Czy Diabetycy mogą jeść arbuz?

Arbuz jest ulubionym owocem dla wielu, ale jeśli masz cukrzycę, możesz zastanawiać się, czy jej słodycz może powodować problemy z twoimi cukrami. Owoc z rodziny dyniowatych, arbuz zawiera wartości odżywcze i jest doskonałym źródłem likopenu - substancji chemicznej roślinnej powiązanej ze zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i raka.

Wideo dnia

Ale ponieważ arbuz jest źródłem węglowodanów i ma wysoki indeks glikemiczny - miarę reakcji cukru na pokarm - często jest odrzucany na rzecz innych wyborów owocowych. Jednak American Diabetes Association (ADA) zachęca do włączenia owoców, o ile węglowodany żywnościowe są uwzględnione w planie posiłków.

Ten duży owoc pochodzi z rodziny dyniowatych, znanej z twardej zielonej skórki i czerwonej, słodkiej i wodnistej pulpy. Jedna szklanka pokrojonego w kostkę arbuza zawiera mniej niż 50 kalorii i jest dobrym źródłem witaminy A, witaminy C i potasu. Czerwony arbuz również pakuje się w skórę, jeśli chodzi o likopen przeciwutleniacza, który może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca i niektórych nowotworów. Jeśli masz cukrzycę, jakość diety jest ważna, a jedzenie większej ilości owoców i warzyw jest jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka innych chorób.

Składniki arbuza mogą okazać się wartościowe w pomaganiu cukrzycy i poprawianiu ciśnienia krwi - jest to choroba występująca u 2 na 3 chorych na cukrzycę, zgodnie z ADA. Niewielkie badanie opublikowane w styczniu 2011 r. "American Journal of Hypertension" wykazało, że ekstrakt z arbuza zmniejsza odczyty ciśnienia krwi u osób z prehepertension. Badanie opublikowane w wydaniu "Food Science and Technology" z lutego 2011 r. Wykazało, że myszy karmione ekstraktem ze skórki arbuza, ale nie ekstrahowane z miąższu, miały niższy poziom cukru we krwi po wywołaniu cukrzycy. Ponadto w badaniu opublikowanym w lipcu 2008 r. "Life Sciences" stwierdzono, że długotrwałe leczenie likopenem zmniejsza zależność cukrzycy od obniżenia zdolności poznawczych u szczurów. Te wyniki badań obiecują, że substancje chemiczne pochodzenia roślinnego w arbuzie mogą mieć pomocne zalety, jednak potrzebne są badania kliniczne na dużą skalę, aby wyjaśnić wartość tego owocu w zarządzaniu cukrzycą.

Podczas gdy arbuz ma właściwości prozdrowotne, zawartość węglowodanów arbuza i jego przewidywany wpływ na poziom cukru we krwi może być bardziej niepokojąca. Według ADA, cukry we krwi mogą być lepiej zarządzane, gdy plan posiłków rozkłada małe lub umiarkowane ilości pokarmów zawierających węglowodany w ciągu dnia. Liczenie węglowodanów to podejście do planowania posiłków, które może pomóc w osiągnięciu tych celów. Arbuz może z łatwością wpasować się w plan posiłków na cukrzycę, biorąc pod uwagę liczbę węglowodanów, ponieważ 1 ¼ szklanki pokrojonego w kostkę arbuza zawiera około 15 gramów węglowodanów - mniej więcej tyle samo, co małe świeże owoce, ½ banana lub 1 filiżanka jagód.

Istnieje kilka powodów, dla których arbuz jest obwiniany za wysokie stężenie cukru we krwi. Po pierwsze, arbuz to zwykły piknik i potluck, a zjedzenie tego letniego faworyta w umiarkowanych porcjach może być trudne. Po drugie, arbuz ma wysoki indeks glikemiczny (GI), a żywność o wysokim indeksie glikemicznym ma większy wpływ na poziom cukru we krwi lub powoduje szybszy wzrost poziomu cukru we krwi w porównaniu z pokarmami o niskim IG. Jednak GI jest złożonym układem z wieloma zmiennymi, a GI nie bierze udziału w ilości węglowodanów. Wprowadź ładunek glikemiczny (GL), który jest uważany za lepszą miarę predykcyjnej odpowiedzi glikemii, ponieważ wpływa na ilość węglowodanów. Arbuz ma niski GL 5 - tak długo, jak porcje są poprawne, ten owoc jest dopuszczalnym wyborem w planowaniu posiłków na cukrzycę.

Chociaż arbuz jest pożywnym wyborem owoców dla osób z cukrzycą, duże ilości mogą powodować wzrost poziomu cukru we krwi do niepożądanych poziomów. Jeśli potrzebujesz pomocy w nauce jedzenia na cukrzycę lub chcesz zrozumieć swoje cele związane z węglowodanami, poproś o skierowanie do dietetyka, który specjalizuje się w cukrzycy. Ponadto, jeśli poziom cukru we krwi jest powyżej wartości docelowej, należy skonsultować się z lekarzem i omówić dalsze kroki z zespołem diabetologicznym.

Autor recenzji: Kay Peck, MPH, RD

LiveStrong Monitorowanie kalorii

Schudnąć. Czuć się świetnie! Zmień swoje życie za pomocą MyPlate by LIVESILNY.COM