"Dietland" chce, abyś myślał o kobietach z tłuszczem inaczej

W pierwszym odcinku nowego dramatu AMC Dietland, krąg wyciszonych, przygnębionych kobiet omawia ich trudność z utratą wagi - w grupie zwanej Waist Watchers - gdy w wybuchach pojawia się nowicjuszka Janice (Bethany Kay), ubrana w minispódniczkę, futrzaną kurtkę i zielone smugi we włosach. Jest tam, aby zobaczyć, czy przelanie kilku kilogramów może pomóc jej w bólu pleców, a lider grupy prosi bohaterkę Plum Kettle (Joy Nash) o wypełnienie jej mantrą klubu. "Ludzie nie przychodzą do Waist Watchers, ponieważ czują się dobrze w stosunku do siebie", ona sumiennie intonuje. "Przychodzą, ponieważ są gotowy do dobrego samopoczucia o sobie. "Janice zeskakuje z obrzydzenia. "Żartujesz sobie?", Krzyczy, gdy idzie do drzwi. "Czuję się dobrze. Kocham siebie ... Jestem boginią. "

Reklama - kontynuuj czytanie poniżej

Chór Alleluja nie gra, ale jest silnie implikowany. W tym momencie program ustanawia swój światopogląd: Grubi ludzie również zasługują na poczucie własnej wartości. To może nie brzmieć wywrotowo, ale jeśli przeżyłeś i oglądałeś telewizję jako grubą osobę, szczególnie kobietę, wiesz, że tak jest. Badanie z 2009 r. Wykazało, że dyskryminacja ze względu na rozmiar w USA wzrosła o 66 procent w ciągu ostatniej dekady i była szczególnie niekorzystna dla kobiet. Odmawiają nam usługi salony, restauracje, a nawet ginekolodzy ze względu na naszą wagę.

Dietland Joy Nash Plum Czajnik
Joy Nash jako śliwkowy czajnik w Dietland

AMC

Podobnie jak wszyscy grubi ludzie, ciągle mi przypomina się, jak społeczeństwo dyskryminuje nas codziennie; to wyczerpujące i poniżające. Czasami potrzeba całej mojej energii mentalnej, aby nie wejść w nienawistną spiralę, aby uwierzyć, że moja wartość nie jest związana z moją wagą. Pozytywne przykłady reprezentacji tłuszczu (tj. Kobiety, które akceptują, a może nawet kochają wygląd, traktowane z szacunkiem niezależnie od ich wielkości) są rzadkim towarem w naszej kulturze, ale mogą stanowić potężne antidotum na nieprzerwany negatywny reszta świata. W DietlandJest to adaptowane medium, telewizja (serial oparty jest na przebojowej powieści Sarai Walker), grube kobiety są zazwyczaj spychane na role drugoplanowe, zwracając się tylko po to, by dostarczyć komiksowi ulgę lub być płytą brzmiącą dla głównych bohaterów, tak jakbyśmy musieli przecisnąć się do rozmiaru szóstego, zanim nasze historie są warte opowiedzenia. Podczas gdy fikcyjni mężczyźni rutynowo podróżują przez wieki, by na przykład zwalczać międzygalaktyczne niesprawiedliwości, idea, że ​​grube kobiety mogą mieć własne życia i marzenia, jest często traktowana jako zbyt daleko idący pomysł. Dla porównania, mężczyźni rzadko muszą dostosować się do konkretnego standardu wagi, aby przejąć inicjatywę w serialu.

Reklama - kontynuuj czytanie poniżej

Reklama - kontynuuj czytanie poniżej

Reklama - kontynuuj czytanie poniżej

W rzadkich przypadkach, gdy gruba kobieta jest gwiazdą serialu, jej ciało jest prawie zawsze punktem centralnym. Na Mój szalony gruby pamiętnikSharon Rooney gra 16-letnią Rae ze współczuciem i złożonością, ale jej waga jest trwałą obsesją. Można to przypisać każdemu, kto kiedykolwiek zmagał się z akceptacją samego siebie, ale jest to raczej bolesna reprezentacja otyłości niż pozytywna. Podczas Lifetime's Drop Dead Diva w ciągu sześciu sezonów coraz bardziej promował akceptację ciała, a jej centralna zarozumiałość była gruba - i okropna, brunetka - jako pouczająca kara. Po młodym modelu Deb (Brooke D'Orsay) ginie w wypadku samochodowym, zostaje sprowadzona na ziemię w ciele grubej, trzydziestoosobowej prawniczki Jane, granej przez Brooke Elliott. Oznacza to, że musi nie tylko stać się mniej powierzchownym (ponieważ większe ciało jest nieuchronnie obniżone), ale nauczyć się walczyć o swoich klientów podczas walki z nowymi uzależnieniami od pączków i sera natryskowego. (Chciałabym żartować.)

