ZAPYTAJ GP: Dlaczego przez cały czas czuję się tak swędząco?

ZAPYTAJ GP: Dlaczego przez cały czas czuję się tak swędząco? Dr Martin Scurr odpowiada na twoje pytania

PrzezMartin Scurr dla Daily Mail

23:15 BST, 14 maja 2018 r | 08:58 BST, 15 maja 2018 r

Od jakiegoś czasu mam straszne, ciągłe swędzenie na dłoniach, ramionach, szyi i skórze głowy. Wypróbowałem Aloe Vera, E45 i balsam Oilatum, ale nie złagodniało.

Moja skóra nie czuje się sucha i nie używam perfumowanych cos-metics. Miałem badanie krwi i moje nerki pokazują zużycie. Mam 87 lat i biorę lewotyroksynę, ale nie biorę żadnych suplementów witaminowych i zastanawiałem się, czy brakuje mi czegoś w mojej diecie?

Mary Carr, Staines, Middx.

Swędzenie jest bardzo częstym problemem, ale w rzeczywistości nie jest chorobą samą w sobie: jest wynikiem podstawowej dolegliwości, która może, ale nie musi, odnosić się do skóry. Medycznie świąd jest nazywany świądem i jest to objaw, który zasługuje na uważne rozważenie, ponieważ gdy staje się problemem przewlekłym, może być nieprzyjemny.

Próbując postawić diagnozę, pierwszą rzeczą do rozważenia jest oczywiście zaburzenie skóry: najczęstszą przyczyną swędzenia jest wyprysk atopowy - ale prawie zawsze zaczyna się to w dzieciństwie.

Często: W swędzeniu medycznym świąd jest nazywany świądem i jest to objaw, który zasługuje na uważne rozważenie, ponieważ gdy staje się problemem przewlekłym, może być niepokojący.

Często: W swędzeniu medycznym świąd jest nazywany świądem i jest to objaw, który zasługuje na uważne rozważenie, ponieważ gdy staje się problemem przewlekłym, może być niepokojący.

Inną możliwą przyczyną jest łuszczyca, stan autoimmunologiczny, który prowadzi do nadprodukcji komórek skóry, powodując czerwone, pogrubione plamy skóry pokryte srebrzystymi łuskami.

W 80 procent przypadków powoduje to swędzenie, ale jak już nie wspomniano o charakterystycznych łuszczących się płatach skóry, diagnoza ta wydaje się mało prawdopodobna w twoim przypadku.

Świąd wiąże się również z problemem nerek lub wątroby w wyniku nagromadzenia się produktów przemiany materii pod skórą. I różne zaburzenia szpiku kostnego mogą powodować swędzenie. Ale każde z tych tak zwanych ogólnoustrojowych stanów związanych z narządami normalnie spowoduje inne objawy, więc myślę, że bylibyście o nich świadomi.

Niektóre osoby z depresją mogą również odczuwać swędzenie - nie jest jasne, dlaczego.

Chociaż zmniejsza się czynność nerek, nie jest to niezwykłe u osób w twoim wieku i dlatego myślę, że nie ma związku z twoją świądem. Fakt, że bierzesz lewotyroksynę - która jest przepisana na niedoczynność tarczycy - może być czynnikiem.

Aktywny gruczoł thryoid może prowadzić do spowolnienia obrotu komórek w skórze, co może prowadzić do chęci swędzenia.

Jednak myślę, że bardziej prawdopodobną przyczyną jest xerosis. Jest to w rzeczywistości sucha skóra, ale jest bardzo powszechna u osób starszych i mówię to, nawet jeśli mówisz, że nie jesteś świadomy nadmiernej suchości, i chociaż użycie E45 i olejków - znanych emolientów - nie wydaje się, że pomogło.

Sugeruję unikanie czynników, które powodują pogarszanie świądu, takich jak tradycyjne mydła i zamiana na łagodniejsze produkty, na przykład środek myjący Cetaphil lub emolient E45, który z powrotem dodaje oleje. Pomagają one także zachować normalną kwasowość skóry (mydło jest bardziej zasadowe i może powoduje szkody).

Należy również unikać kąpieli lub prysznica w bardzo gorącej wodzie, ponieważ pogarsza uczucie swędzenia. Następnie codziennie stosuj krem ​​nawilżający, aby zmniejszyć utratę wody ze skóry: połóż je po kąpieli lub prysznicu, aby uzyskać najlepszy efekt. Jeśli swędzenie nie zostanie złagodzone za pomocą powyższych środków, może być konieczne zażywanie leków, aby je kontrolować.

Doustne leki przeciwhistaminowe mogą być skuteczne, chociaż ich skuteczność nie została formalnie udowodniona w badaniach. Chlorphenamina (występująca w niektórych formach Piritonu) jest bezpieczna i niedroga, ale ma efekt uboczny senności. Istnieje również hydroksyzyna (nazwa handlowa Atarax), dostępna tylko na receptę, ale specjalnie zaprojektowana do łagodzenia swędzącej skóry.

Jestem pewny, że twój symptom nie jest spowodowany niedożywieniem, ale powinna być staranna ocena zaburzeń, które mogą napędzać świąd i mam nadzieję, że twój lekarz dał to w pełni pod uwagę.

Czy dobrze jest pracować z bólem w prawym ramieniu i szyi, aby wzmocnić mięśnie? A może lepiej odpocząć, tak jak ja?

Ból jest tylko niewielkim uciążliwością i czuję to, gdy otwierałem drzwi frontowe z automatycznym zamykaniem drzwi, ostatnio zainstalowane jako środek zapobiegający pożarom. Jestem sprawnym 72-latkiem.

