University of Michigan Health System

Otyłość i nadwaga

Od jednego z naszych pediatrów: Jakie badania mówią nam o tym, jak rodzice mogą walczyć z epidemią otyłości

Czym jest otyłość?
Otyłość oznacza posiadanie zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej. Dziecko jest otyłe, jeśli jego waga jest o ponad 20% większa niż idealna waga dla chłopca lub dziewczynki w ich wieku i wysokości.

Jak powszechna jest otyłość i nadwaga?
W latach 2003-2004 17,1% dzieci i nastolatków w wieku 2-19 lat (ponad 12 i pół miliona młodych ludzi) miało nadwagę, a 32,2% dorosłych (ponad 66 milionów) było otyłych. Prawie 5% dorosłych było niezwykle otyłość [1].

Badacze szacują, że 15% wszystkich dzieci w USA ma nadwagę, a prawie 25% dzieci rasy czarnej i hiszpańskiej waży zbyt dużo [2]. Otyłość jest dość powszechna wśród dzieci, co możemy uznać za epidemię. Badania wykazały gwałtowny wzrost liczby otyłych dzieci w ciągu ostatnich kilku dekad w tym kraju. W latach 1980-2000 liczba otyłości podwoiła się wśród dzieci i potroiła się wśród nastolatków [3].

Jakie są ogólne obawy dotyczące otyłości?
Bycie otyłym zwiększa ryzyko dziecka w przypadku poważnych problemów zdrowotnych u dzieci [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] ] [17]. Obejmują one:

Oprócz zagrożeń dla dzieci w wieku dziecięcym, badania przeprowadzone w ciągu ostatnich 40 lat wskazują, że dzieci z nadwagą są bardziej narażone na otyłość u dorosłych [18] [[19] [20], a wszystkie problemy zdrowotne związane z otyłością trwają długość życia. Problemy zdrowotne związane z otyłością obejmują wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, cukrzycę typu 2, dnę moczanową, problemy z płucami, chorobę woreczka żółciowego, choroby wątroby, problemy psychospołeczne, problemy z płodnością i niektóre rodzaje nowotworów.

CDC (Centers for Disease Control and Prevention) szacuje, że około 112 000 zgonów wiąże się z otyłością każdego roku w USA. CDC zauważa, że ​​liczba ta może zostać skorygowana w miarę, jak nauka ewoluuje [21].

Jak mogę sprawdzić, czy moje dziecko ma nadwagę?
Jeśli martwisz się o wagę swojego dziecka, powinieneś zabrać je do swojego lekarza. Istnieje kilka różnych pomiarów, które lekarz może podjąć, aby stwierdzić, czy Twoje dziecko ma nadwagę.

 • Waga i wzrost można porównać i narysować na wykresie wzrostu.
 • Grubość skóry- mierzone w triceps (grzbiet górnej części ramienia) za pomocą zacisku, który szczypie skórę i tłuszcz razem - będzie wyższe niż oczekiwano u dziecka z nadwagą.
 • Najlepszy pomiar do wykonania to wskaźnik masy ciała (BMI). Obliczanie i rozumienie jest dość skomplikowane. Możesz użyć powyższego linku, aby przeczytać o tym, jak BMI jest używany z dziećmi, obliczyć wskaźnik BMI Twojego dziecka w kalkulatorze internetowym i sprawdzić wskaźnik BMI Twojego dziecka w stosunku do właściwego wykresu dla wieku i płci, aby znaleźć ich percentyla.
  • BMI powyżej 85. percentyla dla wieku i płci dziecka jest "zagrożone nadwagą".
  • BMI powyżej 95. percentyla to "nadwaga lub otyłość" [22].

W jaki sposób dzieci stają się otyłe lub mają nadwagę?
Podobnie jak większość chronicznych problemów zdrowotnych, otyłość jest spowodowana złożonymi interakcjami między genami, środowiskiem i zachowaniem / nawykami.