Istnieją od czasu do czasu wyjątki: Donna Meagle (Retta) Parki i rekreacja była pewna siebie i szanowana, niezależnie od jej wielkości, chociaż byłoby to bardziej imponujące, gdyby w programie nie było miejscowego fast-foodu o nazwie Paunch Burger i ciągle żartowano na temat bycia czwartym najgrubszym miastem w USA Melissa McCarthy grał Sookie na Gilmore Girlskobieta z pełnym życiem, której wagi nigdy nie wspomniano. Ale McCarthy następnie ukończył studia Mike i Molly, przedstawienie o parze, która spotkała się w Anonimowym Overeaters i której związek powstał wokół diety.

Niedawno ulubiona rodzina wszystkich osób płacze To my przedstawił nas Kate Pearson (Chrissy Metz), postać o kilku cechach osobowości, oprócz bycia grubą. Podczas gdy jej rodzeństwo dostaje soczyste historie skupiające się na wszystkim, począwszy od relacji międzyludzkich, a kończąc na osiągnięciach w karierze zawodowej, dostaje wnikania i niekończący się niepokój o to, jak jej mama zawsze chciała, by była szczuplejsza. A Kate będzie coraz cieńsza - Metz ujawnił, że jej umowa nakazuje jej schudnąć, o czym nie ma nic przeciwko, twierdząc, że będzie to pozytywny efekt uboczny podróży Kate, by "znaleźć siebie".

Reklama - kontynuuj czytanie poniżej

Chrissy Metz jako Kate w pilotażu "To jest my"
Chrissy Metz jako Kate Pearson w To my

NBC

Zmieniające życie możliwości utraty wagi są również podkreślane przez konkurencyjne reality show, takie jak Supersize vs Superskinny, Moja dieta jest lepsza od twojej, i Największy przegrany, w którym zachęcające mantry trenerki Jillian Michaels obejmują: "Jedynym sposobem na zejście z tej przeklętej bieżni jest śmierć". Jeden z zawodników wypił tak mało wody, że wkurzył krew, ale oczekuje się, że zobaczymy te programy jako inspirujący.

Reklama - kontynuuj czytanie poniżej

Reklama - kontynuuj czytanie poniżej

Ale co, jeśli nie musisz schudnąć, aby być szczęśliwym? Spiczasta, a czasem surrealistyczna satyra przemysłu piękności, mediów i diety, Dietland odważ się sugerować, że może być inny sposób. Na początku, Plum pracuje, przygotowuje zdrowe crudités do jedzenia później i jest niedoceniana w swoim półetatowym występie w magazynie dla nastolatków Wianuszek ze stokrotek, gdzie jest ghostwrites kolumna porady dla płytkich redaktor naczelny Kitty (Julianna Marguiles). Jej jedyną aktywnością towarzyską jest spędzanie czasu w kawiarni swojego przyjaciela Stephena, a ona oszczędza na operację utraty wagi, która, jak się przekonała, zmieni jej życie. Jak dotąd, tak typowe dla grubych kobiet w telewizji. Różnica polega jednak na tym, że negatywny pogląd Plum na siebie jest kwestionowany na każdym kroku: przez Stephena, jej mamę, sympatycznych kolegów i zalotnego policjanta, którego spotyka w holu pracy. "Czy nikt ci nie mówi, że jesteś piękna tak jak ty?" - pyta Julia (Tamara Tunie), menedżerka kosmetyki Daisy Chain. W tym samym czasie show wyjaśnia, że ​​wypaczony pogląd Plum na siebie nie jest jej winą, ale nieuniknionym rezultatem społeczeństwa, w którym kobiety są oblegane przez przesadne obietnice utraty wagi guru i nieprzerwanej negatywnej wiadomości o byciu grubym.

