Czy jedzenie surowych owsów jest bezpieczne?

Przed udzieleniem odpowiedzi na to pytanie, ważne jest, aby jasno określić, co naprawdę oznacza "surowiec", jeśli chodzi o jedzenie owsa.

Większość ludzi kojarzy jedzenie "surowego owsa" z jedzeniem kasz z owsa bez gotowania, a po prostu moczenie ich w czystej wodzie na kilka godzin lub nalewanie mleka (styl płatków kukurydzianych) - jeśli to jest twoja definicja jedzenia owsa na surowo, a potem zapewnij, że jest to całkiem zdrowe jeść w ten sposób.

Są jednak ludzie, którzy kojarzą owies z jedzeniem surowym z jedzeniem kaszek owsianych "suchych", w każdym razie bez nawilżania, a ten sposób spożywania surowego owsa nie jest zbyt zdrowy, ponieważ może prowadzić do niesmacznych skutków w żołądku lub dwukropek.

Jedz natychmiastowe płatki owsiane, takie jak Quacker Oats, w surowym, suchym stylu, nie jest dobre dla ciebie, ani nie jedzą ciętych szkockich owsów (organicznych lub innych) w suchym, niezamkniętym stanie.

Jeśli nie chcesz tego gotować, po prostu go rozkoszuj

Niektórzy uważają, że jedzenie surowego owsa jest bardziej pożywne niż jego gotowanie, i mają rację, o ile nie sugerują "surowego" jedzenia.

Ważne jest, aby owies był przemoczony i zmiękczony przed spożyciem.

Powód jest prosty - odżywianie z płatków owsianych pochodzi ze skrobi, a dla żołądka, aby strawić skrobię, musi przejść przez grube membrany komórek. Im bardziej miękka membrana, tym łatwiej uzyskać dostęp do skrobi i ją strawić.

Jedzenie surowego owsa, w sposób suchy, nie jest zdrowe, ponieważ nie tylko byłoby trudne do przełknięcia i żucia, ale zwiększy się w żołądku, co może prowadzić do rozstroju żołądka.

Jeśli musisz jeść je na sucho, upewnij się, że masz za sobą dużo płynów, bo inaczej możesz dostać skurcze żołądka. Surowy owies będzie trudniejszy do strawienia niż owies poddany przegotowanej wodzie, która przerywa błonę komórkową, dzięki czemu skrobia jest łatwo trawiona. Jedzenie suchego owsa również pozostawi cię z bawełnianą buzią i nie będzie to zbyt przyjemne.

Niektórzy mieszają surowe płatki owsiane ze sobą i piją je. Wydaje się to być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza, że ​​bierzesz płynów razem z owsem. Najlepiej byłoby pozwolić, by owies moczony był w wodzie przez co najmniej 30 minut, zanim zaczniesz ją łyknąć.

Lepszym sposobem na zjedzenie filiżanki surowego owsa jest dodanie do niego dwóch filiżanek wrzącej wody (nie wyższej niż 110 stopni) i pozostawienie go na chwilę papkę, powiedzmy około 10 minut. Ciepło rozbije błonę komórkową skrobi, a woda ułatwi połknięcie preparatu. Będzie również słodszy niż jedzenie suchego owsa.

Zdarzały się przypadki, w których ludzie odczuwali zaparcia po zjedzeniu niegotowanego owsa przez kilka dni. Przyczyną może być również brak wody, który powoduje, że owies tworzy gruby cement, jak gumowata pozostałość w okrężnicy, uniemożliwiając płynne przejście stolca.

Jedzenie gotowanych owsów jest zdrową opcją

Musisz zrozumieć, że ziarna muszą być ugotowane, aby skrobia została rozbita w celu łatwego trawienia.

To jest powód, dla którego nie jemy surowego ryżu lub pszenicy; prowadziłoby to do problemów trawiennych. W rzeczywistości powodem, dla którego skrobiowe warzywa, takie jak ziemniaki, są dobrze ugotowane przed jedzeniem, jest to, że skrobia rozkłada się na tyle, aby ułatwić trawienie i przyswajanie cukru.

Nie musisz rozgotować owsa, tylko upewnij się, że gotujesz go na tyle, aby rozbić skrobię.

To prawda, że ​​niektóre enzymy zawiniętej mąki owsianej zostaną zniszczone podczas procesu gotowania, więc jeśli bardzo zależy ci na zachowaniu enzymów, trzymaj się jedzenia surowego owsa, bez podgrzewania lub gotowania, ale po moczeniu ich wystarczająco w wodzie lub mleku.

Surowy owies vs. Gotowane owies

Jedzenie surowego owsa jest zdrowe pod warunkiem, że przed zjedzeniem je moczysz je w jakiejś cieczy, np. Wodzie, mleku, a nawet soku żurawinowym. Jedzenie surowego suchego płatka owsianego jest dla ciebie szkodliwe na wiele sposobów, a jeśli musisz to zrobić, upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody po spożyciu.

Najbezpieczniejszą opcją jest gotowanie owsa na wolnym ogniu, aby rozpadła się skrobia, tworząc gumowatą teksturę, dzięki czemu jest ona łatwa w trawieniu i przyswajalna.