7 Dziwnych rzeczy, które mogą zepsuć twoje bicie serca

Kilka tygodni temu myślałem, że mam zawał serca. Mój poranek zaczął się normalnie: obudziłem się o mojej zwykłej godzinie, czując, jak sądzę, trochę zmęczenia. Ale gdy szedłem o porannej rutynie, wszystko stawało się przerażające. Kiedy myłam zęby, wybuchłam zimnym potem. Moja skóra stała się biała jak papier. A potem, najbardziej przerażające: moje serce waliło jak oszalałe. Jako pisarz zdrowia wiem, że to nie są podręczniki o zawale serca, ale wiem też, że niebezpieczne zdarzenia sercowo-naczyniowe u kobiet mogą być bardziej subtelne niż u mężczyzn.

Później tego samego dnia poszedłem do pilnej opieki, ale EKG i badania krwi nie wykazały nic niezwykłego. Okazuje się, że moje bicie serca utonęło w wyniku działania niepożądanego leku. Termin techniczny do tego: palpitacje serca, które mogą być spowodowane przez wiele rzeczy.

"Kiedy dana osoba mówi, że mają kołatanie serca, odnoszą się do odczucia bicia ich serca w inny sposób. Mogą też po prostu mieć świadomość bicia ich serca "- wyjaśnia dr Shephal Doshi, kierownik elektrofizjologii serca w ośrodku zdrowia Providence Saint John w Santa Monica w Kalifornii.

Dowiedz się o najważniejszych wyzwaniach związanych z kołataniem serca i o tym, co z nimi zrobić.

POWIĄZANE: 9 subtelnych znaków, które mogą mieć problemy z sercem

Atak paniki

Jeśli czujesz, że twoje serce bije jak uderzenie w klatkę piersiową, może to być atak paniki, mówi dr Doshi. Trzęsienie, poty i przytłaczające uczucie zbliżającego się zagłady to również powszechne objawy. Ataki paniki nie są niebezpieczne, choć mogą wydawać się absolutnie przerażające. "Czasami możesz mieć arytmię [nieprawidłowy rytm serca spowodowany zakłóceniem elektrycznej sygnalizacji serca], która w rzeczywistości powoduje ataki paniki, więc udaj się do lekarza, aby wykluczyć coś poważniejszego", dodaje dr Doshi, w przeciwnym razie powtarzająca się panika ataki można leczyć terapią rozmów, aby zidentyfikować wyzwalacze i leki przeciwlękowe.

POWIĄZANE: 12 znaków może mieć zaburzenie lękowe

Kofeina

Więc twoje serce bije szybciej niż normalnie. Zanim zaczniesz się martwić, czy po prostu masz duży kubek Joe? "Kofeina jest stymulantem", mówi dr Brian Kolski, interwencyjny kardiolog z St. Joseph Hospital w Orange w Kalifornii. Oznacza to, że "stymuluje on autonomiczny układ nerwowy (mimowolny układ nerwowy, który kontroluje częstość akcji serca i więcej), co może powodować wzrost kołatania serca". Dr Kolski zaleca wizytę u lekarza, jeśli kołatanie serca staje się nadmierne lub towarzyszą zawroty głowy, oszołomienie lub ból w klatce piersiowej - nawet jeśli podejrzewasz, że jest to spowodowane kofeiną.

POWIĄZANE: 12 Zaskakujących źródeł kofeiny

Leki zmniejszające przekrwienie

Leki znieczulające, takie jak pseudoefedryna (aktywny składnik w Sudafed), są także używkami pobudzającymi. "Niektóre osoby, które mogą być wrażliwe na te leki, mogą odczuwać kołatanie serca" - dodaje dr Doshi. Lekarstwa sprzedawane bez recepty są zazwyczaj bezpieczne, ale powinieneś porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą, jeśli masz inne schorzenia. Jeśli na przykład masz arytmię serca, Twój lekarz może odradzić przyjmowanie niektórych leków obkurczających naczynia krwionośne, mówi dr Doshi.

POWIĄZANE: 10 produktów, które pomogą Ci znaleźć Sinus Relief

Odwodnienie

Utrata zbyt dużej ilości płynów, niedostateczne picie lub połączenie tych dwóch czynników może szybko doprowadzić do odwodnienia, które, gdy jest ciężkie, może prowadzić do kołatania serca, suchości w ustach, ciemnego moczu i skurczów mięśni. "Odwodnienie może powodować zmiany w elektrolitach organizmu, a także obniża ciśnienie krwi" - mówi dr Doshi. "To powoduje stres w ciele, a w rezultacie może spowodować nieprawidłowe tętno." Zapobiegaj regularnym podróżom do chłodnicy wody - organizm potrzebuje 2,2 litra (lub około dziewięciu szklanek płynu) każdego dnia, aby prawidłowo funkcjonować, na Instytut Medycyny.

POWIĄZANE: 7 prostych sposobów na wypicie większej ilości wody

Lekarstwa na receptę

Liczne leki na receptę, w tym na astmę lub problemy z tarczycą, mogą powodować palpitacje - mówi dr Kolski. "Niektóre leki wpływają na metabolizm innych leków, podczas gdy inne powodują zmiany w przewodnictwie elektrycznym serca." Te zmiany bicia serca nie są zwykle powodem do niepokoju, ale mogą być uciążliwe. Upewnij się, że twój lekarz wie o każdym leku lub suplementie, który bierzesz, zanim zaczniesz nowe leki. Zwróć też szczególną uwagę na możliwe działania niepożądane wymienione w informacji o leku, które towarzyszą twojemu lekowi, gdy je odbierzesz z apteki, więc nie będziesz się wściekać, jeśli to się stanie. Jeśli twoje codzienne lekarstwa borykają się z biciem serca na co dzień, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy istnieje inny lek, który może ci się lepiej przydać.

POWIĄZANE: 19 znaków Twój tarczyca nie działa poprawnie

Niedokrwistość

Najczęściej spowodowany niedoborem żelaza niedokrwistość oznacza, że ​​organizm nie wytwarza wystarczającej ilości zdrowych krwinek czerwonych do przenoszenia odpowiedniego tlenu do tkanek. Chociaż nie zawsze powoduje kołatanie serca, osoby z niedokrwistością mogą czasami czuć, że ich serce bije mocniej, mówi Kolski. "Ponieważ masz mniej czerwonych krwinek, szybsze bicie serca zwiększa dostarczanie tlenu, gdy jesteś anemiczny." Inne objawy to zmęczenie i utrata włosów.

POWIĄZANE: 15 znaków może mieć niedobór żelaza

Metale ciężkie

Ludzie pracujący w budownictwie, jako pracownicy metalowi lub w innych zakładach przemysłowych mogą być regularnie narażeni na działanie rtęci, kadmu i innych metali ciężkich. Długotrwałe narażenie może prowadzić do stanu zapalnego, zakrzepów krwi i innych problemów związanych z sercem. "Ekspozycja na metal ciężki może być bezpośrednio toksyczna dla mięśnia sercowego" - mówi dr Kolski."[To] może również powodować problemy z elektrolitami. Wszystko, co powoduje zaburzenia elektrolitów, może powodować kołatanie serca. "

POWIĄZANE: 10 najlepszych produktów dla Twojego serca

Ogólnie, objawy serca nigdy nie powinny być lekceważone; jeśli kiedykolwiek poczujesz, że coś jest nie tak z twoim sercem, udaj się do lekarza najszybciej jak to możliwe (w izbie przyjęć lub centrum pilnej opieki), aby uzyskać pełną ocenę.