Wiele badań wykazało, że nie ma dużej różnicy w ilości spożywanych pokarmów i aktywności fizycznej między otyłymi i nie otyłymi dziećmi. Prawdopodobnie małe różnice w jedzeniu i aktywności w czasie naprawdę sumują się i prowadzą do przyrostu masy ciała. Otyłe dzieci mają tendencję do spożywania większych porcji lub produktów o większej kaloryczności, takich jak produkty o wysokiej zawartości tłuszczu.

Aktywność fizyczna i brak aktywności są bardzo ważnymi czynnikami. Wiele badań wykazało, że dzieci, które spędzają więcej czasu oglądając telewizję [23] i grając w gry wideo, są bardziej zagrożone nadwagą. Co trzecia licealistka nie angażuje się w aktywną aktywność fizyczną. Mniej niż 30% bierze udział w codziennej siłowni [24]. Rozwijający się rozwój, który zniechęca do aktywności fizycznej i sprawia, że ​​chodzenie i jazda rowerem są trudne lub niebezpieczne, jest również czynnikiem [25].

Dzieci w rodzinach z otyłymi rodzicami często same są otyłe. Jeśli jeden z rodziców jest otyły lub ma nadwagę, ich nastolatek ma 80% szans na nadwagę. Wynika to prawdopodobnie z połączenia genetyki i zachowań i nawyków rodzinnych. Dzieci matek chorych na cukrzycę częściej mają nadwagę.

Bardzo rzadko otyłość jest spowodowana stanem chorobowym. Choroby, które mogą powodować otyłość, obejmują problemy endokrynologiczne i niektóre zespoły genetyczne. Twój lekarz prawdopodobnie będzie w stanie wykluczyć leżący u podłoża problem medyczny na podstawie badania lekarskiego i pobrania historii medycznej Twojego dziecka. Czasami potrzebne są testy laboratoryjne.

Niektóre badania wskazują, że chemikalia środowiskowe mogą odgrywać pewną rolę. Badacze stawiają hipotezę w macicy lub noworodków narażonych na działanie substancji chemicznych, takich jak substancje zaburzające gospodarkę hormonalną (na przykład ksenoestrogen bisfenol A, który znajduje się w pojemnikach na żywność i napoje) może uszkodzić mechanizmy kontroli masy ciała i doprowadzić do otyłości [26] [27].

Czy leki mogą pomóc mojemu dziecku schudnąć?
Żaden z nowych leków stosowanych w leczeniu otyłości nie został zatwierdzony do stosowania u dzieci i młodzieży. Mogą one wpływać na rozwój i rozwój Twojego dziecka, a ryzyko niebezpiecznych komplikacji jest znacznie większe niż jakiekolwiek korzyści, jakie mogą mieć.

Zdecydowanie najlepszym podejściem jest pomaganie sobie cała rodzina- w tym Twoje dziecko - zmień ich zachowanie.

Jak mogę pomóc mojemu dziecku zrzucić wagę lub zachować zdrową wagę?

 • Otyłość rozwija się w czasie i nie można jej rozwiązać w ciągu jednej nocy. Pamiętaj, że to nie jest nagły wypadek. Nie oczekuj dramatycznych zmian. To nierealne.
 • Najlepszy sposób na zdrową wagę zapobieganie. Upewnij się, że twoja rodzina ma zdrowe nawyki od samego początku, i zapobiec ty i twoje dzieci z nadwagi. O wiele łatwiej jest utrzymać zdrową wagę niż schudnąć.

Zrób z tego całą rodzinę:

 • Otyłość to nie tylko problem twojego dziecka. Problem polega na tym, że cała rodzina musi brać udział w rozwiązywaniu. Twoje dziecko żyje w środowisku rodzinnym.
 • Jest szansa, że ​​ktoś z twojej rodziny również zmaga się z nadwagą lub doświadczoną otyłością. Mogą być w stanie zaoferować cenną pomoc i wsparcie w tworzeniu realistycznych celów dla Twojego dziecka.
 • Jako rodzina spróbuj wymyślić problemy, które rozwiązałeś pomyślnie. Pomoże to zachować pozytywne nastawienie i szukać innych obszarów, które są szansą na zmianę.
 • Posiłki powinny być czasem rodzinnym. Stwórz zrelaksowaną atmosferę w czasie posiłku. Jedz powoli i ciesz się jedzeniem. Jedz razem jako rodzina i nie oglądaj telewizji podczas posiłków. Rodziny, które nie jedzą razem, zazwyczaj konsumują więcej smażonych potraw i napojów gazowanych oraz mniej owoców i warzyw niż rodziny, które dzielą posiłki. Oto kilka narzędzi pomagających w przygotowywaniu posiłków rodzinnych:
 • Znajdź więcej wskazówek, jak sprawić, by utrata wagi stała się sprawą rodzinną.