Śliwka może nie zacząć kochać siebie lub swojego ciała, ale z punktu widzenia serialu nie ma powodu, dla którego nie powinna. Jest to perspektywa rzadko wyrażana w popkulturze, ale nabiera tempa. W zeszłym miesiącu Hulu ogłosiło, że zamienia Linde West w bestsellerowe wspomnienia Przenikliwy w sitcom w roli głównej Saturday Night Live "s Aidy Bryant. Komedia skupi się na grubej kobiecie, która chce zmienić swoje życie - ale nie jej ciało. Historie takie jak te rzadko sprawiają, że ekran jest wyświetlany. Jeden z niewielu, który to zrobił, Stan GeorgiaMiał na myśli kobietę w rozmiarze plus z dużą osobowością, ale kiedy Raven-Symoné została obsadzona, straciła sporo na wadze przed filmowaniem, co zabrudziło fatalny komunikat.

Reklama - kontynuuj czytanie poniżej

Co jeśli nie musisz schudnąć, aby być szczęśliwym?

Nie możemy winić historycznie ubogiej telewizyjnej reprezentacji grubych ludzi za dyskryminację w świecie rzeczywistym. Jednak negatywne obrazy i brak widoczności w rozrywce przyczyniają się do wrogiego klimatu i podtrzymują przekonanie, że dopuszczalne jest ignorowanie lub znęcanie się nad nami, z jednym badaniem sugerującym, że środki masowego przekazu mają większy wpływ na to, jak kobiety myślą o swoich ciałach niż opinie. rodziny lub przyjaciół. Oglądanie różnych typów ciała w filmie i telewizji może znormalizować ideę, że grubi ludzie istnieją i pomagają nam czuć się mniej osamotnieni. Jeśli nic innego, lepiej byłoby odzwierciedlać społeczeństwo, w którym więcej niż dwóch na trzech dorosłych jest grubych. Niektórzy ludzie zawsze postrzegają tłuszczowe postacie jako "gloryfikujące" przyrost masy ciała, ale zważywszy na to, że otyłość i większość diet okazały się nieskuteczne, może czas zachęcić do akceptacji.

Reklama - kontynuuj czytanie poniżej

Reklama - kontynuuj czytanie poniżej

przenikliwy sitcom pomocny bryant lindy zachód

Getty Images

Widzowie są coraz bardziej otwarci na oglądanie grubych kobiet, w tym tych, którzy nie desperacko próbują się zmienić. W drugim sezonie serialu antologii Łatwo nazywana "córką marnotrawną", Danielle Macdonald gra Grace, starszego licealistę, który jest gruby, ale nie martwi się o to, upokorzony za to, lub odrzucony z tego powodu. W rzeczywistości nigdy nie wspomniano o tym. Jest jasna i lubiana, z przyjaciółmi, chłopakiem, który ją kocha, i nauczycielami, którzy ją szanują. Kiedy jej rodzice mówią jej, że są z niej dumni, nie ma w nich nic dłuższego "ale ...", bez dezaprobaty w spojrzeniu na jej ciało lub smutnego potrząsania głową. Cały czas patrzyłem, czekając na odpadnięcie drugiego buta, ale nigdy tego nie zrobi. Zamiast tego, pokaz ukazuje każdy zmęczony trop o grubych kobietach i zapewnia szablon do przedstawiania nas jako w pełni ludzkich. To tylko jeden odcinek, ale daje mi to nadzieję na bardziej pozytywną przyszłość, w prawdziwym życiu i telewizji. To jest objawienie. Jeśli trend się utrzyma, może to być rewolucja.

"Dietland" chce, abyś myślał o kobietach z tłuszczem inaczej

Kiedy NBC To my zadebiutowali zeszłej jesieni, ludzie zaczęli mówić - o jej rzadko widywanym, natychmiastowym sukcesie; o powrocie do serdecznego, gorliwego dramatu telewizyjnego; o kolbie Milo.

Ale najbardziej interesowało mnie to, co ludzie mówili o Chrissy Metz i jej postaci, Kate Pearson.

Podobnie jak wiele innych grubych kobiet, byłam ostrożnie optymistycznie nastawiona do wizerunku kogoś, kto wygląda jak ja w telewizji scenariuszowej. Pomysł włączenia był ekscytujący, ale wcześniej byliśmy spaleni. Tak wiele razy. To może być inne, prawda? To byłaby gruba kobieta jako główna bohaterka telewizyjnego serialu sieciowego. Rzadkość. Po kilku odcinkach dwie rzeczy były jasne: Po pierwsze, Chrissy Metz daje wspaniały, warstwowy, obecnie nominowany do nagrody Emmy występ. Po drugie, ta historia To my - który powrócił na sezon drugi zeszłej nocy - zdecydował się powiedzieć z Kate, pozostawiając coś do życzenia. Wiele osób przyłączyło się do tych interweb, w tym do ciebie, aby opłakiwać fakt, że opowiadanie Kate w jednym sezonie jest całkowicie uwikłane w jej wagę. Opowiada o swoim życiu miłosnym, o znalezieniu pracy, o jej ciernistym związku z matką - ale wszystko to ma związek z jej wagą. W drugim odcinku Kate nawet sama nam mówi: "To zawsze będzie dla mnie ciężarem ... To jest sedno tego, kim jestem." Czytamy was głośno i wyraźnie, pisarze. Metz robi wspaniałe rzeczy z materiałem, który jej dano, ale Kate Pearson jest grubą kobietą i to naprawdę wszystko, na co ma czas.

