Jak lęk może powodować utratę wagi

Powszechnie wiadomo, że waga i ogólne zdrowie mogą przyczyniać się do lęku. W rzeczywistości bezczynność jest jednym z najczęstszych błędów dla osób żyjących z objawami lękowymi. Ćwiczenia zmniejszają napięcie mięśni, uwalniają neuroprzekaźniki, które poprawiają nastrój, wypalają hormon stresu i pomagają swojemu organizmowi prawidłowo funkcjonować - a wszystko to jest ważne dla życia z lękiem. Osoby, które nie ćwiczą, stają się bardziej podatne na wywoływanie lęku, dlatego wiele osób z lękiem ma problemy z zachowaniem wagi.

Być może nie zdajesz sobie sprawy, że wielu z tych, którzy żyją z lękiem, również wydaje się mieć utratę wagi. Utrata masy ciała niekoniecznie jest "objawem niepokoju", ale wydaje się, że znaczna liczba osób traci na wadze z niepokojem.

Czy twój niepokój jest stratą?

Niewyjaśniona utrata masy ciała jest czymś, co zawsze zasługuje na wizytę u lekarza. Choroby tarczycy, HIV, niektóre nowotwory i cukrzyca są potencjalnymi przyczynami utraty wagi. Ale utrata masy ciała może być również wynikiem niepokoju. Dowiedz się, czy możesz zmagać się z lękiem, jak również z wynikami nasilenia lęku i możliwościami leczenia dzięki naszemu 7-minutowemu testowi niepokoju.

Rozpocznij test niepokoju tutaj.

Bezpieczne z utratą wagi

Utrata masy ciała jest ogólnie postrzegana jako coś dobrego, ale ważne jest, aby bezpiecznie schudnąć. Jeśli tracisz wagę bez zdrowej diety lub ćwiczeń fizycznych, poddajesz swoje ciało stresowi. Może również wskazywać na problem zdrowotny lub problem z lękiem.

Więc bezpieczniej, jeśli chodzi o twoje zdrowie. Upewnij się, że wiesz, co spowodowało utratę wagi. Kliknij tutaj, aby wykonać test lęku i porozmawiaj z lekarzem o potencjalnych przyczynach utraty wagi, które mogą nie być spowodowane (lub mogą wiązać się) z lękiem.

Dlaczego schudniesz

Stres i lęk są zwykle związane z przyrostem masy ciała, i nie bez powodu - w okresach niepokoju organizm uwalnia duże ilości kortyzolu, który jest hormonem, który przyczynia się do przybierania na wadze - szczególnie w okolicach tułowia. Niepokój powoduje również dalszą bezczynność, ponieważ ludzie tracą zainteresowanie wieloma swoimi działaniami, co może również zwiększyć przyrost masy ciała.

Jednak z różnych powodów utrata masy ciała jest również problemem, który może wystąpić z lękiem. Istnieje kilka czynników, które powodują utratę wagi:

 • Brak jedzenia Najbardziej prawdopodobnym powodem, dla którego osoby z lękiem schudną, jest brak zainteresowania pokarmem. Jest to bardzo częste u osób z depresją, ale również odgrywa rolę w lęku. Kiedy masz intensywny lęk, zaczynasz tracić apetyt. Zaczynasz czuć się tak, jakbyś naprawdę nie był głodny i jadł dużo mniej niż potrzebujesz. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak mało jesz, ale w gruncie rzeczy głodujesz i to może bardzo szybko spowodować masową utratę wagi. Niestety, to także zjada mięśnie i spowalnia twój metabolizm tak, że jeśli zaczniesz znowu jeść, jesteś bardziej podatny na przybranie na wadze szybciej. Jeśli masz lęk, musisz spróbować jeść.
 • Ruch nerwowy Kolejnym często zapomnianym powodem, dla którego możesz stracić wagę z lękiem, jest to, że wielu z tych, którzy cierpią z powodu lęku, ciągle się porusza. Niektórzy ludzie rozwijają nerwowe kleszcze i drżenie nóg. Inni czują się tak, jakby musieli wstać i chodzić, więc robią więcej chodzenia w domu. Podczas gdy niektórzy ludzie całkowicie wyłączają się z niepokoju, inni nieumyślnie poruszają się więcej, a to może spalić kalorie.
 • Przyspieszone ciało Podczas gdy długotrwały lęk prowadzi do przyrostu masy ciała, początkowe objawy lęku i reakcja walki lub ucieczki rzeczywiście zwiększają twój metabolizm, przynajmniej tymczasowo. Niektórzy ludzie mogą doświadczyć więcej spalonych kalorii niż inni.
 • Zmiany w stylu życia W rzadkich przypadkach możliwe jest, że sposób, w jaki zmieniasz styl życia w wyniku lęku, po prostu przyczynia się do utraty wagi. Na przykład ci, którzy mają ataki paniki, zwykle tracą mniej i piją mniej w wyniku ich stanu, a to oznacza mniej kalorii. Inni, którzy regularnie ćwiczyli, mogą po prostu tracić masę mięśniową. Sposób, w jaki ludzie dostosowują się do życia z lękiem, może również być czynnikiem przyczyniającym się.
 • Nadmierna rekompensata - Podobnie, wiele osób stara się wykorzystywać różne strategie redukcji lęku, w tym jeść zdrowiej i ćwiczyć więcej. Utrata wagi może być autentyczna, ale ponieważ masz lęk i ponieważ utrata masy ciała nie była zamierzonym rezultatem ćwiczeń / zmian żywieniowych, wynikiem może być to, że martwisz się bardziej o utratę wagi i zdrowie.

