Co to jest Rehab płucny na POChP?

Kiedy żyjesz z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc lub POChP, codzienne czynności, takie jak chodzenie lub wchodzenie po schodach, mogą być trudniejsze. Tu przychodzi rehabilitacja płucna.

Zasadniczo jest to formalny program, który zbuduje twoją kondycję i pomoże ci oddychać tak dobrze, jak tylko możesz. Rehabilitacja płucna pomoże ci w:

Aby dołączyć do programu, prawdopodobnie będziesz potrzebować skierowania od twojego lekarza i testu, który pokazuje, że miałeś POChP w ubiegłym roku.

Możesz pracować z zespołem specjalistów - od dietetyków po pracowników socjalnych - którzy opracują najlepszy plan dla twojej sprawy. Często odbywa się to na zasadzie ambulatoryjnej, co oznacza, że ​​nie będziesz sprawdzać w żadnym miejscu, w szpitalu lub klinice. Lub możesz dostać to w domu.

Dowiedz się więcej o najważniejszych funkcjach tych programów:

Ćwiczenie

Kluczem do każdego programu rehabilitacji płuc dla POChP jest ćwiczenie, które pomoże twoim płucom i sercu lepiej pracować.

Oto kilka z tych ćwiczeń, które mogą być indywidualne z trenerem lub w grupie:

Dolna część ciała: większość ośrodków rehabilitacyjnych oferuje zestaw ćwiczeń, które koncentrują się na treningach nóg. Różnią się one od zwykłego spaceru po bieżni lub wokół toru po bardziej intensywne wchodzenie po schodach. Większość udowodnionych korzyści z rehabilitacji płucnej pokazano w badaniach osób wykonujących ćwiczenia nóg.

Górna część ciała: mięśnie górnej części ciała są ważne zarówno dla oddychania, jak i codziennych czynności. Ćwiczenia ramion i klatki piersiowej mogą obejmować obracanie korby o opór lub po prostu podnoszenie ramion przeciwko grawitacji.

Oddychanie: Nadmuchanie ustnika przez opór może zwiększyć siłę mięśni oddechowych. Ćwiczenia te mogą być pomocne dla osób o bardzo słabych mięśniach oddechowych.

Trening siłowy: Większość ćwiczeń rehabilitacyjnych płuc koncentruje się na budowaniu wytrzymałości. Udowodniono, że przydatne jest również ćwiczenie siły, takie jak podnoszenie ciężarów.

Kształcić się

Wiele programów rehabilitacji płuc oferuje grupowe lub indywidualne sesje edukacyjne, które pomagają nauczyć się lepiej radzić sobie z POChP. Sesje mogą skupiać się na takich rzeczach jak:

  • Zrozumienie planu leczenia leków. Obejmuje to używanie inhalatora we właściwy sposób i regularne używanie go.
  • Jak najlepiej wykorzystać terapię tlenową, jeśli stosujesz tę terapię
  • Jeśli jesteś palaczem, pomóż z rzuceniem palenia
  • Jedzenie zdrowej diety

Badania pokazują, że ludzie, którzy dowiadują się o swojej POChP i planie leczenia, są w stanie lepiej wykryć objawy wybuchu i podjąć odpowiednie działania.

Nieprzerwany

Wsparcie emocjonalne

Osoby z ciężką postacią POChP mają dużą szansę na depresję lub lęk. Może to mniej zainteresować przyjemnymi zajęciami, w tym seksem.

Niektóre programy rehabilitacji płuc oferują trening relaksacyjny i doradztwo.

Będziesz także miał szansę poznać innych ludzi, którzy mają POChP i podzielić się swoimi pytaniami i uczuciami.

Co wydostasz się z programu

Większość osób, które kończą kurs rehabilitacji płucnej, czuje się lepiej pod koniec. Zwykle jesteś w stanie robić więcej rzeczy, nie tracąc oddechu.

W dużej analizie niektórych programów prawie wszystkie osoby na odwyku płuc odczuły poprawę swoich objawów. Prawie wszyscy z nich zgłaszali uczucie:

  • Mniejsza ilość oddechu
  • Bardziej energiczny
  • Więcej kontroli nad swoją POChP

Oddawanie się na odwyku może pomóc w zapobieganiu pójściu do szpitala z powodu nawrotów POChP lub "zaostrzeń". Nawet osoby z zaawansowaną chorobą płuc mogą uzyskać coś z odwyku.

Dla osób, które utrzymają poziom wysiłku, korzyści z rehabilitacji płuc mogą trwać latami. Upewnij się, że korzystasz z certyfikowanego programu - możesz poprosić swojego lekarza o skierowanie, aby znaleźć program odpowiedni dla ciebie.

WebMD Medical Reference Zrecenzowany przez Suzanne R. Steinbaum, MD 23 stycznia 2017 r

Źródła

ŹRÓDŁA:

Fundacja POChP: "Rehabilitacja płucna".

Narodowe żydowskie zdrowie: "Rehabilitacja płucna".

American Thoracic Society: "Rehabilitacja płucna".

NIH. National Heart, Lung and Blood Institute: "Co to jest rehabilitacja płucna?"

Klatka piersiowa: "Rehabilitacja płucna: wspólne wytyczne ACCP / AACVPR oparte na dowodach klinicznych".

American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine: "American Thoracic Society / Europejskie oświadczenie towarzystwa oddechowego w sprawie rehabilitacji płuc. "

© 2017 WebMD, LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Co to jest Rehab płucny na POChP?

Zdjęcie dzięki uprzejmości Pricegrabber.com

Jeśli cierpisz na POChP, ważne jest nie tylko, abyś kondycjonował i wzmacniał niższe ciało, ale także swoje ciało. Ergometr na wysokości ramienia jest doskonałym sposobem na kondycję mięśni górnej części ciała i treningu wysiłkowego w tym samym czasie. Jest również wygodny w użyciu, ponieważ wiele modeli faktycznie siedzi na twoim stole. Większość z nich ma diodę LED wyświetlającą Twoją prędkość, przebytą odległość, spalone kalorie i czas, który upłynął.

Ergometr na górnej części ciała pozwala ćwiczyć ręce oddzielnie, zamiast używać takiego produktu, jak rower typu airdyne, który jednocześnie ćwiczy ręce i nogi, co może być trudne dla niektórych osób. Ergometr to doskonały wybór, jeśli masz obrażenia dolnej części ciała lub jesteś na wózku inwalidzkim.

Jeszcze