Czy można pozbyć się rozstępów? - Kosmetyczny policjant

Nie trzeba dodawać, że nikt nie chce rozstępów na żadnej części ciała. Gdy pojawią się te rowkowane ślady przypominające bieżnik, zaczyna się poszukiwanie czegoś, czegokolwiek, aby się ich pozbyć. W rezultacie pojawiają się fałszywe produkty do rozstępów!

W tym artykule:

Nie jest to rozciąganie (kalambur przeznaczony), aby powiedzieć, że nikt nie chce rozstępów na żadnej części ciała. Gdy pojawią się te rowkowane ślady przypominające bieżnik, zaczyna się poszukiwanie czegoś, czegokolwiek, aby się ich pozbyć. W rezultacie pojawiają się fałszywe produkty do rozstępów.

Jakie są rozstępy?

Rozstępy są jednym z najbardziej frustrujących problemów pielęgnacji skóry, zwłaszcza, że ​​tak wiele osób zajmuje się nimi w pewnym momencie! Szacuje się, że 90% kobiet w ciąży lub w ciąży, 70% kobiet w wieku młodzieńczym i 40% mężczyzn w wieku młodzieńczym ma rozstępy. Wydaje się, że nie ma żadnego związku z przynależnością etniczną: może to dotyczyć wszystkich ras. Ponieważ jest to choroba bardzo uciążliwa, nie brakuje popytu na produkty do ich leczenia - ale co tak naprawdę działa?

Rozstępy pojawiają się, gdy skóra jest nienormalnie rozciągnięta i rozszerzona przez pewien okres czasu. Zazwyczaj ma to miejsce w czasie ciąży, przybierania na wadze, utraty wagi lub w okresach gwałtownego wzrostu (myśl o okresie dojrzewania). Nieprawidłowe rozciąganie powoduje, że struktura kolagenu i elastyny ​​skóry ulega zniszczeniu lub pęknięciu. Widoczne zwinięte końce rozstępów pod skórą to w rzeczywistości pasma elastycznego, które pękły - pomyśl o elastynie jako gumowych taśmach pod skórą, które nadają jej sprężystość i zdolność zatrzaskiwania na miejscu.

Zasadniczo, rozstępy są bliznami, które powstały od wewnątrz na zewnątrz, a nie bliznami, które występują, gdy skóra jest zewnętrznie zraniona. Niestety, rozstępy należą do najtrudniejszych do pielęgnacji, ponieważ nie istnieją żadne kosmetyczne składniki ani produkty, które mogą mieć znaczny wpływ na ich wygląd.

Terapia masażem

Roszczenia dotyczące terapii masażu jako leczenia rozstępów często pochodzą od osób masujących. Niestety, żadna ilość masażu nie poprawi podartej, połamanej elastyny ​​pod skórą. To po prostu nie jest sposób, w jaki ciało działa, i nie ma badań klinicznych (szukaliśmy) demonstrujących poprawę rozstępów z terapii masażem (szwedzkim lub innym). Masowanie brzucha w czasie ciąży może mieć własne ryzyko, jeśli stosowane jest zbyt duże ciśnienie. Jeśli jesteś w ciąży i rozważasz masaż, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jaki rodzaj jest najbardziej odpowiedni.

Dermal Rollers for Stretch Marks?

Rolki skórne to podręczne urządzenia wyposażone w wiele małych igieł zaprojektowanych tak, aby lekko przebijały skórę podczas obracania urządzenia nad nią. Powszechnie uważa się, że to kontrolowane zranienie skóry i jej późniejszy proces gojenia są zbliżone do zabiegów dermatologicznych (pomyśl o zabiegach laserowych), które mają tę samą koncepcję kontrolowanej rany, aby pobudzić wzrost i naprawę kolagenu.

Prawdą jest, że nie ma żadnych badań wykazujących, że wałki skórne poprawiają rozstępy lub dają lepsze wyniki niż (lub porównywalne do) zabiegi laserowe. Wytworzenie nowej elastyny ​​jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe, a samo budowanie kolagenu nie sprawi, że rozstępy będą wyglądały znacznie lepiej. Co więcej, łatwo jest przesadzić z tymi urządzeniami rolkowymi, które mogą uszkodzić skórę. Nie wierz w hype around dermal rollers jako rozwiązanie dla rozstępów.

A co z mikrodermabrazją?

Jedno z badań wykazujących mikrodermabrazję poprawiło wygląd rozstępów, ale nie tak szybkie zbadanie badań ujawniło kilka punktów sklejania. Po pierwsze, leczenie było agresywne: 5 sesji mikrodermabrazji na tydzieńprzez 12 tygodni! Po drugie, pomiar "poprawy" nigdy nie był zdefiniowany, a badanie wspomniało, że główną poprawą były czerwonawo-purpurowe znaki (striae rubra), które z czasem i tak zanikają (pozostawiając białe rozstępy).

Aby być sprawiedliwym, ci, którzy mieli rozstępy przez dłuższy okres czasu, również zauważyli pewien poziom poprawy po badaniu. Pytanie brzmi: jako jeden z tych, którzy byliby gotowi zaangażować się w agresywną mikrodermabrazję w nadziei na niespecyficzne ulepszenia (i którzy również mają głębokie purpurowe / czerwone rozstępy?)

Recepty i procedury, które mogą pomóc

Porozmawiajmy o możliwościach leczenia, które faktycznie mają potencjał, aby poprawić rozstępy! Jak wspomniano powyżej, nie ma żadnych składników kosmetycznych ani produktów do pielęgnacji skóry, które mogłyby poprawić lub zapobiec rozstępom. Niemożliwe jest, aby jakikolwiek kosmetyk podniósł wgłębienia z powrotem do miejsca, w którym znajdował się poziom skóry lub naprawił włókna sprężystej elastyny, ale istnieją alternatywy, które mogą zapewnić niewielki stopień poprawy.

  • Tretinoin: W dziedzinie farmacji istnieją badania pokazujące, że tretinoina (aktywny składnik Retin-A, Renova lub w formie generycznej) może mieć pozytywny wpływ na rozstępy. Typowa poprawa to 20%, co niekoniecznie jest ekscytujące, ale może być warte wysiłku i wydatków. Dylemat dla przyszłych matek polega na tym, że tretinoiny nie można stosować w czasie ciąży, a także jest przeciwwskazane, jeśli matka ma zamiar karmić piersią swoje dziecko.
  • Leczenie laserowe: Badania zostały przeprowadzone za pomocą intensywnego światła pulsacyjnego (IPL) i laserowego impulsu barwnego (PDL) emitującego 585 nanometrów (nm) światła w celu poprawy rozstępów. Wyniki po pięciu sesjach oznaczono jako poprawę kliniczną, przy czym analiza mikroskopowa wykazała poprawę długości, głębokości i zabarwienia rozstępów.Badania wykazały również poprawę w zakresie 1,064 nanometrów Nd: YAG po 3-4 sesjach.
  • Peelingi: Poza laserami nieabsorpcyjnymi można również rozważyć serię peelingów chemicznych. Peelingi kwasu trichlorooctowego (TCA) mogą być pomocne w poprawie wyglądu rozstępów, gdy są stosowane we właściwym stężeniu (zazwyczaj 20% TCA) i stosowane przez dermatologa lub chirurga kosmetycznego wykwalifikowanego w stosowaniu tego typu skórek. Ponieważ peelingi TCA penetrują dalej niż peelingi AHA lub BHA, uważa się, że mają one większą zdolność pobudzania kolagenu i elastyny ​​do głębokości uszkodzeń widocznych w rozstępach.

A co z kremami witaminowymi E, masłem kakaowym lub kremy rozciągliwe?

Masowanie skóry z bogatymi środkami zmiękczającymi i kremami może być przyjemne, ale głębokość rozstępów - znacznie poniżej powierzchni skóry - oraz ekstremalne obciążenia, stres i uraz, który je wywołuje, to szkody wykraczające poza naprawę lub prewencję jakiegokolwiek środka nawilżającego lub oleju. .

Dolna linia

Nie daj się nabrać na reklamę lub fałszywe obietnice kremów ze stresem! Miejscowe produkty do pielęgnacji skóry nie mogą podnosić wgłębień z powrotem do miejsca, w którym znajdował się poziom skóry, ani naprawiać włókien sprężystych z elastyną, ani też środków zapobiegawczych, takich jak masaż czy działanie wałków skórnych, aby uniknąć rozstępów. Tretinoina, jako składnik generyczny i aktywny składnik Renova / Retin-A i innych marek wykazuje niewielki stopień korzyści (ale być realistą zgodnie z Twoimi oczekiwaniami). Również niektóre zabiegi medyczne mogą poprawić ich wygląd, na przykład zabiegi laserowe i TCA peelingi, ale znowu ważne jest, aby oczekiwania były realistyczne.

Dodatkowe źródła: Burns, 2009, 17 września; Chirurgia estetyczna i plastyczna, Styczeń 2008, strony 82-92; i KLINICZNA Dermatologia eksperymentalna, Sierpień 2009, 688-693; Chirurgia dermatologiczna, Sierpień 2009, strony 215-210; Kliniki dermatologiczne, Styczeń 2002, strony 55-65.