadze bez zwiększania konsumpcji jedzenia lub płynu i bez zmniejszania aktywności. Często jest to spowodowane zatrzymaniem płynów, nieprawidłowym wzrostem, zaparciami lub ciążą. Niezamierzony przyrost masy ciała może być okresowy, ciągły lub szybki.

Okresowe niezamierzone zwiększenie masy ciała obejmuje regularne wahania masy ciała. Jeden przykład niezamierzonego przyrostu masy ciała jest odczuwany podczas cyklu menstruacyjnego kobiety. Okresowe, ale w dłuższej perspektywie niezamierzone zwiększenie masy ciała jest często wynikiem ciąży, która trwa 9 miesięcy.

Szybkie niezamierzone zwiększenie masy ciała może być spowodowane działaniami niepożądanymi leków. Wiele przypadków niezamierzonego przybrania na wadze jest nieszkodliwych. Ale niektóre symptomy doświadczane wraz z szybkim przybieraniem na wadze mogą sygnalizować awarię medyczną.

Co powoduje niezamierzony przyrost wagi?

Ciąża

Najczęstszą przyczyną niezamierzonego zwiększenia masy ciała jest ciąża. Ale wiele kobiet celowo je więcej, aby wspierać wzrost dziecka. W czasie ciąży większość kobiet przybiera na wadze, gdy dziecko rośnie. Ta dodatkowa waga składa się z dziecka, łożyska, płynu owodniowego, zwiększonego ukrwienia i powiększającej się macicy.

Zmiany hormonalne

W wieku od 45 do 55 lat kobiety wchodzą w stadium zwane menopauzą. W okresie rozrodczym kobiety estrogen - hormon odpowiedzialny za miesiączkę i owulację - zaczyna spadać. Po menopauzie estrogeny są zbyt niskie, aby wywołać menstruację.

Spadek estrogenu może powodować, że kobiety w okresie menopauzy odczuwają przyrost masy ciała w okolicach brzucha i bioder. Oprócz hormonalnych zmian menopauzy u kobiet, u których zdiagnozowano zespół policystycznych jajników (PCOS), może również wystąpić przyrost masy ciała.

Zmiany hormonalne w średnim wieku mogą również spowolnić metabolizm, prowadząc do zwiększenia masy ciała.

Inne schorzenia wpływające na poziom hormonów mogą powodować przyrost masy ciała u obu płci. Obejmują one:

 • niedoczynność tarczycy
 • Zespół Cushinga
 • zwiększone wytwarzanie kortyzolu (hormonu stresu)

Miesiączka

Okresowy przyrost masy ciała jest często spowodowany cyklem miesiączkowym. Kobiety mogą odczuwać zatrzymywanie wody i wzdęcia w czasie ich okresu. Zmieniające się poziomy estrogenu i progesteronu mogą powodować przyrost masy ciała. Zwykle jest to wzrost wagi o kilka funtów.

Ten rodzaj przyrostu masy ciała ustępuje, gdy miesiączka kończy się w miesiącu. Często pojawia się ponownie w następnym miesiącu, kiedy miesiączka zaczyna się od nowa, a czasami podczas owulacji.

Retencja płynów

Niewyjaśniony szybki przyrost masy ciała może być wynikiem zatrzymania płynów. Retencja płynów, znana również jako obrzęk, może spowodować obrzęk kończyn, dłoni, stóp, twarzy lub brzucha. Osoby z niewydolnością serca, chorobami nerek lub przyjmującymi niektóre leki mogą doświadczyć tego rodzaju przyrostu masy ciała.

Powinieneś zawsze zgłaszać lekarzowi szybkie przybranie na wadze i retencję płynów, nawet jeśli nie występują inne objawy.

Leki

Niezamierzony przyrost wagi może wynikać z pewnych leków, w tym:

 • kortykosteroidy
 • leki przeciwdepresyjne
 • leki przeciwpsychotyczne
 • tabletki antykoncepcyjne

Jakie są objawy niezamierzonego zwiększenia masy ciała?

W zależności od przyczyny objawy niezamierzonego przyrostu masy ciała mogą się różnić w zależności od osoby. Objawy związane z tego rodzaju przyrostem masy ciała obejmują dyskomfort w jamie brzusznej lub ból i wzdęcia.

Możesz również doświadczyć widocznego obrzęku w jamie brzusznej i innych częściach ciała lub kończynach (ręce, nogi, stopy lub dłonie).

Powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią następujące objawy:

 • gorączka
 • wrażliwość skóry
 • duszność
 • trudności w oddychaniu
 • opuchnięte nogi
 • palpitacje serca
 • wyzysk
 • zmiany w widzeniu
 • szybki przyrost wagi

Gdy objawy te towarzyszą niezamierzonemu przyrostowi masy ciała, mogą czasami sygnalizować poważny stan.

Jak zdiagnozowano niezamierzony przyrost masy?

Twój lekarz zada kilka pytań na temat twoich symptomów, stylu życia i historii medycznej. Twój lekarz może również pobrać próbkę krwi w celu sprawdzenia poziomu hormonów, funkcji nerek i innych wskaźników zdrowia, które mogą wykazywać problemy zdrowotne.

Konieczne może być badanie obrazowe, takie jak USG, prześwietlenie rentgenowskie, MRI lub tomografia komputerowa.

Jakie są możliwości leczenia niezamierzonego zwiększenia masy ciała?

Istnieje kilka sposobów leczenia niezamierzonego przyrostu masy ciała. Najlepsza metoda leczenia zależy od przyczyny niezamierzonego przyrostu masy ciała.

Jeśli przyczyną jest brak równowagi hormonalnej, lekarz może przepisać leki w celu zrównoważenia poziomu hormonów. Lek będzie zależał od tego, jakie hormony zostaną zaatakowane. Leki te są często stosowane długoterminowo.

Jeśli przyczyną problemu jest lek, lekarz zaleci alternatywne metody leczenia.