Ale może ta krytyka nie jest do końca sprawiedliwa, zwłaszcza gdy weźmiesz pod uwagę inne przykłady grubych kobiet w telewizji.

Idea grubej kobiety, która jest całkowicie i wyłącznie określona przez jej wagę, nie jest nowa. To dlatego tak długo - a nawet jeszcze w ostatnich czasach - gruba kobieta istniała tylko po to, by być leniwym dowcipem. Sitcomy zawsze były największymi sprawcami, jeśli chodzi o wyśmiewanie grubych ludzi. Jak poznałem twoją matkę, w którym playboy Barney Stinson (Neil Patrick Harris) wielokrotnie demaskuje grube kobiety bez zbytniej nagany od swoich przyjaciół (na wypadek, gdybyś był sceptyczny, oto przydatna lista). Nie pokazują nam nawet grubych kobiet, z których się wyśmiewa, ponieważ wszystko, co musimy o nich wiedzieć, to to, że są grube.

W większości dyskusji dotyczących tłuszczu kobiet w telewizji, Fat Monica (Courteney Cox) na Przyjaciele jest zwykle pierwszą sprawdzoną nazwą. Jest ciągle wyśmiewana, zarówno w teraźniejszości jako szczupła kobieta, która kiedyś była gruba, jak iw retrospekcjach z nadwagą. "Żart" był tym, że była gruba. Czy to nie jest zabawne? Sookie (Melissa McCarthy) z Gilmore Girls nigdy nie jest proszona o komentarz na temat swojej wagi i jest przedstawiana z zerową kwestią samooceny, ale jej kumple Lorelei (Lauren Graham), a zwłaszcza Rory (Alexis Bledel) nie mają problemu z wysadzaniem ludzi za ich wagę. Co by pomyślała Sookie o recenzji baletowej Rory (sezon czwarty "Die, Jerk"), w której odnosi się ona do głównej baletnicy jako hipopotama, pokazuje tylko skruchę, gdy jest do tego wezwana, a na koniec cierpi z powodu zerowych konsekwencji? Sookie miałaby notatki.

Fat-woman-as-a-joke rozciąga się także na współczesnych bohaterów. Brać Amerykańska gospodyni domowa, na przykład. Tytułowa gospodyni domowa, Katie (Katy Mixon), czuje się w niej jak wyrzutek Żona Stefana- Miasto Connecticut głównie dlatego, że jest gruba. Poza tym to Katie robi wywiady. Pilot opowiada o swoim lęku przed staniem się drugą najgrubszą kobietą w jej mieście. Całuje się na samą siebie i szukając kogoś większego niż ona, by przejść przez ulicę. Katie jest określona przez jej "inność", a tym, co czyni jej "inną", jest fakt, że jest gruba. A to jest nasza bohaterka, ludzie.

Gdzie To my różni się tym, że w oczywisty sposób traktuje Kate z obfitością szacunku. Jedyni ludzie używający tłuszczu w sensie pejoratywnym są już zazwyczaj postrzegani jako źli ludzie (uważają bezwzględny agent Katey Sagal), podczas gdy w powyższych przykładach, żebrowanie pochodzi od postaci, które powinniśmy kochać. Wiadomość, która z tego pochodzi, jest alarmująca.

