Masło

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Inne zastosowania, patrz Masło (ujednoznacznienie).

masło
Stopione i stałe masło
Wartość odżywcza na 1 łyżkę stołową (14,2 g)
Energia 101,8 kcal (426 kJ)
Węglowodany
0,01 g
Cukry 0,01 g
Gruby
11,52 g
Nasycony 7,244 g
Trans 0,465 g
Jednonienasycone 2,985 g
Polinienasycony 0,432 g
Białko
0,12 g
Witaminy Ilość
% DV
Odpowiednik witaminy A
12%
97,1 μg
Witamina A 355 IU
Witamina b12
1%
0,024 μg
Witamina E
2%
0,33 mg
Witamina K
1%
0,99 μg
Inne składniki Ilość
Cholesterol 30,5 mg

USDA 01145, masło, bez soli.
Procent tłuszczu może się różnić.
Zobacz także Rodzaje masła.
 • Jednostki
 • μg = mikrogramy • mg = miligramy
 • IU = jednostki międzynarodowe
Procenty są z grubsza przybliżone przy użyciu zaleceń amerykańskich dla dorosłych.
Źródło: Baza danych składników odżywczych USDA


Masło jest produktem nabiałowym zawierającym do 80% tłuszczu maślanego (w produktach komercyjnych), który jest stały w stanie schłodzonym iw temperaturze pokojowej w niektórych regionach i ciekły po podgrzaniu. Jest wytwarzany przez ubijanie świeżej lub fermentowanej śmietany lub mleka w celu oddzielenia tłuszczu maślanego od maślanki. Zwykle stosuje się go jako środek do smarowania pieczywa zwykłego lub tostowego oraz przyprawę na gotowane warzywa, a także do gotowania, np. Do pieczenia, sosu i smażenia na patelni. Masło składa się ze tłuszczu maślanego, białek mleka i wody, aw niektórych rodzajach dodaje soli. Masło może być również sprzedawane z dodatkiem środków aromatyzujących, takich jak masło czosnkowe.

Najczęściej wytwarzane z mleka krowiego, masło może być również wytwarzane z mleka innych ssaków, w tym owcy, kozy, bawoły i jaków. Sól, taka jak sól mleczna, środki aromatyzujące i konserwanty są czasami dodawane do masła. Rendering masła wytwarza klarowane masło lub ghee, który jest prawie całkowicie tłuszczem mlecznym.

Masło jest emulsją woda-w-oleju powstałą w wyniku odwrócenia kremu; w emulsji woda-w-oleju białka mleka są emulgatorami. Masło pozostaje w stanie stałym, gdy jest przechowywane w lodówce, ale zmiękcza do nadającej się do rozsmarowywania konsystencji w temperaturze pokojowej i topi się do cienkiej ciekłej konsystencji w temperaturze 32-35 ° C (90-95 ° F). Gęstość masła wynosi 911 g / L (0,950 funtów na litr USA).[1] Zwykle ma bladożółty kolor, ale zmienia się od głębokiego żółtego do prawie białego. Jego niezmodyfikowany kolor jest zależny od karmy i genetyki zwierząt, ale często manipuluje się je barwnikami spożywczymi w komercyjnym procesie produkcyjnym, najczęściej annato lub karotenem.

Etymologia

Masło często służy do rozrzucania chleba z nożem maślanym.

Słowo masło wywodzi (przez języki germańskie) z łaciny butyrum,[2] która jest latynizacją greckiego βούτυρον (bouturon).[3][4] Mogła to być konstrukcja oznaczająca "krowy-ser" od βοῦς (bous), "wół, krowa"[5] + τυρός (turos), "ser".[6][7] Niemniej jednak, najwcześniejsza zaświadczona forma drugiego pnia, turos ("ser"), to greka mykeńska tu-ro, napisany w liniowym sylabicy B jako 𐀶𐀫.[8] Słowo korzeniowe występuje w nazwie kwasu masłowego, związku występującego w zjełczałym maśle i produktach mlecznych, takich jak ser parmezan.

