Jak unikać jedzenia, gdy jesteś znudzony

Ekspert sprawdzony

Jak unikać jedzenia, gdy jesteś znudzony

Cztery metody: ocena zachowania związanego z jedzeniem. Opracowanie nawyków zdrowego odżywiania. Rozwijanie zdrowych nawyków życiowych. Zrozumieć nudę i stres.

Jeśli dużo zjesz poza posiłkami, może to być spowodowane tym, że jesteś głodny. Może to być również spowodowane tym, że jesteś znudzony lub zestresowany. Jeśli jesz, kiedy się nudzisz, nie czuj się źle. Nie jesteś sam! Jednak przejadanie się w wyniku nudy lub stresu może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy, otyłości, chorób serca i innych poważnych chorób.[1] Nie pomaga to również w przypadku problemu z root-em, który określa, co powoduje, że się przekręcasz. Na szczęście możesz nauczyć się, jak zacząć zdrowsze nawyki i walczyć, gdy pojawi się nuda.

Kroki

1
Ewaluacja zachowań związanych z jedzeniem

 1. 1
  Zachowaj dziennik jedzenia. Prowadzenie dzienniczka jedzenia może pomóc ci dowiedzieć się, co jesz każdego dnia. Może również pomóc ci przejąć kontrolę nad swoimi nawykami żywieniowymi, ponieważ zwracasz na nie większą uwagę, kiedy zapisujesz je w swoim dzienniku.[2]
  • Zanotować wszystko jesz i pijesz w dzienniku. W razie potrzeby umieść listę kalorii. Możesz korzystać z dziennika papieru, aby śledzić swoje spożycie lub możesz korzystać z telefonu lub komputera. Konsekwencja jest bardzo ważna.
  • Dodaj czas i ile zjadłeś. Na przykład, 9:45 rano, 2 garstki M & M.
  • Zauważ, co robiłeś w tym czasie. Zwróć też uwagę, jak się czułeś. Na przykład, 9:45 rano, 2 garstki M & M. Zjadłem je przy biurku podczas przeglądania Internetu. Czułem nacisk na ten projekt w pracy.
 2. 2
  Przeglądaj tygodniowy dziennik żywności. Gdy będziesz już mieć tygodniowe wpisy z pamiętnika, przejrzyj je ponownie. Poszukaj jakichkolwiek wzorów. Na przykład, czy często czułeś się smutny lub zestresowany, kiedy jadłeś? Jakie czynności robiłeś (lub nie robiłeś) kiedy jadłeś?
  • Zwróć też uwagę na wszelkie zmiany w twoich wzorach. Na przykład, jeśli zauważysz, że dużo przekąszasz w pracy, ale niewiele, gdy jesteś w domu wieczorem, może to być spowodowane tym, że twoja praca nie jest stymulująca. Lub może być tak, ponieważ czujesz się bardziej zestresowany w pracy i używasz przekąsek jako mechanizmu radzenia sobie.
 3. 3
  Pomyśl o swoich przyzwyczajeniach na przekąskę. Jakie pokarmy wybierasz, kiedy czujesz się znudzony? Wiele osób przyciąga się do tłustych, słodkich lub zawierających węglowodany produktów, gdy czują się zdenerwowani, znudzeni lub zestresowani.[3]
  • Jeśli masz tendencję do jedzenia tego, co jest wokół ciebie, możesz pomóc sobie, kupując tylko zdrowe przekąski po zakupach. Jeśli idziesz do automatów w pracy lub szkole, spróbuj zapakować zdrową przekąskę, aby zabrać ją ze sobą, więc nie masz ochoty odwiedzać automatów.
  • Czy czujesz się lepiej po jedzeniu poza posiłkami? Czy masz więcej energii? Czy czujesz się zmęczony?
 4. 4
  Poznaj swoje wyzwalacze. Różne czynniki uruchamiające sprawiają, że ludzie czują, że muszą jeść, nawet jeśli nie czują się fizycznie głodni. Niektóre z nich są mentalne i emocjonalne, takie jak nudę lub lęk. Inne są związane z sytuacjami. Na przykład niektórzy ludzie mogą zauważyć, że podczas oglądania telewizji częściej jedzą przekąski. Może to "źle" widzieć film bez popcornu i napoju gazowanego. Być może czujesz presję, aby jeść, gdy jesteś na imprezie. A może gdy zjesz jeden pączek, poczujesz, że musisz je wszystkie zjeść. Bez względu na to, jakie są twoje wyzwalacze, nauka ich może pomóc ci uniknąć bezmyślnego jedzenia.
  • Wiele osób jest podjadanych podczas wykonywania innych czynności (np. Czytania, oglądania telewizji). W niektórych przypadkach możesz jeść 71 procent więcej kalorii, jeśli jesz podczas oglądania telewizji.[4]
 5. 5
  Sprawdź ilość przyjmowanego płynu. Badania pokazują, że wielu ludzi nie rozpoznaje dokładnie, kiedy są spragnieni.[5] Ludzie często mylą objawy pragnienia z objawami głodu. Picie większej ilości wody może pomóc zmniejszyć ochotę na przekąskę.[6]
  • Wysoki poziom lęku może również powodować uczucie pragnienia.[7]

2
Rozwój nawyków żywieniowych

 1. 1
  Naucz się rozpoznawać prawdziwy głód. Wiele osób nie potrafi interpretować sygnałów głodu, co prowadzi do tego, że są głodne, gdy nie są. Jeśli twoje rozpoznawanie głodu jest wyłączone, możesz użyć kilku sztuczek, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać, kiedy jesteś głodny.[8]
  • Pomyśl o tym, kiedy ostatnio zjadłeś. Cykle głodu osiągają szczyt co 90 minut, ale jeśli zjadłeś w ciągu ostatnich 2 lub 3 godzin, prawdopodobnie nie jesteś naprawdę głodny. (Oczywiście, możesz mieć różne potrzeby głodu, jeśli jesteś sportowcem lub jeśli Twoja praca jest bardzo fizyczna.)
  • Oblicz swój głód na skali od 1 do 10, gdzie 1 jest "całkowicie wypełniony", a 10 to "Mogę umrzeć, jeśli nie dostanę pizzy." Na początku może nie być to bardzo dokładne, ale myślenie o skali pomoże ci nauczyć się myśleć o swoim głodzie w kontekście.
  • Uważaj na fizyczne sygnały. Dudnienie w żołądku, bóle głowy, uczucie osłabienia lub drżenie, lub uczucie zmęczenia z niewytłumaczalnych powodów mogą być objawami, które należy spożywać.
  • Zastanów się, czy jesteś głodny, czy tylko doświadczasz pragnienia. W wielu przypadkach, jeśli masz ochotę na konkretny pokarm, taki jak czekolada lub makaron z serem, możesz po prostu chcieć pocieszenia z określonego smaku.
 2. 2
  Myśl inaczej o jedzeniu i piciu. Badania pokazują, że to, jak myślisz o tym, co jesz i pijesz, wpływa na to, jak się czujesz. W jednym z badań przedstawiono tę samą ciecz, co zupę, a następnie napój. Ludzie oceniali zupę jako bardziej napełniającą, mimo że otrzymywali dokładnie taką samą ilość dokładnie tego samego płynu![9] Bardziej prawdopodobne jest, że czujesz się "pełny", jeśli myślisz o tym, co jadłeś jako posiłek zamiast a przekąska.[10]
  • Umieszczenie na talerzu wszystkiego, co jesz, w tym przekąsek, może pomóc ci kontrolować bezmyślne jedzenie. Używanie niewielkich talerzy pomoże Ci również kontrolować rozmiary porcji.
  • Spróbuj zaplanować swoje przekąski, aby pomóc Ci je zmniejszyć. Jeśli "przypuszczasz", że jesz w określonym czasie, możesz być bardziej świadomy tego, co spożywasz.
 3. 3
  Wybierz więcej produktów do napełniania.Jeśli często jesz między posiłkami, staraj się bardziej wypełniać posiłki. Badania pokazują, że uczucie pełnego lub "sytości" zmniejsza prawdopodobieństwo przejadania się.[11] Pokarmy z dużą ilością błonnika, takie jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, pomogą Ci czuć się pełnią przez dłuższy czas.
  • Pokarmy bogate w wodę, takie jak warzywa i owoce, zapewniają dobre samopoczucie. Spróbuj włączyć je do wszystkich posiłków. Jeśli musisz przekąsić, wybierz garść marchewek na garść chipsów: 1 uncja marchwi zawiera zaledwie 25 kalorii, a 152 kalorii w 1 uncji chipsów ziemniaczanych.
 4. 4
  Jeść śniadanie. Jeśli jesteś typem, który omija zdrowe śniadanie na rzecz latte, możesz rozważyć ponowne rozważenie. Liczne badania pokazują, że ludzie, którzy opuszczają śniadanie, częściej przejadają się przez cały dzień. Są również bardziej skłonne do spożywania niezdrowych przekąsek, takich jak żywność wysokotłuszczowa lub o wysokiej zawartości cukru.[12]
  • Śniadania o niskiej zawartości cukru i wysokiej zawartości białka są najlepszym wyborem dla osób uważnych i mniej głodnych w ciągu dnia.
  • Jedzenie śniadania również poprawia uwagę i wydajność przez cały dzień.[13] Ponieważ nudy często wynikają z niemożności zwrócenia uwagi na własne myśli i otoczenie, stymulowanie poznawcze przez regularne spożywanie śniadania może pomóc ci uniknąć nudy.
 5. 5
  Zwolnij i rozkoszuj się. Po posiłku mózg odczuwa "zadowolenie" po 20 minutach. Jeśli szybko zjesz posiłki i przekąski, możesz skończyć jedząc o wiele więcej, niż potrzebujesz, ponieważ nie masz czasu, aby nadążyć za gębą.
  • Jeśli ty mieć mieć tabliczkę czekolady, kupić miniaturowe batony i zjeść tylko jedną. Badania pokazują, że możesz nauczyć się być tak samo usatysfakcjonowany małą porcją jedzenia wygodnego, jak większego.[14]
 6. 6
  Odłóż przekąski poza zasięg wzroku. Badania pokazują, że utrzymywanie widoczności i zasięgu przekąsek i słodyczy, na przykład na biurku, zwiększa konsumpcję. Nawet konieczność wstawania i chodzenia po pokoju na przekąskę znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo podjadania.

