Co jeść po wymiotach

Wymioty są zawsze bardzo nieprzyjemne, niezależnie od tego, czy było to spowodowane zajściem w ciążę, zatrucie pokarmowe czy po prostu bóle żołądka. Ponadto wymioty mogą prowadzić do efektów ubocznych, które utrzymują się przez pewien czas. To dlatego, że po wyrzuceniu organizm staje się zwykle bardziej zmęczony, a układ trawienny staje się bardziej wrażliwy i słabszy. Po wymiotach większość ludzi nie chce jeść, ale w rzeczywistości małe ilości są niezbędne, ponieważ uzupełnią składniki odżywcze, kalorie i płyny.

Najlepsze produkty do spożycia po wymiotach

Po wstrzyknięciu konieczne jest spożywanie niewielkich ilości pokarmów, ponieważ organizm potrzebuje regeneracji, a aby to zrobić, musi uzupełniać kalorie, płyny i składniki odżywcze. Oto niektóre z najlepszych rzeczy do jedzenia po rzuceniu.

1. Dieta BRAT

Dieta BRAT jest nie tylko dobra na wymioty, ale pomaga również w przypadku nudności i biegunki. Plan ten koncentruje się na spożywaniu żywności, która jest nijakie i wiążące, ponieważ daje to systemowi trawienia możliwość zrelaksowania się i odzyskania sił. BRAT reprezentuje "banany, ryż, mus jabłkowy i tost", a każdy element ma określony cel. Ryż, mus jabłkowy i tosty sprawią, że brzuch będzie pełny, a banany dostarczą ci wielu składników odżywczych, takich jak potas, który straciłeś podczas wymiotów. Powinieneś zaczekać na dietę BRAT, aż przestaniesz wymiotować i poczujesz się gotowa do jedzenia stałych pokarmów. Powinieneś słuchać swojego ciała w terminach rozpoczęcia, ale wiele osób zaczyna od 6 do 12 godzin po ostatnim rzuceniu. Powinieneś kontynuować dietę przez 1-2 dni i porozmawiać z lekarzem, jeśli nie będziesz w stanie wrócić do normalnej diety.

2. Bez smaku

Chociaż żołądek zazwyczaj nie jest gotowy do jedzenia po wymiotach, ważne jest, aby mieć co najmniej coś. Jeśli będziesz trzymał się słodkich pokarmów, twój żołądek będzie o wiele łatwiej zaakceptować to, co mu dajesz. Powinieneś wypróbować małe ilości produktów, takich jak nieskrępowane makarony, tosty lub krakersy solne, ponieważ są one łagodne, dzięki czemu są łatwe w trawieniu. Możesz także wypróbować jogurt bez zawartości tłuszczu, ponieważ jest to łatwe dla żołądka. Co więcej, jogurt będzie zawierał probiotyki, które mogą pomóc w zwalczaniu złych bakterii znajdujących się w żołądku, powodując nudności i wymioty. Wybierając jogurt, unikaj tych z cukrem, ponieważ Twój żołądek może nie być w stanie poradzić sobie ze słodkimi pokarmami. Możesz także spróbować zjeść ugotowany ryż (zwilżony odrobiną nisko-sodowego kurczaka lub bulionu wołowego dla składników odżywczych) lub pieczony ziemniak. Kiedy skończysz jeść, postaraj się pozostać w pozycji siedzącej lub przynajmniej lekko pochylonej przez godzinę, ponieważ pomoże to trawieniu Twojego żołądka.

3. Ciecze

Kiedy wymiotujesz, tracisz dużo wody, co oznacza, że ​​twoje ciało może łatwo ulec odwodnieniu, szczególnie dlatego, że jest chore. Jeśli nie czujesz wody pitnej, powinieneś wybrać pokarmy, które mają wysoką zawartość wody. Niektóre dobre pomysły to czysta zupa, bulion, aromatyzowana żelatyna lub zamrożone lody. Po zakończeniu wymiotów powinieneś spróbować mieć łyżkę stołową wody lub jakiegoś doustnego roztworu nawadniającego (jak Rehydralyte lub Pedialyte). Poczekaj pół godziny i jeśli nie doświadczyłeś biegunki lub wymiotów, masz kolejne dwie łyżki tego samego płynu. Zwiększaj ilość spożywanego płynu co pół godziny przez łącznie trzy godziny, a następnie przełącz się na czyste płyny. Czyste płyny, które powinieneś wypić, obejmują wodę, czysty bulion lub bulion, słabą i bezkofeinową herbatę, Kool-Aid z obniżonym cukrem, Jell-O, popsicles i napoje dla sportowców (ale rozcieńcz je w wodzie, aby zmniejszyć zawartość cukru).

Ostrzeżenia i wskazówki

Kiedy starasz się wyleczyć z wymiotów, zwróć szczególną uwagę na następujące ostrzeżenia dotyczące sposobu jedzenia po wymiotach, które mają również istotne znaczenie. Zawsze należy porozmawiać z lekarzem, jeśli wymioty trwają dłużej niż kilka godzin.

  • Nie spożywaj pokarmów, które naprawdę lubisz, jeśli spodziewasz się mdłości w przyszłości, ponieważ możesz przestać je lubić.
  • Powinieneś robić co w twojej mocy, aby spożywać mniejsze ilości jedzenia i trzymać się tych, które mają mniej tłuszczu. Pamiętaj, że będziesz musiał częściej jeść, aby uzyskać wystarczającą ilość kalorii.
  • Staraj się nie jeść zbyt słodkich potraw, a zamiast tego trzymać się tych, które są słone.
  • Zjedz powoli posiłki.
  • Staraj się nie spożywać płynów podczas posiłków. Zamiast tego niech będą między półgodzinną godziną przed i po jedzeniu.
  • Pij zimne i jasne napoje, a najlepiej powinieneś pić wszystko, co twoje ciało może tolerować.
  • Jeśli zapach gotowanych pokarmów wzmaga nudności, opuść pokój i niech ktoś gotuje. Możesz także spróbować trzymać się owoców, kanapek i zimnych potraw.
  • Zaczekaj aż do dwóch godzin po zakończeniu jedzenia.