W powszechnym użyciu określenie "masło" odnosi się do rozpowszechnionego produktu mleczarskiego, gdy nie ma kwalifikacji innych deskryptorów. Słowo powszechnie używane jest do opisania puréed warzyw lub nasion i orzechów, takich jak masło orzechowe i masło migdałowe. Jest często stosowany do rozprzestrzeniania produktów owocowych, takich jak masło jabłkowe. Tłuszcze, takie jak masło kakaowe i masło shea, które pozostają stałe w temperaturze pokojowej, są również znane jako "masło". Produkty nie nabiału, które mają konsystencję mlecznego masła, mogą używać "masła", aby nazywać je tą konsystencją, w tym produkty żywnościowe, takie jak masło klonowe i masło czarownic oraz artykuły nieżywnościowe, takie jak masło dla niemowląt, masło hieny i masło rocka.

Produkcja

Główny artykuł: Ubijanie (masło)
Ubijanie śmietany na masło za pomocą ręcznego miksera.

Niehomogenizowane mleko i śmietanka zawierają masło w mikroskopijnych kuleczkach. Kuleczki te otoczone są membranami wykonanymi z fosfolipidów (emulgatorów kwasów tłuszczowych) i białek, które zapobiegają łączeniu się tłuszczu w mleku w jedną masę. Masło wytwarza się przez mieszanie kremu, który uszkadza te błony i umożliwia łączenie się tłuszczów mleka, oddzielając się od innych części kremu. Wariacje w metodzie produkcji stworzą masełka o różnych konsystencjach, głównie ze względu na skład tłuszczu maślanego w gotowym produkcie. Masło zawiera tłuszcz w trzech oddzielnych formach: wolny tłuszcz mleczny, kryształy tłuszczu mlecznego i nieuszkodzone kuleczki tłuszczu. W gotowym produkcie różne proporcje tych postaci powodują różne konsystencje w maśle; masła z wieloma kryształami są twardsze niż masło zdominowane przez wolne tłuszcze.

Ubijanie wytwarza małe ziarenka masła unoszące się w wodnej części śmietanki. Tę wodną ciecz nazywa się maślanką - chociaż obecnie najczęściej maślanka ma zamiast tego bezpośrednio sfermentowane odtłuszczone mleko. Maślanka zostaje spuszczona; czasem więcej maślanki usuwa się przez spłukiwanie ziaren wodą. Następnie ziarna są "obrabiane": prasowane i zagniatane razem. Przygotowany ręcznie, odbywa się to za pomocą drewnianych desek zwanych szkockimi dłońmi. Utrwala to masło do stałej masy i rozbija zagłębienia w maślance lub wodzie w małe kropelki.

Handlowe masło zawiera około 80% tłuszczu mlecznego i 15% wody; tradycyjnie wykonane masło może mieć zaledwie 65% tłuszczu i 30% wody. Masło tłuszczowe jest mieszaniną trójglicerydów, triestru pochodzącego z glicerolu i trzech dowolnych z kilku grup kwasów tłuszczowych.[9] Masło staje się zjełczałe, gdy łańcuchy te rozpadają się na mniejsze składniki, takie jak kwas masłowy i diacetyl. Gęstość masła wynosi 0,911 g / cm3 (0,527 oz / cal3), mniej więcej tak samo jak lód.

W niektórych krajach masło otrzymuje ocenę przed dystrybucją komercyjną.

Rodzaje

Przed stworzeniem nowoczesnego masła produkcyjnego, śmietanka była zwykle zbierana z kilku udojów, a zatem miała kilka dni i była nieco sfermentowana do czasu wytworzenia masła. Masło wytworzone z fermentowanej śmietany jest znane jako masło hodowlane. Podczas fermentacji krem ​​naturalnie kwaśnie, gdy bakterie zamieniają cukry mleczne w kwas mlekowy. W procesie fermentacji powstają dodatkowe związki aromatyczne, w tym diacetyl, który zapewnia pełniejszy smak i bardziej "maślany" smak.[10](p35) Obecnie hodowane masło zwykle wytwarza się z pasteryzowanej śmietanki, której fermentacja jest wytwarzana przez wprowadzenie Lactococcus i Leuconostoc bakteria.

Tabela produktów mlecznych i relacji produkcyjnych, w tym masła.

Inną metodą produkcji masła hodowlanego, opracowaną we wczesnych latach siedemdziesiątych, jest wytwarzanie masła ze świeżej śmietany, a następnie wprowadzanie kultur bakterii i kwasu mlekowego. Stosując tę ​​metodę, hodowany masło smakowe rośnie, gdy masło starzone jest w chłodni. Dla producentów ta metoda jest bardziej wydajna, ponieważ starzenie się śmietanki, z której wytwarza się masło zajmuje znacznie więcej miejsca niż po prostu przechowywanie gotowego produktu maślanego. Metodą sztucznej symulacji hodowanego masła jest dodanie kwasu mlekowego i związków smakowo-zapachowych bezpośrednio do świeżo-śmietankowego masła; chociaż twierdzi się, że ten bardziej wydajny proces symuluje smak masła hodowlanego, wytworzony produkt nie jest hodowany, ale zamiast tego jest aromatyzowany.

Produkty mleczne są często pasteryzowane podczas produkcji w celu zabicia bakterii chorobotwórczych i innych drobnoustrojów. Masło z pasteryzowanej świeżej śmietany nazywa się masłem śmietankowym. Produkcja słodkich masła śmietankowego stała się powszechna w XIX wieku, wraz z rozwojem chłodnictwa i mechanicznego separatora śmietany.[10](p33) Masło ze świeżego lub hodowlanego niepasteryzowanego kremu nazywa się masłem z surowej śmietany. Podczas gdy masło wytworzone z pasteryzowanej śmietany może być przechowywane przez kilka miesięcy, masło z kremu surowego ma trwałość około dziesięciu dni.

W całej Europie kontynentalnej preferowane jest masło hodowlane, podczas gdy masło śmietankowe dominuje w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Masło hodowlane jest czasami nazywane masłem "europejskiego stylu" w Stanach Zjednoczonych, chociaż masło hodowlane jest wytwarzane i sprzedawane przez niektórych, zwłaszcza Amisze, mleczarnie. Handlowe surowe masło śmietankowe jest praktycznie niespotykane w Stanach Zjednoczonych. Surowe masło śmietankowe jest na ogół wytwarzane tylko w domu przez konsumentów, którzy kupili surowe mleko pełne bezpośrednio od hodowców bydła mlecznego, przeszli samą śmietankę i zrobili z nią masło. Jest to również rzadkie zjawisko w Europie.[10](p34)

Opracowano kilka "rozsmarowywanych" masła. Są one bardziej miękkie w niskich temperaturach i dlatego łatwiej je stosować bezpośrednio z chłodni. Niektóre metody modyfikują makijaż tłuszczu masła poprzez chemiczne manipulowanie gotowym produktem, niektóre manipulują paszą dla bydła, a niektóre zawierają olej roślinny do masła. Masło "bita", inny produkt przeznaczony do łatwiejszego rozsmarowywania, jest napowietrzany przez wprowadzenie gazu azotowego - normalne powietrze nie jest używane w celu uniknięcia utleniania i jełczenia.

Wszystkie kategorie masła są sprzedawane zarówno w postaci solonej, jak i niesolonej. Granulowana sól lub mocna solanka są dodawane do solonego masła podczas przetwarzania. Oprócz lepszego smaku dodatek soli działa jak środek konserwujący. Ilość tłuszczu maślanego w gotowym produkcie jest istotnym aspektem produkcji. W Stanach Zjednoczonych produkty sprzedawane jako "masło" muszą zawierać co najmniej 80% tłuszczu mlecznego. W praktyce większość amerykańskich masła zawiera nieco więcej, średnio około 81% tłuszczu maślanego. Europejskie masła mają ogólnie wyższy wskaźnik - do 85%.

Ciekłe klarowane masło

Klarowane masło to masło, z którego usunięto prawie całą zawartość wody i mleka, pozostawiając prawie czysty tłuszcz maślany. Klarowane masło wytwarza się ogrzewając masło do jego temperatury topnienia, a następnie pozwalając mu ostygnąć; po osiadaniu pozostałe składniki oddzielają się przez zagęszczenie. U góry białka serwatkowe tworzą skórkę, która jest usuwana. Otrzymany tłuszcz maślany wylewa się następnie z mieszaniny wody i białek kazeiny, które osiadają na dnie.[10](p37)

Ghee to klarowane masło, które zostało podgrzane do temperatury około 120 ° C (250 ° F) po odparowaniu wody, zamieniając brązowe części stałe mleka. W ten sposób smakuje ghee, a także wytwarza przeciwutleniacze, które pomagają chronić je przed jełczeniem. Z tego powodu ghee można przechowywać przez sześć do ośmiu miesięcy w normalnych warunkach.[10](p37)

Masło serwatkowe

Masło wykonane w stodole; Niemieckie malarstwo Jana Spanjaerta.

Śmietankę można oddzielić (zwykle za pomocą separatora odśrodkowego) od serwatki zamiast mleka, jako produkt uboczny przy wytwarzaniu sera. Masło serwatkowe może być wykonane z kremu serwatkowego. Serwatka śmietana i masło mają mniejszą zawartość tłuszczu i smak są bardziej słone, pikantne i "tandetne".[11] Są również tańsze niż "słodki" krem ​​i masło. Zawartość tłuszczu w serwatce jest niska, więc 1000 funtów serwatki zwykle daje 3 kg masła.[12][13]

Europejskie masła

W Europie produkuje się kilka masła o chronionych oznaczeniach geograficznych; obejmują one:

 • Beurre d'Ardenne, z Belgii
 • Beurre d'Isigny z Francji
 • Beurre Charentes-Poitou (która obejmuje również: Beurre des Charentes i Beurre des Deux-Sèvres w ramach tej samej klasyfikacji), z Francji
 • Beurre Rose, z Luksemburga
 • Mantequilla de Soria z Hiszpanii
 • Mantega de l'Alt Urgell i la Cerdanya, z Hiszpanii

Historia

Tradycyjne masło w Palestynie. Dawne techniki były nadal praktykowane na początku XX wieku. National Geographic, Marzec 1914.

Najwcześniejsze masło pochodziło z owiec lub mleka koziego; nie uważa się, że bydło udomowiono przez następne tysiąc lat.[14] Starożytna metoda wytwarzania masła, stosowana do dzisiaj w niektórych częściach Afryki i na Bliskim Wschodzie, obejmuje skórę kozy w połowie wypełnioną mlekiem i napompowaną powietrzem przed zapieczętowaniem. Skóra jest następnie powiesiona na sznurku na trójnogu patyków i kołysana, aż ruch ten doprowadzi do powstania masła.

W klimacie śródziemnomorskim niewyrobione masło szybko psuje się - w przeciwieństwie do sera nie jest to praktyczna metoda ochrony składników odżywczych mleka. Starożytni Grecy i Rzymianie wydawali się uważać masło za jedzenie bardziej pasujące dla północnych barbarzyńców. Sztuka greckiego komiksu poeta Anaxandrides odnosi się do Traków jako boutyrophagoi, "zjadacze masła".[15] W jego Historia naturalnaPliniusz Starszy nazywa masło "najbardziej delikatnym pożywieniem wśród barbarzyńskich narodów", a następnie opisuje jego właściwości lecznicze.[16] Później lekarz Galena również opisał masło jako środek leczniczy.[17]

Historyk i lingwista Andrew Dalby mówi, że większość odniesień do masła w starożytnych tekstach Bliskiego Wschodu powinna być tłumaczona bardziej poprawnie jako ghee. Ghee jest wspomniany w Periplus na Morzu Erytrejskim jako typowy artykuł handlowy z pierwszego wieku na Morzu Arabskim pierwszego wieku, a rzymski geograf Strabon opisuje go jako towar Arabii i Sudanu.[15] W Indiach ghee było symbolem czystości i ofiary dla bogów - zwłaszcza Agni, hinduskiego boga ognia - przez ponad 3000 lat; odniesienia do świętej natury ghee pojawiają się wiele razy w Rigveda, około 1500-1200 pne. Opowieść o Krishnie kradnącym masło pozostaje popularną historią dziecięcą w Indiach. Od czasów prehistorycznych w Indiach, ghee było zarówno podstawowym pokarmem, jak i wykorzystywanym do celów ceremonialnych, takich jak tankowanie świętych lamp i stosów pogrzebowych.

Średniowiecze

Kobieta ubijanie masła; Compost et Kalendrier des Bergères, Paryż, 1499

W chłodniejszych klimatach północnej Europy ludzie mogli przechowywać masło dłużej, zanim się rozpieszczą. Skandynawia ma najstarszą w Europie tradycję handlu eksportem masła, która datuje się co najmniej na XII wiek.[18] Po upadku Rzymu i przez większą część średniowiecza masło było powszechnym pożywieniem w całej Europie, ale miało niską reputację i zostało skonsumowane głównie przez chłopów. Masło powoli stawało się bardziej akceptowane przez klasę wyższą, zwłaszcza gdy kościół rzymskokatolicki z początków XVI wieku dopuszczał jego konsumpcję podczas Wielkiego Postu. Chleb i masło stały się popularnymi posiłkami wśród klasy średniej, a zwłaszcza Anglicy zyskali reputację dzięki swemu liberalnemu wykorzystaniu roztopionego masła jako sosu z mięsem i warzywami.[10](p33)

W starożytności masło służyło jako paliwo w lampach jako substytut oleju. The Wieża maślana Katedra w Rouen została wzniesiona na początku XVI wieku, kiedy arcybiskup Georges d'Amboise zezwolił na spalanie masła zamiast oleju, którego w tamtym czasie było niewiele podczas Wielkiego Postu.[19]

W całej Europie północnej masło było czasami traktowane w sposób niespotykany dzisiaj: było pakowane w beczki (firkins) i pochowane w torfowiskach, być może przez lata. Takie "masło bagienne" rozwijałoby silny smak, gdy się starzało, ale pozostało jadalne, w dużej mierze ze względu na unikalne chłodne, bezpowietrzne, antyseptyczne i kwaśne środowisko torfowiska. Firby z takim zakopanym masłem są powszechnym znaleziskiem archeologicznym w Irlandii; Irlandzkie Muzeum Narodowe - Archeologia zawiera "szarawą, serowatą substancję, częściowo utwardzoną, niewiele podobną do masła i całkowicie wolną od rozkładu". Praktyka była najbardziej powszechna w Irlandii w XI-XIV wieku; skończyło się całkowicie przed XIX wiekiem.[18]

Uprzemysłowienie

Podobnie jak Irlandia, Francja stała się znana z masła, szczególnie w Normandii i Bretanii. W latach 60. XIX w. Masło stało się tak popularne we Francji, że cesarz Napoleon III zaoferował nagrodę pieniężną za niedrogi zamiennik w celu uzupełnienia niedostatecznych dostaw masła we Francji. Francuski chemik odebrał nagrodę za wynalezienie margaryny w 1869 roku. Pierwszą margaryną był łój wołowy doprawiony mlekiem i działający jak masło; margaryna roślinna następowała po rozwoju uwodornionych olejów około 1900 r.

Odśrodkowy separator śmietanki Gustaf de Laval przyspieszył proces produkcji masła.

Do XIX wieku ogromna większość masła wytwarzana była ręcznie w gospodarstwach. Pierwsze fabryki masła pojawiły się w Stanach Zjednoczonych na początku lat 1860-tych, po udanym wprowadzeniu wytwórni serów dekadę wcześniej. Pod koniec lat siedemdziesiątych XIX wieku wprowadzono odśrodkowy separator śmietany, najlepiej sprzedający go szwedzki inżynier Carl Gustaf Patrik de Laval.[20] To drastycznie przyspieszyło proces wytwarzania masła poprzez wyeliminowanie powolnego etapu pozwalającego naturalnie rosnąć śmietance na wierzch mleka. Początkowo całe mleko wysyłano do fabryk masła i tam odbywało się oddzielanie śmietany. Wkrótce jednak technologia rozdzielania śmietany stała się mała i niedroga, aby wprowadzić dodatkową wydajność: separacja została wykonana na farmie, a sam śmietanka została dostarczona do fabryki. Do 1900 r. Wyprodukowano ponad połowę masła produkowanego w Stanach Zjednoczonych; Europa poszła w ślad za nim wkrótce.

W 1920 r. Autor Otto Hunziker Przemysł masła przygotowany na potrzeby fabryki, szkoły i laboratorium,[21] dobrze znany tekst w branży, który cieszył się co najmniej trzema edycjami (1920, 1927, 1940). W ramach starań American Dairy Science Association, profesor Hunziker i inni opublikowali artykuły dotyczące: przyczyn łaknienia[22] (wada nieprzyjemnego zapachu, inna niż jełczenie, defekt smaku); cętki[23] (problem estetyczny związany z nierównym kolorem); wprowadzone sole;[24]

Masło

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tłuszcz maślany lub tłuszcz mleczny to tłuszczowa porcja mleka. Mleko i śmietana są często sprzedawane w zależności od ilości tłuszczu maślanego, które zawierają. Według badań niezależnego dermatologa stwierdzono, że tłuszcz ma właściwości nawilżające skórę.

Kompozycja

Kwasy tłuszczowe tłuszczu maślanego zazwyczaj składają się w następujący sposób (według frakcji masowej):[1][2]

Maślany tłuszcz jest trójglicerydem (tłuszczem) pochodzącym z kwasów tłuszczowych, takich jak kwas mirystynowy, palmitynowy i oleinowy.
Zawartość kwasów tłuszczowych w tłuszczu maślanym
Rodzaj kwasu tłuszczowego pct
Niższe nasycenie (co najwyżej C12)
11%
Mirystyczny nasycony C14
12%
Nasycony palmitynowy C16
31%
Nasycony C18 stearynowo
11%
Inne nasycone
3%
Jednonienasycone sole palmitowe C16: 1
4%
Oleiste jednonienasycone C18: 1
24%
Linolowy polinienasycony C18: 2
3%
Alfa-Linolenowy polinienasycony C18: 3
1%
czarny: Nasycony; szary: Jednonienasycone; niebieski: Polinienasycony

Kwasy tłuszczowe v triglicerydy

Jak pokazano powyżej, skład tłuszczów w mleku jest zwykle omawiany w kategoriach kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe nie występują jako takie w mleku (i rzadko w jakiejkolwiek żywności). Zamiast tego są one włączone do związków zwanych triglicerydami.[2]

Standardy USA

Zobacz także: Zawartość tłuszczu w mleku § Warunki dla zawartości tłuszczu według kraju

W USA istnieją standardy federalne[3] w odniesieniu do zawartości tłuszczu mlecznego w produktach mlecznych.[4][5][6][7] Wiele innych krajów ma również standardy dotyczące minimalnej zawartości tłuszczu w produktach mlecznych. Produkty handlowe zazwyczaj zawierają minimalną dopuszczalną ilość tłuszczu, a nadmiar usuwa się w celu uzyskania śmietanki, cennego towaru.