3
Rozwój nawyków zdrowego stylu życia

 1. 1
  Zrób coś kreatywnego. Badania pokazują, że robienie czegoś nudnego może faktycznie zachęcić cię do większej kreatywności w rozwiązywaniu problemów.[15] Jeśli czujesz się znudzony, spróbuj przestawić swój punkt skupienia na coś, co zachęca do twórczej burzy mózgów lub rozwiązywania problemów.
  • Na przykład, badania sugerują, że gdy jesteś znudzony, wykonywanie czynności, takich jak tworzenie listy wszystkich zastosowań, które dany przedmiot może mieć, może wydostać Cię z rutyny. Pomocne mogą okazać się także puzzle i inne czynności, które wymagają kreatywnego myślenia.
 2. 2
  Znajdź aktywność, która zajmuje twoje ręce. Wypróbuj manicure, robótki ręczne lub dziewiarskie. Jeśli grasz na instrumencie, jest to dobry czas na ćwiczenie. Nie będziecie mogli przekąsić, jeśli wasze paznokcie będą musiały wyschnąć!
  • Każda czynność, która pomoże Ci czekać na łaknienie przekąsek, nawet jeśli trwa tylko kilka minut, jest dobrym pomysłem. Możesz wykorzystać czas, aby zastanowić się, czy naprawdę jesteś głodny lub czy chcesz po prostu zjeść, ponieważ nie znalazłeś nic innego.[16]
 3. 3
  Połącz się ze znajomymi. Brak znaczenia jest często wyzwaniem dla nudy. Kiedy się nudzisz, nie czujesz się pobudzony lub zaangażowany w swoje otoczenie. Łączenie się z innymi, którzy są dla ciebie znaczący w środowisku społecznym, może zmniejszyć uczucie znudzenia.[17]
  • Jeśli nie możesz być z przyjaciółmi osobiście, łączenie się z przyjaciółmi za pośrednictwem sieci społecznościowych lub wiadomości tekstowych lub rozmowy telefonicznej może pomóc w złagodzeniu nudy.[18]
  • Jeśli jesteś na imprezie i nie znasz nikogo, zrób z tego grę. Czy możesz powiedzieć coś interesującego lub komplementarnego nawet dla jednej lub dwóch osób? Skupianie się na małych interakcjach międzyludzkich może pomóc w złagodzeniu nudy.[19]
 4. 4
  Poćwicz trochę. Ćwiczenia uwalniają endorfiny, naturalne "dobre samopoczucie" w organizmie. Szybki marsz lub krótki trening może podnieść nastrój i zwiększyć energię. Wysiłek może również pomóc odciągnąć cię od chęci jedzenia.[20]

4
Zrozumienie nudy i stresu

 1. 1
  Dowiedz się, kiedy może uderzyć nuda. Wiele rzeczy może sprawiać, że czujesz się znudzony. Stanie w kolejce w sklepie spożywczym i utknięcie w korku są częstymi przyczynami nudy.[21] Osoby z zadaniami, w których wykonują powtarzające się zadania i nie współdziałają z rówieśnikami, również mogą się znudzić.[22] Ogólnie rzecz biorąc, ludzie znajdują sytuacje, które są bardziej nudne w czasie niż sytuacje oparte na wysiłkach. Sytuacje z niepewnymi nagrodami lub małą ilością informacji zwrotnych mogą również powodować nudę.
  • Na przykład, niezależnie od tego, jak dobrze jeździsz, jeśli utkniesz w korku, twój wysiłek nie może zmienić faktu, że utknąłeś. Musisz po prostu poczekać, aż ruch uliczny się wyjaśni. Nie wiadomo też, kiedy ruch może się poprawić; może to być 10 minut lub dwie godziny. Jest to najlepsza sytuacja dla nudy, ponieważ nie możesz zmienić sytuacji własnym wysiłkiem i nie wiesz kiedy i czy twoja "nagroda" przyjdzie.
  • Ludzie są najbardziej zadowoleni, gdy są kwestionowani, ale wciąż są w stanie wykonać zadanie. Jeśli spodziewają się, że odniosą sukces i będą mieli jakąś zapłatę za wykonanie zadania, będą mniej znudzeni.[23]
  • Niektórzy ludzie mają wyższy poziom "znudzenia" nudy, gdzie są bardziej narażeni na nudę nawet w sytuacjach, które większość ludzi nie uznałaby za nudne.
 2. 2
  Bądź świadomy swojego ciała. Kiedy jesteś znudzony, zmienia się twoja postawa ciała i pozycja głowy. Ludzie, którzy czują się znudzeni, często garbią się lub odchylają w fotelach. Ich głowy mogą spaść do przodu. Inne fizyczne objawy nudy to trudności w utrzymaniu otwartych oczu lub uczucie senności.
  • Niektórzy ludzie reagują na nudę z niepokojem, a nie z letargiem.Osoby te mogą poruszać się, dotykać lub potrząsać stopami lub bębnem na meblach palcami.[24]
 3. 3
  Rozpoznaj, jak czuje się nuda. Nuda to coś więcej niż nic. W rzeczywistości ludzie czują się znudzeni, gdy chcą się pobudzić, ale nie potrafią się połączyć z tym, co ich otacza. Nuda to uczucie niezadowolenia, które pojawia się, gdy możesz zaangażować się w siebie lub swoje otoczenie.[25]
  • Możesz czuć się znudzony nawet w środowiskach o wysokiej stymulacji, jeśli masz problemy z łączeniem się z tym, co wokół ciebie. Na przykład, jeśli nie znasz nikogo na przyjęciu, możesz czuć się znudzony, nawet jeśli dużo się dzieje.
  • Naukowcy sugerują, że istnieje kilka elementów nudzenia. Nuda pojawia się, gdy ciężko jest zwracać uwagę na wewnętrzne informacje (myśli, uczucia) i / lub zewnętrzne informacje (co się dzieje wokół ciebie). Potrzebujesz tych informacji, aby uczestniczyć w działaniach, które są satysfakcjonujące (uczucie przeciwne do "zastawionych").[26]
  • Kiedy stajesz się świadomy, że masz trudności z zwracaniem uwagi, szukasz przyczyny swoich trudności.
  • Możesz wyjaśnić, dlaczego masz problemy z połączeniem, przypisując odpowiedzialność do swojego środowiska. Na przykład możesz powiedzieć: "Nie mam nic do roboty." Prawdopodobnie zrobić Miej rzeczy, które możesz zrobić, ale nuda stawia odpowiedzialność gdzie indziej.
 4. 4
  Naucz się rozpoznawać stres. Możesz interpretować stres jako "Boredom". Stres może również powodować problemy z łączeniem się z twoim otoczeniem, które możesz interpretować jako będące w sytuacji "nokautującej". Jeśli czujesz się niespokojny lub zirytowany lub masz trudności z koncentracją lub podejmowaniem decyzji, możesz doświadczać stresu.[27]
  • Wykazano, że stres powoduje problemy z koncentracją uwagi. Kiedy jesteś zestresowany, możesz mieć problemy z koncentracją lub uczuciem zainteresowania.[28] To idealna baza do nudy.
  • Każdy doświadcza stresu na różne sposoby. U niektórych osób stres objawia się jako objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, rozstrój żołądka, zgaga, zmęczenie oraz bóle mięśni i napięcie. Dla innych przejawia się jako uczucie gniewu, smutku lub depresji. Może nawet wystąpić mieszanka tych objawów.[29]
 5. 5
  Rozpoznajcie zwlekanie. Kiedy obawiasz się, że nie odniesiesz sukcesu w czymś, co masz zamiar zrobić, bardziej prawdopodobne jest, że zwlekasz.[30] Stres związany z pracą, taki jak strach przed zawaleniem w ważnym zadaniu lub złym postrzeganiem przełożonych, jest częstą przyczyną odwlekania.[31] Jeśli odkładasz robienie czegoś, co musisz zrobić, możesz jeść jako formę rozproszenia. Twój dziennik jedzenia może pomóc ci rozpoznać, kiedy jesz, ponieważ naprawdę nie chcesz robić czegoś innego.
  • Możesz walczyć z odwlekaniem, wyznaczając sobie stałe terminy realizacji swoich projektów.[32]
  • Ograniczanie źródeł stresu ilekroć jest to możliwe, może również pomóc uniknąć zwlekania.
  • Staraj się nie osądzać siebie zbyt ostro, aby odwlekać. Badania pokazują, że przebaczenie sobie i przygotowanie się na lepsze następnym razem jest bardziej produktywne niż pokonanie nad nim.[33]

