Ile sodu powinienem spożywać dziennie?

Jakie powinno być dzienne spożycie sodu?

American Heart Association zaleca nie więcej niż 2300 miligramów (mg) dziennie i idealną granicę nie więcej niż 1500 mg dziennie dla większości dorosłych.

Ponieważ średnie spożycie sodu przez Amerykanów jest tak duże, nawet ograniczenie do 2400 miligramów dziennie znacznie poprawi ciśnienie krwi i zdrowie serca.

Ponad 75 procent spożywania sodu przez Amerykanów pochodzi z przetworzonych, paczkowanych i restauracyjnych potraw - nie z solniczki.

Oto przybliżone ilości sodu w danej ilości soli kuchennej:

  • 1/4 łyżeczki soli = 575 mg sodu
  • 1/2 łyżeczki soli = 1,150 mg sodu
  • 3/4 łyżeczki soli = 1,725 ​​mg sodu
  • 1 łyżeczka soli = 2,300 mg sodu

Czy wiesz, że przeciętnie Amerykanie jedzą dziennie ponad 3 400 miligramów sodu - znacznie więcej niż rekomendują American Heart Association i inne organizacje medyczne? Większość z nas prawdopodobnie nie docenia, ile sodu jemy, jeśli w ogóle możemy to oszacować. Stowarzyszenie przebadało 1000 osób dorosłych i stwierdziło, że jedna trzecia nie jest w stanie oszacować, ile sodu spożywają, a kolejne 54 procent uważa, że ​​spożywają mniej niż 2000 mg sodu dziennie.

Utrzymywanie sodu w ryzach jest częścią ogólnego schematu zdrowego odżywiania, zalecanego przez American Heart Association. Podkreśla owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, włączając w to niskotłuszczowe produkty mleczne, drób, ryby i orzechy oraz ograniczając czerwone mięso, słodycze i słodzone cukrem napoje. Przestrzeganie tego wzoru powinno pomóc ograniczyć nie tylko spożywany sód, ale także nasycony tłuszcz itrans tłuszcz, który jesz.

Wytyczne dotyczące zmniejszenia do 1500 mg nie mają zastosowania do osób, które tracą duże ilości sodu w pocie, takich jak sportowcy wyczynowi, i pracowników narażonych na duży stres cieplny, takich jak pracownicy odlewni i strażacy, lub tych, którzy są kierowani w inny sposób przez swoją służbę zdrowia. dostawca. Jeśli masz schorzenia lub inne specjalne potrzeby dietetyczne lub ograniczenia, powinieneś postępować zgodnie z radą wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia.


Jak mogę powiedzieć, ile sodu jem?

Możesz znaleźć ilość sodu w żywności, patrząc na etykietę Nutrition Facts. Ilość sodu na porcję podano w miligramach, w skrócie "mg". Sprawdź listę składników pod kątem słów takich jak sód, sól i woda sodowa. Suma sodu pokazana na etykiecie Nutrition Facts obejmuje sód z soli oraz sód z dowolnego innego składnika zawierającego sód w produkcie (na przykład składniki takie jak azotan sodu, cytrynian sodu, glutaminian sodu [MSG] lub benzoesan sodu) .

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę wielkość porcji na etykiecie Nutrition Facts. Jeśli twoja porcja jest równa dwóm porcjom produktu, faktycznie jesz podwójnie podaną ilość sodu.


Oto terminy związane z zawartością sodu, które możesz zobaczyć na opakowaniach żywności:

  • Bez sodu - Mniej niż 5 miligramów sodu na porcję i nie zawiera chlorku sodu
  • Bardzo niski poziom sodu - 35 miligramów lub mniej na porcję
  • Niski poziom sodu - 140 miligramów lub mniej na porcję
  • Zredukowany (lub mniej) sodu - Co najmniej 25 procent mniej sodu na porcję niż zwykły poziom sodu
  • Światło (w przypadku produktów o obniżonej zawartości sodu - jeśli żywność jest "niskokaloryczna" i "niskotłuszczowa", a zawartość sodu spada o co najmniej 50 procent na porcję
  • Światło w kinie sodowym - jeśli zawartość sodu spada o co najmniej 50% na porcję

Sprawdź nasz poręczny tracker sodu, który pomoże Ci kontrolować ilość spożywanego sodu. Po prostu zanotuj to, co jesz - tę babeczkę z jagodami na śniadanie lub czosnkowy chleb z wieczornym spaghetti - i towarzyszące statystyki sodu. Pamiętaj: Poziomy sodu różnią się w tych samych produktach spożywczych w zależności od marki lub restauracji.

Pod koniec dnia łatwo jest oszacować ilość zużytego sodu, aby w razie potrzeby móc dokonywać lepszych wyborów. Czasami niewielka korekta może przynieść duże efekty, jeśli chodzi o Twoje zdrowie! Kontynuuj przeglądanie tej witryny i naszego bloga, aby uzyskać wskazówki.


Czy jest coś takiego jak jedzenie zbyt małej ilości sodu?

Organizm potrzebuje tylko niewielkiej ilości sodu (mniej niż 500 miligramów dziennie), aby prawidłowo funkcjonować. To tylko smidgen - ilość w mniej niż ¼ łyżeczki. Praktycznie nikt w tym kraju nie jest nawet bliski zjedzenia mniejszej ilości. Plus, zdrowe nerki są świetne w zatrzymywaniu sodu, którego potrzebują nasze ciała.

Nie ma wiarygodnych dowodów na to, że spożywanie mniej niż 1500 mg sodu dziennie stanowi ryzyko dla ogółu populacji. Istnieją pewne dowody na to, że może to być szkodliwe dla niektórych pacjentów z zastoinową niewydolnością serca, ale ci ludzie stanowią tylko niewielką część populacji.

hero_image === https: //d3n8a8pro7vhmx.cloudfront.net/sodiumbreakup/pages/40/attachments/original/1474994789/How-Much-Sodium-ThinkstockPhotos-469186632.jpg? 1474994789
miniatura === https: //d3n8a8pro7vhmx.cloudfront.net/sodiumbreakup/pages/40/attachments/original/1474994816/How-Much-Sodium-ThinkstockPhotos-469186632.jpg? 1474994816
narodowość ===
state_action_AL ===
state_action_AK ===
state_action_AZ ===
state_action_AR ===
state_action_CA ===
state_action_CO ===
state_action_CT ===
state_action_DE ===
state_action_FL ===
state_action_GA ===
state_action_HI ===
state_action_ID ===
state_action_IL ===
state_action_IN ===
state_action_IA ===
state_action_KS ===
state_action_KY ===
state_action_LA ===
state_action_ME ===
state_action_MD ===
state_action_MA ===
state_action_MI ===
state_action_MN ===
state_action_MS ===
state_action_MO ===
state_action_MT ===
state_action_NE ===
state_action_NV ===
state_action_NH ===
state_action_NJ ===
state_action_NM ===
state_action_NY ===
state_action_NC ===
state_action_ND ===
state_action_OH ===
state_action_OK ===
state_action_OR ===
state_action_PA ===
state_action_RI ===
state_action_SC ===
state_action_SD ===
state_action_TN ===
state_action_TX ===
state_action_UT ===
state_action_VT ===
state_action_VA ===
state_action_WA ===
state_action_WV ===
state_action_WI ===
state_action_WY ===
state_action_DC ===