J. Claridge, Pinner.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że praca poprzez bolesny ból w próbie wzmocnienia mięśni ramion może spowodować pogorszenie rozwijającego się problemu.

Ramię jest złożoną strukturą, składającą się z dużej kuli siedzącej na małym płytkim gnieździe, który jest częścią łopatki lub łopatki.

Staw barkowy składa się z trzech kości: łopatki, obojczyka lub obojczyka, kulka w górnej części kości ramiennej, długa kość w ramieniu.

Cała struktura zależy od zestawu mięśni i więzadeł dla stabilności, które zapewniają mu dużą mobilność, ale oznacza, że ​​istnieje możliwość uszkodzenia, albo przez przypadkowe nadmierne obciążenie, albo (jak to często się zdarza) powtarzające się małe odkształcenia.

Czy wiedziałeś? Ramię jest skomplikowaną strukturą, składającą się z dużej kuli siedzącej na małym płytkim gnieździe, który jest częścią łopatki lub łopatki

Czy wiedziałeś? Ramię jest skomplikowaną strukturą, składającą się z dużej kuli siedzącej na małym płytkim gnieździe, który jest częścią łopatki lub łopatki

Podstawowa stabilność pochodzi od manekina rotatorów, zestaw czterech mięśni, które obejmują głowę kości ramiennej do części łopatki i bólu barku jest często spowodowany urazem tutaj.

Na przykład jeden z mięśni, supraspinatus, przechodzi przez wąską przestrzeń pod obojczykiem, gdzie jest podatny na uszczypnięcie - niektóre powtarzające się ruchy ramion mogą powodować traumę w tym miejscu.

Myślę, że potrzebujesz badania od specjalisty ortopedki, który interesuje się ramieniem, lub wykwalifikowanego fizjoterapeuty, aby dojść do dokładnego ustalenia przyczyny twojego bólu - gdy zademonstrujesz ruch, który wywołuje dyskomfort, dostarczy on kolejną wskazówkę .

Możesz zostać skierowany na prześwietlenie rentgenowskie, USG lub MRI. Leczenie będzie oczywiście zależało od rozpoznania, ale możliwe opcje obejmują ćwiczenia, tabletki przeciwzapalne lub wstrzyknięcie steroidu pod znieczuleniem miejscowym, za pomocą ultradźwięków, aby zapewnić, że trafi ona w prawą stronę ramienia.

Więc szukaj opinii swojego lekarza ogólnego, zamiast naciskać i powodować więcej obrażeń.

ZBYT DUŻO PUDEŁKÓW

Kiedy patrzę na sposób, w jaki obecnie działają niektóre części NHS, czuję głębokie oszołomienie.

Odeszli od zdrowego rozsądku i współczucia, erozji przez nałożenie coraz większej warstwy administracji, tak, że czasem wydaje się, że skupienie nie jest już opieki nad pacjentem, ale tyka pudełko.

Drobna biurokracja odgrywa kluczową rolę w schyłaniu doświadczeń pacjentów z NHS, jak pokazuje przykład tego, co ostatnio stało się z moją szwagierką.

Napisz do Dr Scurr

Aby skontaktować się z Dr Scurr z zapytaniem zdrowotnym, napisz do niego w Good Health Daily Mail, 2 Derry Street, London W8 5TT lub napisz drmartin@dailymail.co.uk - w tym dane kontaktowe.

Dr Scurr nie może wejść w osobistą korespondencję.

Jego odpowiedzi nie mogą odnosić się do poszczególnych przypadków i powinny być podejmowane w ogólnym kontekście.

Zawsze skonsultuj się ze swoim lekarzem domowym z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi.

Łagodna, łagodna kobieta w wieku 40 lat, ma poważną chorobę reumatyczną, postać przewlekłego zapalenia naczyń, która powoduje bolesny obrzęk i stan zapalny nie tylko po wielokrotnych stawach, ale w wielu układach, w tym w nerkach, płucach i oczach.

Niedawno rozpoczęła leczenie niezbędne w celu złagodzenia intensywnego zmęczenia, bólu i wynikającego z tego braku ruchomości, jaki powoduje jej stan, ale doprowadziło to do skutków ubocznych, w tym chronicznych codziennych bólów głowy, które słusznie chciała omówić z lekarzem. zespół.

Zadzwoniła więc do wydziału reumatologicznego w miejscowym szpitalu, aby umówić się na wizytę u specjalisty pielęgniarki reumatologicznej.

Osoba telefonująca poprosiła o numer szpitala, ale ona o tym nie wiedziała: podała nazwisko, datę urodzenia, kod pocztowy i chętnie udzieliłaby jej numeru NHS, numeru paszportu, kodu podatkowego i numeru rejestracyjnego samochodu. A jednak nie miała pojęcia o jej szpitalnym numerze, ani o liście z tym związanym - jak mogła to uzasadnić?

Mógłbyś to sprawdzić z komputera, zapytała. Odpowiedź: "Przepraszam, nie, nie mogę - to kwestia ochrony danych." W rezultacie powiedziano jej, że nie będzie można umówić się na spotkanie.

Tylko dzięki wytrwałości ma ją teraz, ale to już kilka tygodni.

Wydaje mi się, że podczas gdy pacjenci zachorują w rekordowej liczbie, NHS zostaje uduszona przez trujący bluszcz biurokracji. Systemy wprowadzone w celu zwiększenia efektywności NHS miały odwrotny skutek. Menedżerowie powinni wziąć to pod uwagę.