Bądź pozytywnym wzorem do naśladowania:

 • Pamiętaj stare powiedzenie: "Dzieci będą robić jak ty zrobićnie tak jak ty mówić"? Twoje dzieci patrzą na ciebie, rodziców, aby zobaczyć, jak się zachować. Jeśli cała Twoja rodzina spożywa zdrową żywność i staje się aktywna, wtedy Twoje dziecko też to zrobi!

Pomóż dziecku ustalić cele:

 • Ustalaj krótkoterminowe cele dotyczące zmian w diecie dziecka i ćwiczeniach raz w tygodniu. Aktualizuj swoje cele co tydzień. Spisać je. Przykładowe cele to ustawienie limitu czasowego na oglądanie telewizji i codzienne chodzenie.
 • Upewnij się, że wyznaczone cele są realistyczne. Na przykład ćwiczenie godziny dziennie jest nierealne dla dziecka, które jest zdiagnozowane i nie jest przyzwyczajone do minimalnej aktywności fizycznej.
 • Wykorzystuj nagrody, gdy Twoje dziecko osiąga tygodniowe cele. Nagrody mogą być czasem specjalnym, gdy wykonujesz jakąś czynność, którą lubi Twoje dziecko, lub specjalną zabawką.
 • Poproś dziecko, aby zapisało dane dotyczące spożycia i aktywności fizycznej. Pozwoli im to na większą samoświadomość ich zachowania. Następnie spójrz na płytę razem, jeden na jeden, i przejdź do tego. Przekaż im pozytywne opinie.
 • Chwal swoje dziecko za zdrowe wybory żywieniowe i aktywność fizyczną. Pamiętaj: krytyka i kara po prostu nie działają.
 • Upewnij się, że Twoje dziecko rozumie, że może mieć wpływ na ich wagę i że będziesz je wspierać przez cały czas.
 • Pomóż dziecku rozpoznać sygnały głodu i pełności. Przestań jeść, kiedy jesteś pełny i odrzuć porcje, kiedy już nie jesteś głodny. Pomóż dziecku zrobić to samo.
 • Pomóż dziecku dowiedzieć się, jakie emocje i sytuacje wywołują ożywienie.
 • Spraw, aby zachowanie dziecka zmieniało pozytywne, zabawne doświadczenie poprzez planowanie zdrowej żywności, zabawnych zajęć i nagród za pozytywne zachowanie.

Zobacz też ich "dietę medialną":

 • Pomyśl o wszystkich mediach, z których korzysta twoje dziecko: telewizji, komputerze, grach wideo, podręcznych grach komputerowych. Są to wszystkie działania, które zastępują aktywność fizyczną w codziennej rutynie dziecka. Umieszczenie na nich limitu czasowego zwolni czas na bardziej aktywny tryb życia. Oglądanie telewizji może zużywać mniej energii niż zwykłe siedzenie i odpoczynek! Ponadto, podczas tych nieaktywnych czasów spożywamy potrawy o wysokiej zawartości kalorii.
 • Naucz swoje dziecko, aby było zorientowane na media. Media bombardują nas obrazami cienkich ludzi bawiących się podczas jedzenia i picia wysokokalorycznych potraw. Dzieci niekoniecznie mają zdolności kognitywne do przetwarzania tego paradoksu.
 • Ogranicz nieaktywne rzeczy, takie jak telewizja, gry wideo i czas komputera. Oglądanie telewizji może zużywać mniej energii niż zwykłe siedzenie i odpoczynek! Ponadto, podczas tych nieaktywnych czasów spożywamy potrawy o wysokiej zawartości kalorii.

