Tablice informacyjne żywieniowe

(Grudzień 2015)

Tablice informacyjne o żywieniu dostarczają informacji na temat średniej ilości energii (w kilodżulach lub obu w kilodżulach i kilokaloriach), białka, tłuszczu, tłuszczów nasyconych, węglowodanów, cukrów i sodu (składnik soli) w żywności, jak również wszelkich innych roszczeń to wymaga informacji o wartości odżywczej. Na przykład, jeśli dana żywność zawierała "dobre źródło błonnika", ilość błonnika w żywności musi być pokazana w panelu informacji o wartości odżywczej.

Panel informacji o wartości odżywczej musi być przedstawiony w standardowym formacie, który pokazuje średnią ilość na serwatkę i na 100 g (lub 100 ml na płyn) żywności.

Istnieje kilka produktów spożywczych, które nie wymagają panelu informacji o wartości odżywczej, na przykład:

  • zioło lub przyprawa, woda mineralna, herbata i kawa (ponieważ nie mają znaczącej wartości odżywczej)
  • żywność sprzedana bez opakowania
  • żywność przygotowywana i pakowana w punkcie sprzedaży, np. chleb produkowany i sprzedawany w lokalnej piekarni.

Jednakże, jeżeli oświadczenie dotyczy któregokolwiek z tych środków spożywczych (na przykład "dobre źródło wapnia", "niskotłuszczowy"), należy dostarczyć panel informacji żywieniowych.

Żywność w małych opakowaniach, tj. Opakowaniach o powierzchni mniejszej niż 100 mm do kwadratu (o wielkości większego pakietu gumy do żucia) nie musi posiadać panelu informacji o wartości odżywczej.

Wielkość porcji

Wielkość porcji wymieniona w panelu informacji o odżywianiu jest określona przez firmę spożywczą. To wyjaśnia, dlaczego czasami zmienia się on w zależności od produktu. Informacja "na serw" jest przydatna przy szacowaniu, ile składników odżywczych jesz. Na przykład, jeśli obserwujesz, ile tłuszczu spożywasz, możesz użyć wartości "na jednostkę", aby obliczyć dzienną całkowitą zawartość tłuszczu z zapakowanych produktów spożywczych.

Ilość na 100g

Informacja "ilość na 100 g" (lub 100 ml, jeśli płynna) jest przydatna do porównywania podobnych produktów ze sobą. Liczby w kolumnie "Ilość na 100 g" są takie same jak wartości procentowe. Na przykład, jeśli w kolumnie "na 100 g" podano 20 gramów tłuszczu, oznacza to, że produkt zawiera 20% tłuszczu.

Energia / kilodżulki

Wartość energetyczna to całkowita ilość kilodżuli z białka, tłuszczu, węglowodanów, błonnika pokarmowego i alkoholu, która jest uwalniana, gdy organizm wykorzystuje żywność.

Białko

Białko jest niezbędne dla dobrego zdrowia i jest szczególnie ważne dla wzrostu i rozwoju u dzieci. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie w krajach rozwiniętych jedzą wystarczająco dużo białka, aby sprostać ich wymaganiom. Mięso, drób, ryby, jaja, mleko i ser są zwierzęcymi źródłami białka. Roślinne źródła białka obejmują soczewicę, suszony groch i fasolę, orzechy i zboża.

Gruby

Tłuszcz jest wymieniony w panelu informacji żywieniowych jako całkowity tłuszcz (który jest całkowitą ilością nasyconych tłuszczów, tłuszczów trans, tłuszczów wielonienasyconych i jednonienasyconych tłuszczów w żywności). Należy również podać osobny wpis dotyczący ilości nasyconego tłuszczu w żywności.

Jeżeli oświadczenie żywieniowe dotyczy cholesterolu, tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych typu trans, tłuszczów wielonienasyconych, kwasów tłuszczowych jednonienasyconych lub kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 lub omega-9, informacja o wartości odżywczej musi również zawierać ilość tłuszczu trans, tłuszcze wielonienasycone i tłuszcze jednonienasycone, a także kwasy tłuszczowe omega, o ile zostały zgłoszone.

Węglowodany

Węglowodany można znaleźć w chlebach, zbożach, ryżu, makaronie, mleku, warzywach i owocach. Węglowodany w panelu informacji o odżywianiu obejmują skrobie i cukry. Skrobie znajdują się w dużych ilościach w produktach spożywczych, takich jak białe, razowe i pełnoziarniste odmiany zbóż, pieczywa, ryżu i makaronów, wraz z warzywami korzeniowymi i roślinami strączkowymi.

Cukry

Cukry są rodzajem węglowodanów i są uwzględnione jako część węglowodanów w panelu informacji o wartości odżywczej, a także są wymienione osobno. Ilość cukrów w panelu informacji o wartości odżywczej będzie zawierała naturalnie występujące cukry, takie jak te występujące w owocach, a także dodany cukier. Należy zauważyć, że produkty zawierające oświadczenia żywieniowe "bez dodatku cukru" mogą zawierać wysoki poziom naturalnych cukrów.

Błonnik pokarmowy

Panel informacji o wartości odżywczej nie musi zawierać błonnika, chyba że na etykiecie o włóknie, cukrze lub węglowodanie występuje oświadczenie żywieniowe, na przykład "o wysokiej zawartości błonnika", "o niskiej zawartości cukru".

Sól sodowa

Sód jest składnikiem soli wpływającym na zdrowie, a wysoki poziom wiąże się z wysokim ciśnieniem krwi i udarem, dlatego jest zawarty w panelu informacji o żywieniu. Przeczytaj więcej o sodzie i soli.

Więcej informacji

Film z panelu informacji o żywieniu

Interaktywny plakat do etykietowania - jak czytać etykiety żywności

Etykiety żywności - co one oznaczają? (pdf 1mb)