Ból gardła i Acid Reflux

Acid reflux, znany również jako zgaga, jest cechą charakterystyczną refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD). GERD to stan, w którym mięsień na końcu przełyku jest zbyt luźny lub nie zamyka się prawidłowo, umożliwiając wzrost kwasu (i cząstek pokarmu) z żołądka z powrotem do przełyku.

Ponad 60 milionów Amerykanów doświadcza refluksu kwasu co najmniej raz w miesiącu.

Poza tym, że wywołuje uczucie pieczenia zgaga, kwas z refluksu może również uszkodzić przełyk. Ból gardła jest jednym objawem GERD, który może być spowodowany przez te uszkodzenia.

Refluks kwaśny to wsteczny przepływ treści żołądkowej, w tym kwasu żołądkowego, do przełyku. Refluks kwaśny spowodowany jest po części osłabieniem dolnego zwieracza przełyku (LES), pierścieniowatym pasmem mięśni położonym w dolnej części przełyku.

LES to zawór, który otwiera się, aby umożliwić jedzenie i picie do żołądka w celu trawienia i zamyka się, aby materia nie cofnęła jego przepływu z powrotem do góry. Słaby LES nie zawsze jest w stanie zamknąć się szczelnie. Umożliwia to pełzanie kwasów żołądkowych z powrotem do przełyku, ostatecznie uszkadzając gardło i powodując znane uczucie pieczenia.

Aby opanować ból gardła towarzyszący refluksu kwasu, skuteczniej jest leczyć przyczynę: GERD. Zarówno leki dostępne bez recepty (OTC), jak i na receptę działają poprzez eliminację, redukcję lub neutralizację kwasów żołądkowych. Proces neutralizacji zmniejsza zgagę i ból gardła.

Nawyki żywieniowe

Zmiany w nawykach żywieniowych mogą pomóc złagodzić ból gardła wywołany refluksem kwasu. Eksperymentuj z różnymi teksturami podczas jedzenia, aby znaleźć przedmioty, które łagodzą twoje gardło. Ludzie, którzy mają problem z połykaniem, mogą stwierdzić, że spożywanie lepkich pokarmów lub płynów do picia jest trudniejsze i bolesne niż miękka żywność lub substancje stałe pocięte na małe kawałki.

Dowiedz się, jakie pokarmy i napoje wywołują zgagę. Ponieważ wszystkie wyzwalacze są inne, możesz spróbować prowadzić dziennik, aby nagrać to, co jesz i pijesz oraz kiedy poczujesz objawy. To może pomóc ci zawęzić przyczyny. Kiedy już wiesz, jakie są twoje wyzwalacze, możesz zacząć zmieniać dietę.

Jedz małe i częste posiłki i unikaj kwaśnych, pikantnych lub nadmiernie tłustych potraw. Te przedmioty są bardziej skłonne do wywoływania objawów, takich jak zgaga i ból gardła.

Należy również unikać napojów, które mogą wywoływać zgagę i podrażniać nabłonek przełyku. Różnią się one między poszczególnymi osobami, ale często obejmują:

 • napoje kofeinowe (kawa, herbata, napoje bezalkoholowe, gorąca czekolada)
 • napoje alkoholowe
 • soki cytrusowe i pomidorowe
 • gazowane napoje gazowane lub woda

Staraj się nie leżeć w ciągu kilku godzin od jedzenia, aby zapobiec objawom GERD. Porozmawiaj ze swoim lekarzem przed użyciem ziołowych suplementów lub innych leków, aby złagodzić ból gardła. Chociaż ból jest niewygodny, ważne jest, aby leczyć objawy w bezpieczny sposób.

Leki

Możesz rozważyć leki, jeśli twój refluks kwasu nie jest wspomagany przez zmianę nawyków żywieniowych. Leki GERD, które pomagają zmniejszyć lub zneutralizować kwasy żołądkowe, obejmują leki zobojętniające kwas żołądkowy, blokery receptora H2 i inhibitory pompy protonowej (PPI).

Leki zobojętniające są lekami OTC. Działają one w celu zneutralizowania kwasu żołądkowego i złagodzenia objawów GERD za pomocą soli i jonów wodorotlenkowych lub wodorowęglanowych. Składniki, których powinieneś szukać, obejmują:

 • węglan wapnia (występujący w Tums and Rolaids)
 • wodorowęglan sodu (soda oczyszczona, znaleziona w Alka-Seltzer)
 • wodorotlenek magnezu (znaleziony w Maaloxie)
 • formuły wodorotlenku glinu (zwykle stosowane w połączeniu z wodorotlenkiem magnezu)

H2-bloker leki działają poprzez zatrzymywanie komórek w żołądku od wytwarzania tak dużej ilości kwasu. Dostępne są zarówno blokery H2 OTC, jak i na receptę. Niektóre z opcji OTC obejmują:

PPI leki są najsilniejszymi lekami zmniejszającymi produkcję kwasu żołądkowego. W większości przypadków lekarz będzie musiał je przepisać (jednym wyjątkiem jest Prilosec OTC, który jest słabszą wersją Prilosec). Do leków PPI dla GERD należą:

Bez względu na to, czy używasz leków, czy strategii stylu życia (lub obu), ważne jest, aby zarządzać objawami GERD. Przewlekły, niezarządzany kwaśny refluks może przyczynić się do bolesności gardła i może prowadzić do powikłań. Możliwe powikłania refluksu kwasu na gardle obejmują:

 • Zapalenie przełyku: Podrażnienie tkanek wyściełających gardło spowodowane jest silnym działaniem kwasów żołądkowych i przełykowych.
 • Ciągły kaszel: niektóre osoby z GERD odczuwają potrzebę częstego usuwania gardła, powodując ból i chrypkę.
 • Dysfagia: Jest to trudność w połykaniu, gdy tkanka blizna tworzy się w przełyku z GERD. Zwężenie przełyku (łagodne zwężenie przełyku) może również prowadzić do bólu gardła i dysfagii.

Oprócz bólu gardła, przewlekły i ciężki refluks kwasu, który przechodzi w stan niezarządzania, może prowadzić do rzadkiego, ale ciężkiego stanu zwanego przełykiem Barretta. Dzieje się tak, gdy podszewka przełyku zmienia swój skład tak, aby przypominał podszewkę jelita.

Gdziekolwiek od 1,6 do 6,8 procent dorosłych w Stanach Zjednoczonych rozwija się przełyk Barretta. Osoby z przełykiem Barretta mają nieco zwiększone ryzyko zachorowania na raka przełyku.

Objawy przełyku Barretta mogą obejmować:

Nie jesteś sam, jeśli cierpisz na objawy GERD. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli uważasz, że ból gardła jest spowodowany refluksem kwasu. Zarządzanie refluksem kwasu z lekami i strategiami dotyczącymi stylu życia może zmniejszyć objawy i zapobiec przyszłym powikłaniom.