Jedz zdrowe posiłki i przekąski:

 • Uporządkuj posiłki i przekąski według harmonogramu. Modeluj i kładź nacisk na dobre nawyki żywieniowe - zjedzenie mniej śniadania i więcej obiadów lub pominięcie śniadania zwiększa ryzyko otyłości.
 • Nie mylcie zdrowego odżywiania się z dietą. Spożywanie dużych ilości wysokokalorycznych pokarmów ("Chcesz tego powiększyć?") I częstych przekąsek stały się powszechne. Złe nawyki żywieniowe stają się normalnymi nawykami żywieniowymi. Spożywanie zdrowej żywności w zdrowy sposób to nie to samo co dieta.
 • Piramida żywieniowa to już przeszłość. Użyj MyPlate, aby pomóc w wyborze posiłków dla swojej rodziny. Nacisk powinien być kładziony na różnorodne warzywa, a połowa talerza to warzywa i owoce. Ziarna powinny być pełnymi ziarnami.
 • Przechowuj tylko zdrową żywność w domu. Trzymanie śmieci dla innych członków rodziny i próbowanie "policji" tego, co je twoje dziecko, a jedynie promuje zakradanie się. Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne oferuje informacje na temat zdrowego odżywiania - zapoznaj się z ich codziennymi wskazówkami i informacjami na temat żywienia.
 • Dzieci poniżej 2 roku życia mogą potrzebować trochę więcej tłuszczu w swojej diecie dla prawidłowego rozwoju mózgu. W wieku 2-3 lat możesz stopniowo przechodzić na dietę o niższej zawartości tłuszczu, która jest najzdrowsza dla całej rodziny.
 • Zwróć uwagę na przekąski. Oni się liczą! Wiele przekąsek prowadzi do większego spożycia kalorii, a wiele typowych przekąsek nie jest zbyt pożywnych. Trzymaj zdrowe przekąski, takie jak owoce i pokrojone warzywa. Pozwól dziecku na łatwy dostęp do nich.

Poruszać się:

 • Zachęcaj do aktywności fizycznej. Gdy dzieci wkraczają w okres dojrzewania, ich poziom aktywności spada zbyt nisko. Rób aktywne rzeczy razem jako rodzina, takie jak jazda na rowerze, wędrówki, spacery i pływanie. Oto kilka świetnych pomysłów (w druku, dźwięku i języku hiszpańskim), które pomagają zwiększyć aktywność Twojego dziecka i Twojej rodziny.
 • Buduj aktywność w codziennym życiu swojej rodziny, pracując w domu, chodząc do szkoły, parkując dalej od budynków i wchodząc po schodach. Zmniejszenie bezczynności działa lepiej w przypadku długotrwałej utraty masy ciała, niż koncentrowanie się na energicznych ćwiczeniach aerobowych. Jest to również łatwiejsza zmiana stylu życia dla Twojej rodziny!
 • Upewnij się, że Twoje dziecko wychodzi na zewnątrz w ciągu dnia. Możesz zrobić z tego politykę w twojej rodzinie, że jeśli pogoda nie jest zła, twoje dzieci bawią się na zewnątrz po szkole. To zachęca do aktywności fizycznej i wyklucza nieaktywne zajęcia telewizji i innych mediów.

Aby uzyskać więcej informacji i wskazówek:

Co jeśli wszystko, co sugerujesz, nie działa?
Jeśli wydaje się, że wprowadzanie tych zmian w domu nie pomaga, możesz porozmawiać z lekarzem swojego dziecka na temat formalnego programu kontroli masy ciała, na przykład programu UMHS Michigan Pediatric Pediatric Outsistance Evaluation and Reduction (MPOWER) dla młodzieży w wieku 13-17 lat . MPOWER to kompleksowy program pomagający dzieciom w motywowaniu, budowaniu zaufania i tworzeniu nowych nawyków związanych ze stylem życia.

