Dlaczego mam zatrzymać wodę?

ŹRÓDŁA:

Kasper, D. Harrison's Principles of Internal Medicine, 19th wydanie, McGraw-Hill Education, 2015.

UpToDate: "Informacje o pacjencie: Dieta o niskiej zawartości sodu (Poza podstawami.)"

UpToDate: "Informacje dla pacjenta" Obrzęk (obrzęk) (Poza podstawami.) "

America Society of Clinical Oncology: "Retencja płynów lub obrzęk".

UpToDate: "Informacje o pacjencie: Przewlekła choroba żylna (Poza podstawami.)"

Biały, C. Obstetrics and Gynecology International, 2011.

Stachenfeld, N. Przegląd ćwiczeń i opinii sportowych, 2008.

Trayes, K. Amerykański lekarz rodzinny, Lipiec 2013.

UpToDate: "Informacje o pacjencie: Niewydolność serca (Poza podstawami.)"

UpToDate: "Informacje o pacjencie: Marskość (Poza podstawami.)"

PubMedHealth: "Przyczyny i oznaki obrzęku".

Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej: "Lymphedema".

Wiadomość prasowa, Departament Rolnictwa USA.

UpToDate: "Informacje o pacjencie: zakrzepica żył głębokich (Poza podstawami.)"

National Institutes of Health: "Jakie są objawy stanu przedrzucawkowego, rzucawki i zespołu HELLP?"

Dlaczego mam zatrzymać wodę?

1 | 2

Chociaż ciało ludzkie jest w większości wykonane z wody, nie jest normalne, aby ludzie przybrali na wadze z powodu nadmiaru wody. Ten stan jest w rzeczywistości wynikiem braku równowagi nie tylko w wodzie, ale także w ważnych elektrolitach i minerałach (sód, fosfor, magnez itp.), Których nasz organizm potrzebuje. Może to być również sygnałem ostrzegawczym, że może pojawić się poważny problem medyczny. Najlepiej ocenione i zaadresowane przez lekarza specjalistę, zatrzymanie wody może być spowodowane jednym z pięciu głównych powodów:

1. Nawyki żywieniowe
biegnąca dziewczyna
Zużycie nadmiaru sodu jest główną przyczyną retencji wody. Sód można znaleźć w dużych ilościach w przetworzonej żywności, daniach restauracyjnych (zwłaszcza fast food), a nawet w produktach spożywczych, których nie można podejrzewać (sos sałatkowy, płatki zbożowe i zupy w puszkach). Jeśli to możliwe, gotuj w domu, stosując przefiltrowaną wodę i przepisy o niskiej zawartości sodu, i przeczytaj uważnie etykiety przed zakupem produktów spożywczych.

Niedobory żywieniowe (witaminy B1, B6 i B5 oraz białko) mogą również powodować zatrzymywanie wody. Należy również pamiętać, że dieta niskowęglowodanowa o wysokiej zawartości białka może niepotrzebnie obciążać nerki, organ odpowiedzialny za kontrolowanie wody w naszym ciele. Nerki są odpowiedzialne za filtrowanie wielu substancji i mogą ulec naprężeniu, jeśli muszą odtruć i wyeliminować niezwykle duże ilości białka.

2. Brak ćwiczeń
Niezależnie od tego, czy jest zbyt wiele pozycji stojącej, siedzącej przez dłuższy czas, leżącej z powodu urazu, choroby, ciąży lub braku aktywnego trybu życia, brak ruchu jest główną przyczyną retencji wody. Kiedy ćwiczysz, zmuszasz żyły do ​​przenoszenia zużytych produktów i zużytej krwi do serca, które z kolei oczyszcza krew za pomocą innych narządów. Pomaga to w wydzielaniu (w dużej części przez pęcherz) nadmiaru płynów.

Natomiast osoby, które nie ćwiczą, często rozwijają obrzęk kończyn, przeciążone narządy i przyrost wagi. Ćwiczenie jest w rzeczywistości jedną z najlepszych metod obrony przed zatrzymywaniem wody.

1 | 2


Czytaj dalej:
Rola wody w diecie

Spinki do mankietów