Skip to content

Spleśniały ser: Czy można jeść?

Miękkie sery, takie jak twarożek, ser śmietankowy i ser ricotta, z pleśnią, należy odrzucić. To samo dotyczy każdego rodzaju sera rozdrobnionego, pokruszonego lub pokrojonego w plastry.

W przypadku tych serów forma może wysyłać nici w całym serze. Ponadto szkodliwe bakterie, takie jak listeria, brucella, salmonella i E. coli, mogą rosnąć wraz z pleśnią.

Formy zasadniczo nie mogą przeniknąć daleko w twarde i półsztywne sery, takie jak cheddar, Colby, Parmesan i Swiss. Więc możesz odciąć spleśniałą część i zjeść resztę sera. Odciąć co najmniej 1 cal (2,5 centymetra) wokół i poniżej spleśniałego miejsca. Trzymaj nóż z formy, aby nie zanieczyścił innych części sera.

Oczywiście nie wszystkie formy stanowią ryzyko. W rzeczywistości niektóre rodzaje pleśni wykorzystywane są do produkcji serów, takich jak Brie i Camembert. Te formy są bezpieczne do jedzenia.

Jeśli nie masz pewności, jaki rodzaj sera masz i co zrobić, jeśli wyhoduje pleśń, bezpieczny kurs to odrzucić.

  • dieta śródziemnomorska
  • Glutaminian sodu (MSG)
22 sierpnia 2015 r

Referencje

  1. Choroba przenoszona przez żywność: co konsumenci powinni wiedzieć. Departament Rolnictwa USA. http://www.fsis.usda.gov/wps/portal/fsis/topics/food-safety-education/get-answers/food-safety-fact-sheets/foodborne-illness-and-disease/foodborne-illness- what-consumer-need-to know / ct_index. Dostęp do 22 lipca 2015 r.
  2. Formy na żywność: czy są niebezpieczne? Departament Rolnictwa USA. http://www.fsis.usda.gov/wps/portal/fsis/topics/food-safety-education/get-answers/food-safety-fact-sheets/safe-food-handling/molds-on-food- are-they-dangerous_ / ct_index. Dostęp do 22 lipca 2015 r.
  3. Instrukcja informacji na temat programu w zakresie bezpieczeństwa żywności w sektorze spożywczym dotycząca oznaczania daty sera. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. http://www.fda.gov/food/guidanceregulation/retailfoodprotection/industryandregulatoryassistanceandtrainingresources/ucm113942.htm. Dostęp do 22 lipca 2015 r.
  4. Zeratsky KA (opinia eksperta). Mayo klinika, Rochester, Minn Lipiec 28, 2015.
Zobacz więcej Odpowiedzi ekspertów

Produkty i usługi

  1. The Mayo Clinic Diet Online
  2. Książka: Dieta kliniki Mayo

.

Scroll Up