Ważne jest, aby pamiętać, że sam lęk sprawia, że ​​martwisz się o rzeczy, które niekoniecznie muszą martwić. Utrata masy ciała może również wystąpić naturalnie. Ale jeśli nie podejrzewasz utraty wagi, może to spowodować poważne problemy zdrowotne. To po prostu rodzaj niepokoju, aby ludzie martwili się o swoje zdrowie.

Jednak najczęstszym powodem, dla którego ludzie tracą na wadze, nie jest jedzenie. Ważne jest, abyś jak najlepiej spożywał zdrowy posiłek z regularnością.

Warunki tarczycy i utrata masy ciała

Należy zauważyć, że jedną z niewielu przyczyn lęku, który jest czysto fizyczny, jest rozwój nadczynności tarczycy. Przy zbyt dużej ilości hormonu tarczycy organizm ma zbyt silny metabolizm, co może spowodować szybką utratę wagi. Nadczynność tarczycy jest również przyczyną niepokoju.

Dlatego nawet jeśli lęk jest często przyczyną niewyjaśnionej utraty masy ciała u osób żyjących z lękiem, nadal dobrze jest skontaktować się z lekarzem. Istnieje wiele prostych testów, aby wykluczyć nadczynność tarczycy.

Czy istnieje leczenie?

Leczenie utraty wagi niekoniecznie wiąże się z samym lękiem. Musisz po prostu upewnić się, że jesz, porozmawiać z lekarzem, aby wykluczyć inne objawy i ćwiczyć, aby zapewnić dobre zdrowie. Nie ma nic, co możesz zrobić w krótkim czasie, aby odzyskać wagę, która jest zdrowa dla twojego ciała.

Ale w dłuższej perspektywie walka z lękiem będzie kluczem do zapewnienia, że ​​szybka utrata masy ciała nie będzie kontynuowana. Rozpocznij mój 7-minutowy test lęku, aby rozpocząć, i wypełnij swoje objawy, aby uzyskać natychmiastowe informacje o najlepszym sposobie leczenia trwale na Twój lęk.

Kliknij tutaj, aby rozpocząć.

Podziel się z przyjaciółmi:

Jak lęk może powodować utratę wagi

Utrata masy ciała; opis objawów lęku z nagłą utratą masy ciała:

 • Następuje nagła utrata wagi bez wyraźnego powodu.
 • Twoja waga spadła o kilka lub więcej funtów w krótkim czasie.
 • Bez wyraźnego powodu straciłeś kilka lub więcej funtów.
 • Ze względu na twoje zmaganie się z lękiem straciłeś dużo wagi.
 • Straciłeś 15 lub więcej funtów z powodu niepokoju.

Nagła utrata wagi mogła nastąpić w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.

Mogłeś doświadczyć utraty wagi przez wiele miesięcy z powodu zmagań z lękiem.

Być może doświadczyłeś utraty wagi kilku kilogramów, kilku lub kilkudziesięciu funtów podczas walki z lękiem.

Wszystkie powyższe kombinacje i odmiany są wspólne.

Dlaczego lęk może powodować utratę wagi?

Lęk może powodować utratę wagi z kilku powodów:

1. Zachowanie w niepokoju aktywuje reakcję stresową organizmu. Reakcja na stres powoduje, że organizm wydziela hormon stresu do krwioobiegu, gdzie podróżuje do ukierunkowanych miejsc w ciele w celu wywołania określonych fizjologicznych, psychologicznych i emocjonalnych zmian, które zwiększają zdolność organizmu do radzenia sobie z zagrożeniem - do walki lub ucieczki z tego - z tego powodu ta reakcja jest często określana jako walka lub reakcja na lot albo reakcja na awarię.

Hormony stresu są stymulantami, które zwiększają metabolizm organizmu i zużycie paliwa. Wzrost metabolizmu może obciążyć zasoby energetyczne organizmu mocniej niż zwykle, powodując szybsze spalanie paliwa. Im szybciej ciało pali paliwo, tym więcej potrzebuje. Jeśli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości paliwa z jedzenia, które jemy, otrzyma niezbędne paliwo z zapasów tłuszczu w organizmie. Może to spowodować utratę wagi, jeśli nasze nawyki żywieniowe nie wzrosną wystarczająco, aby zrekompensować wzrost zużycia paliwa.

2. Zachowanie nadmiernie niepokoju może spowodować, że ciało stanie się hiperstymulowane, a hiperstymulacja może powodować problemy żołądkowe i trawienne. Ci, którzy doświadczają problemów żołądkowych i trawiennych z powodu uporczywie podwyższonego stresu, zazwyczaj jedzą mniej z powodu niepokoju żołądka. Jedzenie mniej zmniejsza ilość dostępnych zasobów energetycznych dla organizmu, a mniej zasobów energetycznych powoduje, że organizm zużywa swoje zapasy tłuszczu na paliwo. Gdy organizm wyczerpuje zasoby tłuszczu, ciało traci na wadze.

3. Hiperstymulacja reakcji na stres może spowodować wzrost "energii nerwowej", co może spowodować, że organizm zużyje jeszcze więcej paliwa. Zwiększona energia nerwowa często sprawia, że ​​trudno jest odpocząć i zrelaksować się, dlatego możesz znaleźć się w ciągłym ruchu. Ciągła praca wymaga więcej energii, a więcej energii wymaga więcej paliwa. Więc tutaj znowu organizm może zużywać więcej energii niż jest spożywany jako żywność, co może powodować utratę wagi.

4. Uszkodzenie snu może powodować wzrost poziomu kortyzolu, a ponieważ kortyzol jest stymulantem hormonu stresu, może powodować wzrost stymulacji organizmu. Zaburzenia snu są często wskaźnikiem podwyższonego stresu i wynikającej z niego hiperstymulacji. Kiedy sen ciała jest regularnie zakłócany, może spowodować, że organizm wytworzy więcej kortyzolu niż zwykle. Ponieważ kortyzol jest stymulantem hormonu stresu, wyższy poziom kortyzolu może spowodować, że organizm będzie pracował ciężej, co może spowodować wzrost zużycia paliwa.

5. Hiperstymulacja stresu zmniejsza zdolność organizmu do wchłaniania i przetwarzania składników odżywczych z pożywienia. Zredukowane odżywianie może spowodować utratę wagi. Im bardziej hiperstymulowane staje się ciało, tym więcej możemy stracić.

To tylko kilka przykładów tego, jak zwiększony stres i lęk mogą powodować utratę wagi.

Podczas gdy utrata wagi może być niepokojąca, najczęściej nie jest szkodliwa, ponieważ organizm jest w stanie utrzymać ciężar wystarczający do utrzymania się. Nawet jeśli możesz stracić większą wagę niż myślisz, że na ogół nie jesteś w niebezpieczeństwie.

Powszechne jest również, że tracisz dużo więcej niż można się spodziewać. Na przykład osoba ważąca 140 funtów może stracić od 20 do 40 funtów w ciągu kilku miesięcy. Im jesteś cięższy, tym bardziej prawdopodobne, że stracisz więcej wagi. Średnio nierzadko zdarza się, że tracisz od 10 do 15 procent całkowitej masy ciała z powodu uporczywie podwyższonego stresu i niepokoju.

Ponieważ każde ciało jest nieco unikalne chemicznie, nie każdy doświadcza utraty wagi z powodu zaburzenia lękowego. W rzeczywistości, niektórzy lęk ludzie Zwiększają wagę. Więcej informacji o symptomach niepokoju "Weight Gain" znajdziesz tutaj (wkrótce).

