Mit lub prawda dietetyczna: guma do żucia do utraty wagi

Żuć na tym: guma do żucia może być dla ciebie dobra. Nie tylko może odświeżyć oddech, ale także pomóc w przezwyciężeniu pragnień papierosa, poprawić pamięć - a nawet pomóc w zrzuceniu wagi.

Uczestnicy na Największy przegrany używać go regularnie, a badania wykazały, że guma do żucia może pomóc kontrolować apetyt, radzić sobie z głodem i promować utratę wagi.

Mimo to, nie myśl, że żucie kilku kawałków gumy dziennie zmniejszy funty. Kilka niewielkich badań wykazało, że guma do żucia mogą pomóc w goleniu kalorii. Nie spowoduje to jednak znacznego spadku masy ciała, jeśli nie zastosuje się diety o obniżonej kaloryczności i regularnej aktywności fizycznej.

Bezcukrowa guma jest najlepsza, ponieważ zwykle jest mniejsza niż 5 kalorii na sztukę, w porównaniu do 10 kalorii w przypadku zwykłej gumy. W rzeczywistości, diety, takie jak Weight Watchers, Jenny Craig i American Diabetes Association uważają gumę bez cukru za "darmowe jedzenie". (Ale "wolny" nie oznacza nieograniczonych kwot, niektóre sztucznie słodzone przedmioty mogą mieć działanie przeczyszczające, jeśli są nadmiernie zużyte).

Korzyści z utraty wagi gumy do żucia

Badania z University of Rhode Island wykazały, że ludzie, którzy przeżuwali gumę, spożywają 68 mniej kalorii podczas lunchu i nie zrekompensowali jedząc więcej później w ciągu dnia. Guma do żucia również pomogła uczestnikom badania zaspokoić ich apetyt i oprzeć się tuczeniu smakołyków. I jest coś więcej: gumy do żucia faktycznie spalają około 5% więcej kalorii niż żuchwy bez gumy.

Inne badanie, przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym w Luizjanie, wskazało, że guma do żucia była pomocna w kontrolowaniu apetytu, zmniejszając dzienne spożycie uczestników o 40 kalorii i zmniejszając apetyt na przekąski.

Jeśli wycinasz 50 kalorii dziennie lub przez gumę do żucia, zmień kolejną małą zmianę stylu życia - przestawienie się z 2% na 1% mleka lub podjęcie schodów w pracy - możesz łatwo wyciąć 100 kalorii dziennie. A to może przyczynić się do utraty 10 funtów w ciągu roku.

Być może największą zaletą gumy do żucia jest to, że rutynowo sięgasz po patyk gumy zamiast czegoś bardziej kalorycznego jak pączek czy batonik. Zamień gumę na torebkę z przekąskami raz w tygodniu i możesz stracić dwa funty w ciągu roku.

Nieprzerwany

Oto kilka wskazówek, jak oszczędzać kalorie przez gumę do żucia:

  • Żuć gumę, gdy masz ochotę zjeść przekąskę między posiłkami.
  • Pop kawałek w ustach, aby zasygnalizować koniec posiłku, lub aby uniknąć bezmyślnego chrupania podczas oglądania telewizji lub na imprezie.
  • Trzymaj trochę w torebce lub teczce, aby pomóc ci oprzeć się pokusom o wysokiej kaloryczności.
  • Trzymaj usta zajęte kawałkiem dziąsła podczas gotowania, aby zapobiec skubaniu.

Nie przesadzaj

Chociaż guma do żucia może pomóc w zmniejszeniu kalorii i uniknięciu tuczących przekąsek, ważne jest, aby nie przesadzić.

Większość bezcukrowych gum do żucia zawiera niskokaloryczny środek słodzący o nazwie sorbitol. Sorbitol to alkohol cukrowy, który jest słabo wchłaniany przez jelito cienkie i działa jak środek przeczyszczający. Badanie w The British Medical Journal opowiada o przypadkach przewlekłej biegunki, bólu i niewyjaśnionej utraty masy ciała, które wynikały z nadmiernego spożycia gumy zawierającej sorbitol (15-20 pałeczek dziennie).

Guma do żucia może również prowadzić do połykania powietrza, które może powodować wzdęcia. Dawn Jackson Blatner, RD, rzeczniczka Amerykańskiego Towarzystwa Dietetycznego, zaleca naprzemienne podawanie dziąsła z twardym kawałkiem twardego cukierka.

Dolna linia

Pomyśl o żucie gumy jako innym narzędziu w zestawie do odchudzania - takim, które może pomóc ci w radzeniu sobie z głodem i pragnieniami, a także z czasem ograniczyć oszczędności kalorii. Wyniki nie będą dramatyczne - ale z drugiej strony nie jest trudno chompować trochę gumy, aby zaspokoić tęsknotę za słodyczami.

Mimo to upewnij się, że nie rezygnujesz z pożywnych przekąsek, takich jak warzywa, o niskiej zawartości tłuszczu nabiał, krakersy z pełnego ziarna i owoce. I nie zapominaj o tym, aby kontrolować poziom cukru we krwi, ograniczając spożycie żywności i napojów zawierających sorbitol.

WebMD Expert Column

Źródła

ŹRÓDŁA:

Dawn Jackson Blatner, RD, rzeczniczka American Dietetic Association; autor, Dieta Flexitarian.

Strona internetowa American Dental Association.

Otyłość, 2009.

Amerykańskie Towarzystwo Żywienia, sesje naukowe i doroczne spotkanie, Nowy Orlean, La., Kwiecień 2009.

British Medical Journal, Styczeń 2008; 336: 96-97.

© 2010 WebMD, LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone.