Test witaminy B12 i poziomy normalne

Witamina B12 jest niezbędna dla dobrego zdrowia. Twoje ciało potrzebuje stałego poziomu tego składnika odżywczego, aby wytworzyć wystarczającą ilość czerwonych krwinek i utrzymać pracę układu nerwowego.

Dla większości osób spożywających zbilansowaną dietę niskie poziomy witaminy B12 są rzadkie. Są jednak powody, dla których mogą spadać poniżej normy. Prosty test krwi może pokazać, czy twoje poziomy są zdrowe, niskie czy gdzieś pomiędzy.

Czy potrzebuję testu?

Twój lekarz może zalecić Ci go z kilku różnych powodów, takich jak:

  • Zdiagnozowano u ciebie anemię.
  • Podejrzewa, że ​​masz chorobę, która wpływa na to, jak dobrze twoje ciało pochłania B12.
  • Bierzesz leki, które mogą zakłócać wchłanianie witaminy B12.
  • Występują objawy związane z niskim poziomem witaminy B12.

Głównym problemem zdrowotnym związanym ze słabą absorpcją witaminy B12 jest stan nazywany przez lekarzy "niedokrwistością złośliwą". Rozwija się, jeśli brakuje Ci wewnętrznego czynnika, rodzaju białka wytwarzanego w żołądku. Bez tego nie można wchłonąć wystarczającej ilości witaminy B12 z pożywienia.

Choroba Leśniowskiego-Crohna i celiakia mogą również powodować obniżenie poziomu witaminy B12.

Kilka rodzajów leków może wpływać na poziom witaminy B12. Do najczęstszych należą leki wspomagające leczenie choroby refluksowej przełyku (GERD). Leki zwane inhibitorami pompy protonowej zmniejszają ilość kwasu w żołądku, która jest potrzebna do uwolnienia witaminy B12. Metformina, lek stosowany w cukrzycy, może również wpływać na wchłanianie witaminy B12.

Jeśli nie przyjmujesz żadnego z tych leków lub nie zdiagnozowano niedokrwistości złośliwej lub innych problemów zdrowotnych, które mogą powodować obniżenie poziomu witaminy B12, lekarz może zlecić badanie w oparciu o twoje objawy i historię zdrowia.

Typowe objawy niskiego poziomu witaminy B12 to:

  • Zmęczenie
  • Rozmyte myślenie
  • Drętwienie lub mrowienie w dłoniach i stopach
  • Bóle głowy
  • Zły humor

Mogą to być objawy wielu warunków. Badanie krwi, które sprawdza poziom witaminy B12, może wykluczyć lub potwierdzić, że przyczyną mogą być niskie poziomy witaminy B12.

Co obejmuje udział w teście?

To prosty test krwi. Możesz to zdobyć w każdej chwili i nie musisz rezygnować z jedzenia (post) zanim to zrobisz. Twój lekarz może dodać to do zlecenia standardowego testu krwi na czczo, który sprawdza poziom cholesterolu, glukozy i innych wskaźników zdrowia.

Powinieneś powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach i suplementach, które zażywasz przed badaniem. Niektóre z nich mogą wpływać na wyniki.

Nieprzerwany

Zrozumienie wyników

Normalny poziom witaminy B12 w krwiobiegu wynosi od 190 do 900 nanogramów na mililitr (ng / ml). Jeśli jesteś na niższym końcu tego zakresu lub poniżej 190 ng / ml, twój lekarz może zamówić dodatkowe testy.

Jeśli test wykazuje poziomy witaminy B12 poniżej 150 ng / dl, lekarz może zlecić badanie na obecność kwasu metylomalonowego. Jeśli masz niedobór witaminy B12, prawdopodobnie będziesz mieć wyższy poziom tej substancji. Innym częstym testem pomagającym zdiagnozować niedokrwistość złośliwą jest badanie krwi z angiogennym czynnikiem blokującym przeciwciała (IFBA).

Możesz również mieć niski poziom innej witaminy B zwanej folianem, co może również wpłynąć na poziomy witaminy B12.

Przeprowadzka do przodu

Jeśli twój test witaminy B12 pokazuje, że twoje poziomy są zdrowe, nie musisz robić nic, tylko kontynuować dietę zrównoważoną. Źródła witaminy B12 obejmują ryby, mięso, nabiał i inne produkty wzbogacone w witaminę B12, takie jak płatki zbożowe i mleko.

Jeśli nadal martwisz się o swoje poziomy, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, czy suplementy witaminy B12 lub zmiany w diecie mają sens.

Ale jeśli masz niski poziom witaminy B12, prawdopodobnie będziesz potrzebował regularnych zastrzyków witaminy B12. Lekarze wolą je od suplementów doustnych, zwłaszcza gdy masz stan, który ogranicza ilość witaminy, jaką twój żołądek może wchłonąć.

Niedobór witaminy B12 może prowadzić do problemów z funkcjonowaniem mózgu, układem nerwowym i innymi aspektami zdrowia. Ważne jest, aby sprawdzić swoje poziomy, jeśli są jakieś oznaki, że są niskie.

Jeśli masz powyżej 50 lat, test na witaminę B12 ma sens. Jest to również dobry czas, aby porozmawiać z lekarzem o tym, czy dieta zawiera wystarczającą ilość witaminy B12 lub czy suplement pomoże.

Źródła

ŹRÓDŁA:

University of Rochester Medical Center: "Witamina B12 i kwas foliowy".

National Institutes of Health Urząd suplementów diety: "Witamina B12."

National Heart, Lung and Blood Institute: "Czym jest anemia złośliwa?"

Mayo Clinic: "Niedobór witaminy Niedokrwistość: objawy i przyczyny", "Test witaminy B12, serum."

Oregon State University Micronutrient Information Centre: "Witamina B12."

© 2017 WebMD, LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone.