Czy ryż zawsze jest bezglutenowy? (Nie, czasami to nie jest!)

W większości przypadków tak: ryż jest bezglutenowy. Zwykły ryż - niezależnie od tego, czy jest to pełnoziarnisty brązowy ryż, polerowany biały ryż, długoziarnisty ryż basmati, czy nawet egzotyczny czarny ryż - jest zawsze uważany za bezglutenowy, zakładając, że był chroniony przed zanieczyszczeniem krzyżowym glutenu podczas przetwarzania i gotowania.

Typowe rodzaje ryżu bezglutenowego obejmują:

 • biały ryż
 • brązowy ryż
 • Ryż basmati
 • ryż jaśminowy
 • Czarny ryż
 • czerwony ryż
 • Kiełkujący ryż

Zaskakująco, zwany jest typ ryżu kleisty ryż, znany również jako lepki ryż lub słodki ryż, jest bezglutenowy. Pomimo nazwy nie zawiera glutenu, który jest niebezpieczny dla osób z celiakią lub wrażliwością na gluten bez celiakii; termin "kleisty" odnosi się po prostu do faktu, że kleisty ryż staje się klejący lub lepki po ugotowaniu.

Musisz wystrzegać się smakowych mieszanek ryżowych, ponieważ mogą one (i często zawierają) składniki glutenu. Musisz również wystrzegać się dań z ryżu z dodatkowymi składnikami, ponieważ mogą one również zawierać gluten.

Najbezpieczniejsze marki ryżu przy unikaniu glutenu

Podczas gdy zwykły ryż od większości producentów będzie dla ciebie w porządku, jeśli nie jesteś szczególnie wrażliwy na gluten śladowy, ci, którzy często doświadczają glutenu z powodu zanieczyszczenia krzyżowego, mogą chcieć trzymać się pewnych marek lub typów.

 • Lundberg Family Farms sprzedaje zwykły ryż w szerokim asortymencie smaków i mieszanek ryżu. Firma specjalizuje się w produktach ekologicznych, bezglutenowych i wyraźnie nazywa produkty "bezglutenowe". Lundberg produkuje wyłącznie produkty ryżowe, co oznacza, że ​​nie ma ryzyka zanieczyszczenia krzyżowego glutenu w produkcji żywności. Używamy tej marki ryżu w domu.
 • Alter Eco, która specjalizuje się w egzotycznej żywności ekologicznej, oferuje kilka rodzajów ryżu, które są certyfikowane bezglutenowe, co oznacza szczególną ostrożność, aby uniknąć jakiegokolwiek kontaktu z glutenem w rolnictwie i produkcji. W tym piśmie Alter Eco wymienia Khao Deng Ruby Red Rice, Thai Sticky Purple Rice i Hom Mali Jasmine Rice jako opcje bezglutenowe.
 • Jeśli nie możesz znaleźć Lundberg lub Alter Eco w swojej okolicy i nie chcesz zamówić przez Internet, możesz rozważyć poszukiwanie ryżu, który był uprawiany i pakowany w Tajlandii, gdzie uprawia się mało pszenicy. Wydaje się to zmniejszać szanse na zakażenie krzyżowe. W rzeczywistości ryż Alter Eco uprawia się w Tajlandii.

Mieszanki ryżu o smaku: co kupić

Można by pomyśleć, że coś oznaczającego "ryż" byłoby bezglutenowe bez względu na wszystko, ale aromatyzowane produkty ryżowe sprzedawane wraz z prostym ryżem w supermarketach często zawierają składniki na bazie glutenu, na ogół w postaci środka zagęszczającego na bazie pszenicy, takiego jak zhydrolizowany białko pszenicy lub wzmacniacz smaku, taki jak sos sojowy na bazie pszenicy.

Bezpieczne bezglutenowe mieszanki ryżowe obejmują:

 • Lundberg oferuje szeroką gamę smakowych mieszanek ryżowych, w tym smaków, takich jak organiczne tajskie czerwone curry z ryżem i ryżem południowo-zachodnim. Wszystkie są certyfikowane bezglutenowe przez Organizację Certyfikacji Bezglutenowej, która wymaga testów na mniej niż 10 części na milion glutenu.
 • Mahatma Rice wymienia większość smakowych odmian ryżu jako bezglutenowe, w tym hiszpański ryż, brokuły i sery, długie ziarna i dziki ryż, czarną fasolę i ryż, czerwoną fasolę i ryż, ryż z szafranem i pikantny żółty ryż. Unikaj ryżu z kurczaka i klasycznego ryżu pilaw, ponieważ nie są one uważane za bezglutenowe. Pamiętaj, że bezglutenowe smaki Mahatma są wytwarzane w tym samym obiekcie, co produkty zawierające gluten.
 • Firma Zatarain's (należąca do producenta przypraw McCormick & Company, Inc.) produkuje około 20 przyprawionych mieszanek ryżowych, które są certyfikowane bezglutenowe, co oznacza, że ​​zawierają mniej niż połowę dopuszczalnego limitu glutenu. Uważaj jednak, którą paczkę kupujesz, ponieważ niektóre smaki Zataraina nie są certyfikowane i wciąż zawierają składniki glutenu.

Należy unikać mieszanek aromatyzowanych z następujących marek, z których wszystkie wykorzystują składniki glutenu:

 • Smakowany ryż Wuja Bena
 • Knorr Rice Sides
 • Rice-A-Roni
 • Near East Rice Pilaf (zawiera makaron na bazie pszenicy)

Zawsze sprawdzaj gluten na etykietach żywności, gdy kupujesz ryż aromatyzowany (lub cokolwiek innego, jeśli o to chodzi), aby upewnić się, że produkt jest bezpieczny.

Sushi Rice: nie zawsze bezpieczny

Jeśli nie możesz znaleźć przygotowanej potrawy ryżowej, która jest bezglutenowa i smaczna, możesz spróbować zrobić własną. Ponadto, wiele form hiszpańskiej paelli jest naturalnie bezglutenowa, ale będziesz musiał dokładnie sprawdzić składniki i dokonać niezbędnych zmian.

Słowo od Verywell

Wybierając ryż, możesz mieć pewność, że jest bezglutenowy, jeśli jest to zwykły ryż i pochodzi z bezpiecznej marki, takiej jak Lundberg lub Alter Eco. Osoby z nadwrażliwością na celiakię lub gluten, które są szczególnie wrażliwe na gluten śladowy, powinny trzymać się tych marek, podczas gdy inne mogą dobrze radzić sobie z innymi rodzajami zwykłego ryżu.

Uważaj na mieszanki ryżowe, ponieważ często zawierają składniki glutenowe - przeczytaj uważnie etykiety. A także uważaj na ryż sushi, ponieważ może on być wytwarzany z octem zbożowym, który może powodować reakcje u ludzi szczególnie wrażliwych.