Ponownie, podczas gdy zmniejszenie masy ciała może być zaskakujące, generalnie nie jest to problem zdrowotny. Jeśli jesteś zaniepokojony, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub dietetykiem o pomysłach dotyczących stabilizacji lub przybrania na wadze.

Jak pozbyć się objawu niepokoju utraty wagi?

Podobnie jak w przypadku eliminacji objawów niepokoju, można wyeliminować utratę wagi związaną z lękiem, radząc sobie z problemami lękowymi, zmniejszając stres ciała i dając organizmowi wystarczająco dużo czasu, aby zareagować pozytywnie. Ponieważ twoje ciało eliminuje stan hiperstymulacji stresu i powraca do normalnego poziomu stresu i stymulacji, utrata masy ciała związana z lękiem powinna ustąpić.

Wierne ćwiczenie strategii zdrowienia, w tym zajęcie się podstawowymi czynnikami swojego lęku, aby stres ciała mógł się zmniejszyć, może pomóc w rozwiązaniu problemu utraty masy ciała związanego z lękiem. Gdy stan hiperstymulacji twojego ciała zanika, a twój żołądek i układ trawienny wracają do normalnego funkcjonowania, prawdopodobnie odkryjesz, że twoja waga ustabilizuje się i ostatecznie wróci do normy.

Krótkoterminowe środki zaradcze
Oprócz długofalowej strategii eliminowania hiperstymulacji stresu-reakcji, istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić od razu, aby zatrzymać, a nawet odwrócić utratę wagi wywołaną lękiem:

 1. Zredukuj stres swojego ciała tak bardzo, jak to tylko możliwe. Zmniejszenie stresu organizmu może zmniejszyć zużycie paliwa i utratę wagi.
 2. Spowolnienie metabolizmu organizmu poprzez zwiększenie odpoczynku, relaksacji i snu. Spowolnienie metabolizmu organizmu może spowolnić zużycie paliwa.
 3. Zwiększ spożycie żywności, a zwłaszcza pokarmy bogate w białko i węglowodany. Ten wzrost może zrównoważyć wyższe zapotrzebowanie na paliwo.
 4. Weź suplement diety. Suplement diety może również zrównoważyć wyższe zapotrzebowanie na paliwo.
 5. Pracuj z naturalnym terapeutą żywieniowym, aby uzyskać pomysły, jak zwiększyć zasoby energetyczne organizmu, a także jak przeciwdziałać niekorzystnym skutkom problemów żołądkowych i trawiennych związanych ze stresem i lękiem.

Niemniej jednak, regularny dobry sen, eliminowanie niepotrzebnych reakcji na stres, wierne ćwiczenie strategii regeneracji, reagowanie na czynniki, pasywne akceptowanie odczuć i symptomów, martwienie się i pozostawanie pacjenta przyniesie rezultaty ... w czasie. Kiedy wykonujesz właściwą pracę, ciało MUSI odzyskać.

Jeśli masz trudności z opanowaniem swojego zmartwienia, możesz połączyć się z jednym z naszych terapeutów, trenerów lub doradców. Praca z doświadczonym terapeutą lęku, trenerem lub doradcą to najskuteczniejszy sposób na pokonanie tego, co wydaje się niepokojącym zmartwieniem.

UWAGA: Możesz porozmawiać z Lilianą Tosic, naszą rekomendowaną Natural Nutritional Therapist, aby uzyskać informacje na temat stabilizacji lub przybrania na wadze poprzez dokonywanie zdrowych zmian w diecie.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe wyjaśnienie wszystkich objawów lęku, dlaczego objawy mogą utrzymywać się długo po zakończeniu reakcji na stres, powszechne bariery w odzyskiwaniu i eliminacji objawów oraz więcej strategii i wskazówek dotyczących odzyskiwania, dysponujemy wieloma rozdziałami, które odnoszą się do tych informacji w obszarze wsparcia odzyskiwania naszej strony internetowej.Wróć na stronę objawów lęku.

Autorzy: Jim Folk, Marilyn Folk, BScN. Ostatnia aktualizacja: 21 lipca 2018.

anxietycentre.com: Informacje, wsparcie i coaching / doradztwo / terapia dla problematycznego lęku i jego odczuć i symptomów, w tym utraty masy lęku.