10 najlepszych multiwitamin

Podsumowanie testu

Labdoor przeanalizował 66 najlepiej sprzedających się suplementów multiwitaminowych w Stanach Zjednoczonych, mierząc poziomy najważniejszych witamin (A, B3, B6, C, D i kwasu foliowego), minerały (wapń, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, sód, i cynk), kwasy tłuszczowe (ogółem omega-3, EPA i DHA) i metale ciężkie (arsen, ołów, kadm, bizmut, antymon i srebro).

Badane produkty nie zawierały informacji o zawartości witamin od średnio 21,6% i nie otrzymywały deklaracji na etykietach mineralnych średnio o 41,3%. Suplementy na etykiecie najczęściej zawyżały ich twierdzenia dotyczące witamin A i C, z 12 multiwitaminami zawierającymi co najmniej 30% mniej witaminy A w porównaniu z ich oświadczeniami na etykiecie i 16 multiwitaminami zawierającymi co najmniej 10% mniej witaminy C w porównaniu do ich deklaracji na etykiecie.

Próbki każdego multiwitaminy przeszły wszystkie sześć testów metali ciężkich. Pięć produktów zawierało co najmniej jeden sztuczny kolor (niebieski 1, niebieski 2, czerwony 40, żółty 5 lub żółty 6). Trzy produkty odnotowały kwas benzoesowy i / lub kolor karmelu.


Dokładność etykiet

Mała butelka z lupą 12 multiwitamin (16%) zawierało o co najmniej 30% mniej witaminy A w porównaniu do ich deklaracji na etykiecie.

Średnia bezwzględna wariancja wahała się od 17,1% (witamina C) do 29,4% (witamina B-6) w zawartości witamin i od 10,9% (cynku) do 113,8% (fosforu) w zawartości minerałów. Oba produkty z deklarowaną zawartością kwasów omega-3 spełniły lub przewyższyły deklaracje na etykietach.

Suplementy na etykiecie najczęściej zawyżały ich twierdzenia dotyczące witamin A i C, z 12 multiwitaminami zawierającymi co najmniej 30% mniej witaminy A w porównaniu z ich oświadczeniami na etykiecie i 16 multiwitaminami zawierającymi co najmniej 10% mniej witaminy C w porównaniu do ich deklaracji na etykiecie. Dodatkowo, 17 produktów zawierało co najmniej 10% mniej cynku w porównaniu z deklaracjami na etykietach.


Czystość produktu

Mikroskop Wszystkie 66 multiwitamin przeszło ciężkie badania przesiewowe metali pod kątem arsenu, kadmu i ołowiu (<1 PPM).

Wszystkie 66 multiwitamin zostało przebadanych technikami opartymi na indukcyjnej sprzężonej osoczu (ICP) na obecność metali ciężkich. Próbki każdego multiwitaminy przeszły wszystkie sześć oznaczeń metali ciężkich, wskazując, że próbki zawarte pod 1 PPM (część na milion) każdego z arsenu, ołowiu, kadmu.


Wartość odżywcza

Owoce Gumowate witaminy reprezentowały trzy z pięciu najniższych produktów dla Wartości Odżywczej w tej kategorii.

Multiwitaminy uśredniały ocenę 74/100 wartości odżywczej.

11 z 66 wymienionych witamin wielowitaminowych przekracza 10 kalorii na porcję, a tylko 1 produkt przekroczył 4 g cukru.


Bezpieczeństwo składników

Znak ostrzegawczy 7 produktów wykorzystało barwniki, które zostały powiązane z niekorzystnymi skutkami dla zdrowia, w tym nadwrażliwością i rakiem.

Jednym z głównych aspektów naszej analizy bezpieczeństwa składników była obecność produktów przekraczających dopuszczalną górną granicę (TUL) witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Sześć produktów przekroczyło TUL dla witaminy A (10 000 jm) w jednej porcji. Jeden produkt, Myogenix MyoVite, mierzono przy 5500 IU witaminy D-3 na porcję, przekraczając TUL witaminy D-3 (4000 IU).

23 multiwitaminy zanotowały poziom witaminy B3 powyżej 35 mg, zalecany poziom spożycia górnego wydany przez Institute of Medicine (IOM). Ostra toksyczność witaminy B-3 może powodować zaczerwienienie skóry, zwiększenie częstości akcji serca i nudności; przewlekła toksyczność może prowadzić do uszkodzenia wątroby i owrzodzenia żołądka.

Zawartość minerałów była znacznie niższa od opublikowanych TUL w większości witamin. Bodybuilding.com Foundation Series Multivitamin był jednym godnym uwagi wyjątkiem, przewyższającym TUL cynku w jednej porcji. Ostra toksyczność cynku może powodować stres żołądkowo-jelitowy; przewlekła toksyczność jest związana z dysfunkcją immunologiczną i zaburzoną regulacją cholesterolu.


Przewidywana skuteczność

Linia ze strzałką w górę Stwierdzono, że 42 z 66 badanych multiwitamin zawiera co najmniej 50% zalecanej dziennej wartości dla sześciu kluczowych witamin (witamin A, B3, B6, B9, C i D).

Oczekuje się, że suplementacja witamin i składników mineralnych będzie najskuteczniejsza, gdy pojawią się niedobory składników odżywczych. W krajach rozwiniętych większość dorosłych spożywa odpowiednie ilości tych składników odżywczych w codziennej diecie.

Multiwitaminy są często polecane konkretnym populacjom, takim jak kobiety, które mogą być karmione piersią lub w ciąży (ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i minerały), osoby z restrykcyjnymi dietami (które mogą mieć przerwy w spożywaniu składników odżywczych) i osoby być bardziej narażonym na niedobory składników odżywczych).