Przykłady węglowodanów prostych i złożonych - uzależnienie od cukru

Wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia zaleca ograniczenie lub wyeliminowanie cukru i innych węglowodanów prostych, oraz wzrastający porcje węglowodanów złożonych w diecie.

Węglowodany są niezbędne dla twojego zdrowia, ponieważ każda komórka w twoim ciele używa ich dla energii. W rzeczywistości twój mózg może wykorzystywać węglowodany tylko do energii.

Niestety nadmierne spożycie cukru, syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy i innych wysoce rafinowanych węglowodanów wiązało się z większą częstością występowania cukrzycy, chorób układu krążenia, a nawet raka piersi. A jedzenie wyrafinowanych węglowodanów może z czasem doprowadzić do niemal niekontrolowanego głodu cukru.

Według Światowej Organizacji Zdrowia cukry i inne proste węglowodany są wiodącym czynnikiem w światowej epidemii otyłości.

Dzięki popularnej diecie niskowęglowodanowej wielu ludzi boi się jeść jakiekolwiek węglowodany, ale ważne jest, aby odróżnić działanie zdrowych cukrów prostych od innych węglowodanów oraz zdrowotne właściwości węglowodanów złożonych.

Złożone węglowodany są wysokobłonnikowymi pokarmami, które poprawiają trawienie. Pomagają ustabilizować poziom cukru we krwi, utrzymują energię na równym poziomie i pomagają czuć się usatysfakcjonowanym dłużej po posiłku.

W przeciwieństwie do tego, cukier i inne proste węglowodany mogą zmienić twój nastrój, doprowadzić do apetytu i kompulsywnego jedzenia, spowodować szerokie wahania poziomu cukru we krwi i spowodować przyrost masy ciała u większości ludzi. Ponadto wysokie spożycie cukru może prowadzić do niewygodnych objawów odstawienia, gdy ostatecznie zdecydujesz się poprawić dietę i zrezygnujesz ze słodyczy.

Przykłady: węglowodany proste i złożone

Niektóre przykłady zdrowej żywności zawierającej złożone węglowodany:

szpinak Cały jęczmień Grejpfrut
Rzepa Zieloni Gryka Jabłka
Sałata Chleb gryczany Śliwki
Rukiew wodna Chleb z otrębów owsianych Morele, suszone
Cukinia Owsianka Gruszki
Szparag Płatki z otrębów owsianych Śliwki
Karczochy Museli Truskawki
Róża chińska Dziki ryż Pomarańcze
Kapusta brązowy ryż Ignamy
Seler Chleb pełnoziarnisty Marchew
Ogórki fasola Pinto Ziemniaki
Dill Pickles Jogurt o niskiej zawartości tłuszczu Soja
Rzodkiewki Odtłuszczone mleko soczewica
brokuły Granatowa fasola Ziarna Garbanzo
Brukselki kalafior Fasola zwyczajna
Bakłażan Mleko sojowe soczewica
Cebule Chleb pełnoziarnisty orkisz Groch łuskany

Niektóre przykłady żywności zawierającej proste węglowodany:

Proste węglowodany są bardziej wyrafinowane, zwykle występują w żywności o mniejszej ilości składników odżywczych i są mniej zadawalające i bardziej tuczące.

Cukier stołowy
Syrop kukurydziany
Sok owocowy
cukierek
Ciasto
Chleb z białej mąki
Makaron z białej mąki
Napoje gazowane, takie jak Coke®, Pepsi®, Mountain Dew® itp.
cukierek
Wszystkie wypieki wykonane z białej mąki
Większość pakowanych zbóż

Jeśli próbujesz wyeliminować z diety proste cukry i węglowodany, ale nie chcesz odsyłać do listy przez cały czas, oto kilka sugestii:

Przeczytaj etykiety. Jeżeli etykieta zawiera cukier, sacharozę, fruktozę, syrop kukurydziany, białą lub "pszeniczną" mąkę, zawierają one proste węglowodany. Jeśli te składniki znajdują się na górze listy, mogą zawierać głównie proste węglowodany i niewiele więcej. Należy ich unikać.

Poszukaj pokarmów, które nie zostały poddane wysokiemu przetworzeniu lub rafinacji. Wybierz kawałek owoców zamiast soku owocowego, który jest bardzo bogaty w naturalnie występujące cukry proste. Wybierz chleb pełnoziarnisty zamiast białego chleba. Wybierz płatki owsiane pełnoziarniste zamiast pakowanych płatków zbożowych.

Im bliżej natury, tym bliżej zdrowia.

Proste węglowodany, takie jak cukier i syrop kukurydziany, powstają w fabryce - a złożone węglowodany w warzywa i produkty pełnoziarniste są zaprojektowane z natury i pomagają utrzymać zdrowie.