Community Q & A

Szukaj
Dodaj nowe pytanie
 • Pytanie
  Czy powinienem jeść jak śniadanie, lunch i kolację, czy nie? Moja rodzina i przyjaciele martwią się, że nie jem i mam bóle głowy i omdlenia.
  Użytkownik wikiHow
  Odpowiedź społeczności
  Tak, jedz trzy posiłki dziennie i małą zdrową przekąskę. Dopóki nie przejadacie się i dokonacie rozsądnych wyborów dotyczących tego, co jecie, wszystko będzie dobrze. Pomijanie posiłków w rzeczywistości spowalnia metabolizm i utrudnia utratę wagi. Nie wspominając o tym, że jest to niebezpieczne, jak widać po objawach, których doświadczasz.
  Dzięki!
  tak Nie
  Nieprzydatne 0 Przydatne 6
 • Pytanie
  Co mogę zrobić, jeśli zawsze przejadam się, gdy jestem głodny, ale nie chcę jeść przez resztę czasu?
  Użytkownik wikiHow
  Odpowiedź społeczności
  Należy skupić się na zapobieganiu przejadaniu się podczas posiłków. Aby to zrobić, zacznij od zakupu mniejszych potraw. Korzystanie z małej płyty podczas obiadu może pomóc w zmniejszeniu rozmiarów porcji. Możesz też zmusić się do jedzenia małych, zdrowych przekąsek przez cały dzień (jak kielich winogron lub garść pałeczek marchewki). Pomoże to utrzymać apetyt na dystans i zapobiegnie przejadaniu się podczas posiłków.
  Dzięki!
  tak Nie
  Nie pomocne 1 Przydatne 6
 • Pytanie
  Jak sobie poradzić z kimś, kto kusi mnie do jedzenia, gdy jestem znudzony?
  Użytkownik wikiHow
  Odpowiedź społeczności
  Postaraj się rozproszyć i powiedz osobie, której nie chcesz jeść.
  Dzięki!
  tak Nie
  Nieprzydatne 0 Przydatne 1
Zadać pytanie
Pozostało 200 znaków
Podaj swój adres e-mail, aby otrzymać wiadomość, gdy to pytanie zostanie odebrane.
Zatwierdź
 • Już odpowiedział
 • To nie jest pytanie
 • Złe pytanie
 • Inny