Program kontroli wagi powinien:

 • Miej nadrzędny cel, jakim jest pomoc całej rodzinie w zachowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej.
 • Należy zatrudniać dietetyków, fizjologów ruchu, lekarzy oraz psychiatrów lub psychologów.
 • Dokonaj oceny medycznej swojego dziecka - w tym masy ciała, wzrostu i zdrowia - przed rozpoczęciem programu oraz w regularnych odstępach czasu w całym programie.
 • Bądź odpowiedni dla rozwoju wieku i możliwości swojego dziecka.
 • Skup się na zmianach zachowań.
 • Naucz dziecko, jak wybierać zdrową różnorodność pokarmów i odpowiednią porcję.
 • Zachęcaj do codziennej aktywności fizycznej.
 • Dołącz program konserwacji i inne wsparcie i polecenia.
 • Skoncentruj się na całej rodzinie - nie tylko na nadwadze dziecka.

Jakie książki polecasz?

 • Jak zmusić dziecko do jedzenia ... ale nie za dużo, przez Ellyn Satter. Jest to książka, którą wszyscy rodzice powinni przeczytać, czy ich dzieci mają nadwagę, czy nie. Dotyczy to dzieci od urodzenia do nastolatków. Porada w tej książce może pomóc dziecku w rozwijaniu zdrowego związku z jedzeniem, które będzie trwało całe życie.
 • Zakończenie walki z jedzeniem: Poprowadź swoje dziecko do zdrowej wagi w świecie fast food / Fake Food, David Ludwig </ U>.
  Dziewięciotygodniowy program ze wszystkimi narzędziami, których potrzebujesz, aby pomóc swoim dzieciom rozwijać zdrowe nawyki żywieniowe.
 • Dieta Stoplight dla dzieci: program dla ośmiu tygodni dla rodziców i dzieci, przez Leonarda Epsteina i Sally Squires. Ta książka jest wyczerpana, ale powinna być dostępna w twojej bibliotece publicznej.
 • Czerwony Żółty Zielony: System zarządzania wagą, Karen Balko, RD. "Ta książka dostarczy ci kalorii, rozmiarów filiżanek i wizualnych wskazówek, które pomogą ci przygotować plan żywnościowy. 7-dniowy plan posiłków obejmuje 800, 1000, 1200 i 1350 kalorii. "Jest dostępny do zamówienia z PWA-USA za 25,00 USD. Przewiń w dół "R" w formularzu zamówienia publikacji.
 • Shapedown książki i skoroszyty dla rodziców i dzieci w wieku 6-20 lat - dowiedz się więcej o tym programie na dole tej strony.

Jakie są inne źródła informacji i wsparcia?
Powiązane tematy na Twoje dziecko:

Oświadczenia polityczne i raporty kliniczne American Academia of Pediatrics (AAP):

Informacje dla rodziców:

 • National Institutes of Health (NIH) ma bezpłatną linię informacji o zdrowiu konsumentów na temat kontroli masy ciała. Zadzwoń pod numer 1-877-946-4627. Mogą pomóc Tobie i Twojemu dziecku w broszurach, arkuszach faktów i poleceniach.
 • Masa i cukrzyca - waga może wpływać na cukrzycę, a cukrzyca może mieć wpływ na wagę osoby.
 • Centrum żywieniowe i fitness w Kidshealth ma informacje i najnowsze wiadomości na temat jedzenia i ćwiczeń.
 • Sieć informacji kontroli wagi dostarcza informacji na temat kontroli wagi, otyłości i powiązanych tematów pracownikom służby zdrowia i społeczeństwu. Rozwija, identyfikuje i rozpowszechnia materiały edukacyjne. Telefon: (202) 828-1025 lub 1-877-946-4627.

