Napraw swój 7-dniowy plan posiłków

Ten plan posiłków rowy gluten i rafinowane cukry i obejmuje sfermentowaną żywność, prebiotyki i kolagenu - dokładnie to, co dietetyk zamówił na cały tydzień zdrowego jelit.
Herbed-Chicken-Meatball-Marinara-with-Zoodles - & - Pesto_78-WEB

Wyobraź sobie, że twoje jelito przypomina ogród: każdy ogród ma mieszankę kwiatów i chwastów, ale jego ogólny stan zdrowia zależy od równowagi między nimi. Niczym ogród, twoje jelita zawierają elementy, które pomagają mu się rozwijać (dobre bakterie) i elementy, które chcesz mieć mniej (złe bakterie).

Te owady - bakterie, grzyby i inne drobnoustroje, które znajdują się w twoim jelitach - są wspólnie określane jako mikrobiom i spełniają wiele ważnych funkcji. Wpływają one na układ odpornościowy, kontrolują stan zapalny, wpływają na trawienie, wytwarzają neuroprzekaźniki, które wpływają na nastrój i pomagają w przygotowaniu pewnych witamin. Badania wykazały, że zdrowy mikrobiom jest związany z ochroną przed chorobami, w tym cukrzycą typu 2, otyłością, zespołem metabolicznym i wieloma chorobami autoimmunologicznymi.

Kiedy stosunek dobrych bakterii do złych bakterii jest wyłączony, zwany dysbioza, dochodzi do zakłóceń w pewnych społecznościach bakterii jelitowych. Niektóre z przyczyn tej nierównowagi obejmują stosowanie antybiotyków, przewlekły stres i infekcje żołądkowo-jelitowe. Według badań opublikowanych w 2015 roku w International Journal of Molecular Sciences, dysbioza może prowadzić do chorób przewlekłych, takich jak zapalna choroba jelit (IBD), otyłość i rak. Tak jak utrzymanie zdrowego ogrodu, utrzymanie zrównoważonego mikrobiomu i zwalczanie chorób, musisz dać mu odpowiedni rodzaj pożywienia. Dieta zdrowa dla jelit obejmuje pokarmy bogate w błonnik (warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe), dużo polifenoli (kawa, herbata, czerwone wino, gorzka czekolada) i dużo wody. Chwasty (złe bakterie) uwielbiają przetworzone ziarna i cukier, więc dieta zdrowa jelitom pomoże utrzymać je w ryzach. Ten jednotygodniowy plan posiłków jest specjalnie dostosowany do zapewnienia pokarmu potrzebnego do prawidłowego odżywiania się - i żadnej z tego, czego nie ma.

8 kroków do zdrowszego mikrobiomu

Plan posiłków

Lista zakupów