  Wskazówki

  • Zdobądź hobby. Znajdź coś, co chcesz zrobić i zacznij to robić!
  • Jeśli nadal masz problemy z zarządzaniem jedzeniem, skonsultuj się z dietetykiem, aby sformułować plan odpowiedni do twoich potrzeb. Od czasu do czasu każdy potrzebuje profesjonalnego kierownictwa.
  • Spróbuj gumy do żucia pomiędzy posiłkami. Będzie utrzymywał twoje usta zajęte, więc nie będziesz mogła zjadać.
  • Zanurz się z umiarem. Ludzie, którzy drastycznie ograniczają spożycie żywności, mogą w rzeczywistości jeść więcej, gdy jedzą.
  • Skonsultuj się z lekarzem na temat przybrania na wadze, zanim stanie się to poważniejszą szkodą dla twojego zdrowia.
  • Oprócz gumy do żucia, spróbuj również lodołamaczy!
  • Jeśli masz dietę, wklej zdjęcie swoich celów do lodówki. To może cię zmotywować.
  • Jeśli żujesz gumę, żuć gumę bez cukru i niskokaloryczną.
  • Jeśli nie lubisz gumy do żucia, spróbuj ssać miętę lub coś podobnego do niej.
  • Kiedy się nudzisz, spróbuj gotowania. Jeśli będziesz piec lub gotować, zwiększy to czas między gotowaniem a podjadaniem. Spróbuj iść na spacer, zrobić rzemiosło, posprzątaj lub porozmawiaj z przyjaciółmi! Unikaj oglądania telewizji lub przeglądania Internetu, ponieważ może to zachęcić do podjadania.

  Ostrzeżenia

  • Jeśli po jedzeniu czujesz się niekontrolowany i nie czujesz się lepiej po posiłku, możesz mieć zaburzenie odżywiania. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem lub specjalistą ds. Zdrowia psychicznego o swoich schematach żywieniowych.

  Źródła i cytaty

  1. ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11707547
  2. ↑ http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/patientinstructions/000349.htm
  3. ↑ http://www.sciencedaily.com/releases/2003/09/030911072109.htm
  4. ↑ http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S003193840600223X
  5. ↑ http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002822308021901
  6. ↑ http://www.cdc.gov/nutrition/everyone/basics/water.html
  7. ↑ http://www.calmclinic.com/anxiety/symptoms/excessive-thirst
  8. ↑ http://www.webmd.com/diet/really-hungry
  9. ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4063786/
  10. ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16442668
  11. ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-living/nutrition-and-healthy-eating/expert-blog/overeating/bgp-20056208
  12. ↑ http://www.nature.com/ijo/journal/v34/n7/full/ijo20103a.html
  13. ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3737458/
  14. ↑ http://foodpsychology.cornell.edu/content/just-bite-considerably-smaller-snack-portions-satisfy-delayed-hunger-and-craving
  15. ↑ http://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10400419.2014.901073#.VQnI5qPN5pQ
  16. ↑ http://www.webmd.com/diet/really-hungry
  17. ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15270068
  18. ↑ http://www.com.cuhk.edu.hk/ccpos/b5/pdf/18%20Ch%2018%20Mediated%20Interpersonal%20Communication.pdf
  19. ↑ http://www.jstor.org/discover/10.2307/173452?sid=21105694571891&uid=4&uid=3739616&uid=3739256&uid=2
  20. ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-living/fitness/in-depth/exercise/art-20048389
  21. ↑ http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0191886913012373
  22. ↑ http://joe.sagepub.com/content/20/2/207.short
  23. ↑ http://etd.nd.edu/ETD-db/theses/available/etd-04182013-15501
  24. ↑ http://www.apa.org/monitor/2013/07-08/dull-moment.aspx
  25. ↑ http://pps.sagepub.com/content/7/5/482.abstract
  26. ↑ http://pps.sagepub.com/content/7/5/482.abstract
  27. ↑ http://www.apa.org/helpcenter/stress-tips.aspx
  28. ↑ http://www.edweek.org/ew/articles/2012/10/10/07boredom_ep.h32.html
  29. ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-living/stress-management/in-depth/stress-symptoms/art-20050987
  30. ↑ http://psycnet.apa.org/psycinfo/1985-07993-001
  31. ↑ http://flexmanager.ir/downloads/Effect%20Procrastination%20on%20Work-Related%20Stress.pdf
  32. ↑ http://pss.sagepub.com/content/13/3/219.short
  33. ↑ http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0191886910000474
  Pokaż więcej ... (30)