Informacje dla dzieci i nastolatków:

Organizacje i wsparcie:

 • Program UMHS Michigan Pediatric Outlegient Weight Evaluation and Reduction (MPOWER) dla dzieci w wieku 13-17 lat to kompleksowy program pomagający dzieciom w motywowaniu, budowaniu zaufania i tworzeniu nowych nawyków związanych ze stylem życia.
 • Znajdź zarejestrowanego dietetyka w swojej okolicy przez stronę internetową American Dietetic Association.
 • Serwis informacyjny Nutrition jest częścią University of Alabama-Birmingham i zapewnia aktualną, dokładną i użyteczną informację o żywieniu, zdrowiu i żywności dla społeczności i pracowników służby zdrowia. Będą odpowiadać na pytania żywieniowe od pracowników służby zdrowia i społeczeństwa. Telefon: 1-800-231-DIET (3438).
 • Vegetarian Resource Group (VRG) szkoli opinię publiczną na temat wegetarianizmu, zdrowia, odżywiania i nie tylko.
 • Rada ds. Rozmiaru i Wagi Dyskryminacji, Inc. dostarcza informacji na temat zaburzeń odżywiania, "sizmu", ruchu nie-dietetycznego i dyskryminacji rozmiarów. Telefon: (914) 679-1209.
 • Krajowe Stowarzyszenie ds. Popierania Nadużywania Tłuszcza zapewnia wsparcie i próby wyeliminowania dyskryminacji osób z nadwagą. Dostarcza pracownikom służby zdrowia informacji na temat leczenia bardzo dużych pacjentów (np. Ważenia). Telefon: (916) 558-6880.
 • The President's Challenge działa na rzecz promowania rozwoju fizycznych urządzeń i programów fitness. Oferuje różnorodne programy testowe, rozpoznawcze i motywacyjne. Telefon: 1-800-258-8146.
 • American Dietetic Association działa na rzecz społeczeństwa poprzez promowanie optymalnego odżywiania, zdrowia i dobrego samopoczucia. Telefon: 1-800-877-1600, wew. 5000 (dla publikacji).
 • The Otyes Society jest wiodącym towarzystwem naukowym zajmującym się badaniem otyłości. Dedykowana jest edukacji publicznej na temat zagrożeń związanych z otyłością, zapobieganiem otyłości u dzieci, propagowaniu dobrej opieki zdrowotnej i odpowiedniego ubezpieczenia na leczenie otyłości, wspieraniu badań nad otyłością i kończeniu dyskryminacji osób otyłych. Telefon 1-800-98-OBESE (1-800-986-2373) lub 202-776-7711.
 • Shapedown to program do kontroli masy ciała dla dzieci i młodzieży. Został opracowany na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, School of Medicine i zawiera wkłady odżywiania, fizjologii ćwiczeń, endokrynologii, psychologii, terapii rodzinnej, medycyny nastolatków, medycyny rodzinnej oraz pediatrii behawioralnej i rozwojowej. Shapedown jest stale sprawdzany i weryfikowany w celu zapewnienia, że ​​odzwierciedla on obecne naukowe i kliniczne rozumienie. Program pomaga dzieciom i nastolatkom poprawiać ich samoocenę, poprawiać relacje z rówieśnikami, przyjmować zdrowsze nawyki i zacząć normalizować swoją wagę w ramach swojego potencjału genetycznego. Rodzice czują się lepiej o swoim rodzicielstwie i swoim dziecku. Rodzina staje się zdrowsza i bliższa. Wyniki Shapedown wykraczają znacznie poza wagę.

  Jeśli zamówisz dla swojego dziecka skoroszyt i przewodnik dla rodziców, otrzymasz wstęp do programu audiowizualnego i skierowanie do programu najbliższego.

  St. Joseph Mercy Health System w Ann Arbor, MI oferuje zajęcia Shapedown. Oto informacje:

  • Rodzice i dzieci pracują razem w tym innowacyjnym 10-tygodniowym programie kontroli wagi, aby dowiedzieć się, w jaki sposób zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i skuteczna komunikacja promują utratę wagi i jedność rodziny. Program i orientacja oferowane w różnych miejscach i w różnych datach / godzinach dla obu grup dzieci i młodzieży. Zadzwoń pod numer 734-712-5694

Cytaty

Napisane i opracowane przez Kyla Boyse, RN. Recenzent: Kathy Clark, RN, CS, MSN.
Zaktualizowano sierpień 2011

____________________________________________________________________

Powrót do góry