 • Mleczka
  • Mleko odtłuszczone zawiera mniej niż 0,5% tłuszczu, zazwyczaj 0,1%
  • Mleko o niskiej zawartości tłuszczu zawiera 0,5-2% tłuszczu; Odmiany 1% i 2% są szeroko sprzedawane
  • Pełne mleko zawiera co najmniej 3,25% tłuszczu
 • Sery
  • Suchy ser twarogowy i beztłuszczowy zawiera mniej niż 0,5% tłuszczu
  • Ser niskogatunkowy zawiera 0,5-2% tłuszczu
  • Twaróg zawiera co najmniej 4% tłuszczu
  • Ser szwajcarski zawiera co najmniej 43% tłuszczu w stosunku do całkowitej zawartości substancji stałych
  • Ser Cheddar zawiera co najmniej 50% tłuszczu w stosunku do całkowitej zawartości substancji stałych
 • Mrożone desery
  • Sorbet zawiera 1-2% tłuszczu
  • Lody o niskiej zawartości tłuszczu, zwane również mlekiem lodowym, zawierają nie więcej niż 2,6% tłuszczu
  • Lody zawierają co najmniej 10% tłuszczu
  • Mrożony krem, jak lody, zawiera co najmniej 10% tłuszczu, ale musi również zawierać co najmniej 1,4% substancji stałych żółtka jaja
 • Kremy
  • Połowa i pół zawiera 10,5-18% tłuszczu
  • Lekka śmietana i kwaśna śmietana zawierają 18-30% tłuszczu
  • Lekka śmietana (często nazywana po prostu "kremem do ubijania") zawiera 30-36% tłuszczu
  • Mocny krem ​​zawiera co najmniej 36% tłuszczu
  • Krem producenta (nieregulowany federalnie) zawiera 40% tłuszczu
 • Masło (w tym masło bitej śmietany) zawiera co najmniej 80% tłuszczu

Zobacz też

 • Klarowane masło
 • Zawartość tłuszczu w mleku
 • Lista produktów mlecznych

Referencje

 1. ^ National Research Council, 1976, edycja online Zawartość tłuszczu i skład produktów zwierzęcych, Biuro druku i wydawnictwa, National Academy of Science, Washington, D.C., ISBN 0-309-02440-4; str. 203
 2. ^ a b Podane wartości różnią się o 1-3% w zależności od źródła: Rolf Jost "Mleko i produkty mleczne" Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry, Wiley-VCH, Weinheim, 2002. doi: 10.1002 / 14356007.a16_589.pub3
 3. ^ Departament Rolnictwa Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych
 4. ^ USDA Opis handlowy opis: Milks, Fluid (2001).
 5. ^ USDA Specyfikacje dla sera śmietankowego, sera śmietankowego z innymi produktami spożywczymi i pokrewnymi (1994).
 6. ^ Standard Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych dla lodów (1977).
 7. ^ USDA Opis handlowy: krem, ajerkoniak, półtora i śmietana (2002).
 • v
 • t
 • mi
masło
Rodzaje masła
 • Masło w maśle
 • Klarowane masło
  • Ghee
  • Manteiga-da-terra
  • Niter kibbeh
  • Smen
 • Masło Vologda
 • Masło serwatkowe
 • Yak masło
Dania z masłem
Sosy na bazie masła
 • Beurre monté
 • Beurre noir
 • Beurre noisette
 • Sos Café de Paris
Zawiera masło
 • Beurre blanc
 • Beurre à la bourguignonne
 • Beurre Maître d'Hôtel
 • Masło truflowe
Inny
 • Herbata z masłem
 • Masło z jaj
 • Lista potraw z masłem
Akcesoria do masła
 • Ubić masło
 • Lokówka do masła
 • Nóż do masła
 • Francuskie danie z masłem
 • Szkockie ręce
Przemysł masła
 • Tłuszcz zawarty w maśle
 • Klasyfikacja masła
 • Chicago Butter and Egg Board
 • Ubijanie
 • Producenci masła
  • Kotwica
  • Land O'Lakes
  • Lurpak
  • Ornua
  • Plugrá
  • Kerrygold
Masło w kulturze
 • Rzeźba masła
  • Masło jagnięce
 • Lampa masła
 • Bunt masła
 • Paradoks kota z masłem
 • Toast z masłem
Różne
 • Sól masłowa
 • Sól mleczna
 • Lista spreadów
Źródło: "https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Butterfat&oldid=851838713"