Gdy zaczynasz celowo wyszukiwać programy telewizyjne z grubymi postaciami kobiecymi, zaczyna się pojawiać kolejna tendencja: w wielu przypadkach, gdy gruba kobieta cieszy się ekranem telewizora jako liderem, cała przesłanka serialu ma związek z wagą. Jakby jedynym sposobem wyjaśnienia, dlaczego fokus pokazu byłby dla grubej kobiety, jest pokazanie wagi. Rodzina ABC Olbrzymi, o nastolatkach w obozie odchudzającym, CBS Mike i Molly, o parze, która spotyka się na spotkaniu Anonymous Overeaters i Lifetime's Drop Dead Diva, która, noszę tu ze mną, jest o płytkim modelu, który umiera i wraca do życia w ciele prawnika o rozmiarze 16, wszystkie dostarczają grube kobiece samce, ale są to pokazy, w których waga odgrywa najważniejszy czynnik. Dobra wiadomość jest taka, że ​​te trzy kobiece szanse (Nikki Blonsky, Melissa McCarthy i Brooke Elliott, odpowiednio) są tak ujmujące, że łatwo podnoszą swoje postacie w stosunku do wielu tłustych trofeów, które muszą wytrzymać.

W Drop Dead DivaW tym przypadku serial po prostu przechodzi przez większość stereotypów w kilku pierwszych odcinkach, a kończy się po prostu byciem szykownym dramatem o prawniku ze świetną szminką, który jest gruby. Chodzi raczej o znalezienie bratniej duszy niż zajmowanie się kwestią wagi.(Jeśli uda ci się przejść przez to założenie, czeka cię prawdziwa uczta, głównie dzięki Elliottowi.) Specjalnie dla Diwa i Olbrzymi, to tak jakby założeniem związanym z wagą był koń trojański, dzięki któremu ludzie mogą przemycać kobiety o różnych typach ciała do telewizji.

Albo, wiesz, mogli po prostu rzucać kobietami o różnych typach ciała i pozwolić im być. Na szczęście jest więcej przykładów tego typu grubej kobiety pojawiających się w telewizji (należy pamiętać, że "więcej" jest względne): weź Chirurdzy i Pomarańcz to nowa czerń, który obecne kobiety, które zarządzają gamy wielkości, bez konieczności rozmawiania o tym nabożeństwie lub w ogóle, naprawdę. Te programy dużo zawdzięczają OG, Roseanne. Roseanne Connor (Roseanne Barr) nie wyglądała na nikogo innego w telewizji i nigdy za to nie przeprosiła (diety były tu i tam używane, ale nigdy w obrzydliwy sposób). A jej imię było na drzwiach.

Być może najbardziej wymownym faktem jest jednak to, że pokazy przedstawiające grube kobiety, które nie mają fizycznych rozłączeń, nadal są odbierane przez widzów. Kiedy postać Gabourey Sidibe Becky przygotowała własną scenę seksu Imperium - Nawiasem mówiąc, trwa mniej niż minutę - w drugim sezonie Sidibe musiał spędzić rzeczywisty czas broniąc sceny. Nawet jeśli twórcy telewizyjni są gotowi traktować grube kobiety jak, wiesz, kobietyniektórzy z widzących nie mogą owijać głowy faktem, że grube kobiety również uprawiają seks, zajmują się dramatem w pracy i mogą dostać się w zabawne ciosy, które nie mają nic wspólnego z ich wagą.

Jak każda grupa, która jest niedostatecznie reprezentowana w telewizji, jedyną prawdziwą poprawką jest szersza gama opowieści. Nie powinniśmy się lamentować To my za to, że Kate utrwaliła się na swojej wadze. Dla niektórych grubych kobiet historia Kate jest ich historią, tak jak niektóre grube kobiety odnoszą się bardziej do postaci, która akceptuje lub nie chce mówić o swojej wadze. Musimy przyznać, że żadna postać jakiejś konkretnej osoby nie jest oznaką wszystkich ludzi, którzy wyglądają na nią. Problem To my nie chodzi o to, że daje ona wątki fabularne Kate, w których radzi sobie z wagą, to że jej waga jest jedyną prawdziwą cechą charakteru. Randall, Rebecca, Jack, nawet narzeczony Kate Toby, są lepiej rozwiniętymi postaciami niż ona.

Na szczęście jest jakaś nadzieja. W premierze drugiego sezonu Kate przechodzi na przesłuchanie, w którym czuje się zwolniona z powodu swojej wagi. Zabiera swoich odrzucających, tylko po to, by poinformować ją, że ich "nie" nie ma nic wspólnego z jej wagą, ale z jej zdolnością do śpiewania. Dziewczyna potrzebuje praktyki! Czy to cała wymiana To my być meta? Czy Kate zdaje sobie sprawę, że nie zawsze chodzi o wagę, którą serial stara się powiedzieć, że oni również to rozumieją i czy starają się to poprawić? Czas pokaże, ale moje palce są skrzyżowane.