HGH (Human Growth Hormone): Zastosowania i efekty uboczne

Niektórzy ludzie zwracają się do substancji zwanej ludzkim hormonem wzrostu (HGH) w nadziei, że pozwoli im poczuć się młodo i wyglądać młodziej. Ale eksperci twierdzą, że nadzieja jest bezpodstawna. Co gorsza, produkty te mogą być szkodliwe.

HGH, wytwarzany przez przysadkę mózgową, stymuluje wzrost u dzieci i młodzieży. Pomaga także regulować skład ciała, płyny ustrojowe, wzrost mięśni i kości, metabolizm cukrów i tłuszczów oraz prawdopodobnie funkcję serca. Produkowany syntetycznie, HGH jest aktywnym składnikiem wielu leków na receptę i innych produktów dostępnych powszechnie w Internecie.

Wykorzystanie HGH i nadużycia

Syntetyczny ludzki hormon wzrostu został opracowany w 1985 roku i zatwierdzony przez FDA do konkretnych zastosowań u dzieci i dorosłych. U dzieci zastrzyki HGH są zatwierdzone do leczenia niskiego wzrostu o nieznanej przyczynie, a także słabego wzrostu z powodu wielu przyczyn medycznych, w tym:

  • Zespół Turnera, zaburzenie genetyczne, które wpływa na rozwój dziewczynki
  • Zespół Pradera-Williego, rzadka choroba genetyczna powodująca słabe napięcie mięśniowe, niski poziom hormonów płciowych i ciągłe uczucie głodu
  • Przewlekłą chorobę nerek
  • Niedobór lub niewydolność HGH
  • Dzieci urodzone jako małe w wieku ciążowym

U dorosłych zatwierdzonymi zastosowaniami HGH są:

  • Zespół krótkiego jelita, stan, w którym składniki odżywcze nie są prawidłowo wchłaniane z powodu ciężkiej choroby jelit lub chirurgicznego usunięcia dużej części jelita cienkiego
  • Niedobór HGH spowodowany rzadkimi guzami przysadki lub ich leczenie
  • Choroba wyniszczająca mięśnie związana z HIV / AIDS

Ale najbardziej popularne zastosowania HGH nie są zatwierdzone przez FDA. Niektórzy ludzie używają tego hormonu wraz z innymi lekami zwiększającymi wydajność, takimi jak sterydy anaboliczne, próbując zbudować mięśnie i poprawić wyniki sportowe. Jednak wpływ HGH na wyniki sportowe jest nieznany.

Ponieważ poziomy HGH w organizmie naturalnie zmniejszają się wraz z wiekiem, niektórzy tak zwani eksperci przeciwdziałający starzeniu się spekulują i twierdzą, że produkty HGH mogą odwrócić pogorszenie stanu związane z wiekiem. Ale te twierdzenia również nie zostały udowodnione. Zastosowanie HGH do przeciwdziałania starzeniu nie jest zatwierdzone przez FDA.

Nieprzerwany

Niemniej jednak, niektórzy ludzie uzyskują wstrzykiwalne HGH od lekarzy, którzy przepisują go do celów innych niż etykiety (zastosowania, na które nie został zatwierdzony przez FDA) oraz przez apteki internetowe, kliniki przeciw starzeniu się i witryny internetowe.

Inni kupują produkty HGH - lub produkty, które twierdzą, że zwiększają produkcję HGH w twoim ciele - w postaci tabletek i aerozoli. Firmy, które sprzedają te produkty w telewizji lub Internecie, twierdzą, że odwracają biologiczny zegar Twojego organizmu, redukują tkankę tłuszczową, budują mięśnie, przywracają wzrost i kolor włosów, wzmacniają system odpornościowy, normalizują poziom cukru we krwi, zwiększają energię i poprawiają życie seksualne, jakość snu, wizja i pamięć. Jednak Federalna Komisja ds. Handlu nie widziała wiarygodnych dowodów na poparcie twierdzenia, że ​​te produkty mają takie same efekty jak HGH na receptę, który zawsze jest podawany we wstrzyknięciu. Przyjmując doustnie, HGH jest trawiony przez żołądek, zanim zostanie wchłonięty przez organizm.

Skutki uboczne HGH i inne zagrożenia

Możliwe skutki uboczne stosowania HGH to:

HGH może również zwiększać ryzyko cukrzycy i przyczyniać się do rozwoju nowotworów złośliwych.

Co więcej, jeśli narkotyk zostanie nielegalnie przyjęty, możesz nie wiedzieć, co naprawdę dostajesz. Z powodu wysokich kosztów leki HGH zostały sfałszowane. Jeśli nie otrzymujesz HGH od swojego lekarza, możesz otrzymać niezatwierdzony produkt.

Powinieneś porozmawiać ze swoim lekarzem przed rozważeniem jakiejkolwiek formy HGH.

Źródła

ŹRÓDŁA:
Federalna Komisja Handlu: "HGH Pills and Spray: Hype Human Growth?"
Departament Sprawiedliwości Drug Enforcement Administration Biuro kontroli dywersji: "Hormon wzrostu człowieka".
FDA Import Alert: "Zatrzymanie bez badania fizycznego ludzkiego hormonu wzrostu (HGH), znane również jako somatropina".
MedlinePlus.gov: "Zespół Turnera", "Zespół Pradera-Willego", "Zespół krótkiego jelita".
Quackwatch: "Schematy hormonalne i oszustwa".

© 2017 WebMD, LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone.